TV-Tider sommarspelen 2021
TV-TIDER Sommarspelen 2021 dag för dag
Onsdag 21 juli | |||
---|---|---|---|
Kl. 02.00-10.00 | Australien - Japen / Italien - USA / Mexiko - Kanada | Softball | Discovery |
Kl. 09.30-14.30 | Storbitannien - Chile / Japan - Kanada | Damer Fotboll | Discovery |
Kl. 10.00-15.00 | Kina - Brasilien / Zambia - Nederländerna | Damer Fotboll | Discovery |
Kl. 10.30-15.30 | Sverige - USA / Australien - Nya Zeeland | Damer Fotboll | Discovery |
Torsdag den 22a juli | |||
---|---|---|---|
Kl. 02.00-10.00 | USA - Kanada / Mexiko - Japan / Italien - Australien | Softball | Discovery |
Kl. 09.30-14.30 | Egypten - Spanien / Argentina - Australien | Fotboll herrar | Discovery |
Kl. 10.00-15.00 | Nya Zeeland - Sydkorea / Honduras - Rumäninen | Fotboll herrar | Discovery |
Kl. 10.00-15.00 | Mexiko - Frankrike / Japan - Sydafrika | Fotboll herrar | Discovery |
Kl. 10.30-15.30 | Elfenbenskusten - Saudiarabien / Brasilien - Tyskland | Fotboll herrar | Discovery |
Torsdag den 22a juli | |||
---|---|---|---|
Kl. 02.00-10.00 | USA - Kanada / Mexiko - Japan / Italien - Australien | Softball | Discovery |
Kl. 09.30-14.30 | Egypten - Spanien / Argentina - Australien | Fotboll herrar | Discovery |
Kl. 10.00-15.00 | Nya Zeeland - Sydkorea / Honduras - Rumäninen | Fotboll herrar | Discovery |
Kl. 10.00-15.00 | Mexiko - Frankrike / Japan - Sydafrika | Fotboll herrar | Discovery |
Kl. 10.30-15.30 | Elfenbenskusten - Saudiarabien / Brasilien - Tyskland | Fotboll herrar | Discovery |
Fredag den 23e juli | |||
---|---|---|---|
Kl. 01.30-05.10 | Försöksheat i singelsculler, dubbelsculler och fyror | Rodd | Discovery |
Kl. 02.00-04.00 | Damernas individuella rankingomgång | Bågskytte | Discovery |
Kl. 06.00-08.00 | Damernas individuella rankingomgång | Bågskytte | Discovery |
Kl. 13.00-16.00 | Olympiska stadion | Invigning | Discovery |
Lördag den 24e juli | |||
---|---|---|---|
Kl. 01.30-05.30 | Återkval i singel och dubbelsculler, försök dubbel enkelåra, lättviktssculler och fyror | Rodd | Discovery |
Kl. 01.30-09.30 | Försök och finaler i damer 10m luftgevär och herrar 10m luftpistol | Skyttesport | Discovery |
Kl. 02.00-07.30 | Gruppspel i singel, dubbel och mixed dubbel | Badminton | Discovery |
Kl. 02.00-05.50 | Gruppspel för damer och herrar | Beachvolleyboll | Discovery |
Kl. 02.00-09.20 | Grundomgång i damer och herrar värja | Fäktning | Discovery |
Kl. 02.00-05.30 | Norge - Brasilien (H) / Frankrike - Argentina (H) | Handboll | Discovery |
Kl. 02.00-05.30 | Herrar och damer singel, mixed dubbel | Bordtennis | Discovery |
Kl. 01.30-05.30 | Italien - Kanada (H) / Brasilien - Tunisien (H) | Volleyboll | Discovery |
Kl. 02.30-05.05 | Mixade lag åttondelsfinal | Bågskytte | Discovery |
Kl. 02.30-06.15 | Japan - Australien (H) / Nederländerna - Belgien (H) | Landhockey | Discovery |
- TV-tider för Badminton
- TV-tider för Basket
- TV-tider för Bordtennis
- TV-tider för Boxning
- TV-tider för Brottning
- TV-tider för Cykel
- TV-tider för Fotboll
- TV-tider för Friidrott
- TV-tider för Fäktning
- TV-tider för Golf
- TV-tider för Gymnastik
- TV-tider för Handboll
- TV-tider för Judo
- TV-tider för Kanot
- TV-tider för Karate
- TV-tider för Klättring
- TV-tider för Landhockey
- TV-tider för Modern Femkamp
- TV-tider för Ridsport
- TV-tider för Rodd
- TV-tider för Rugby
- TV-tider för Segling
- TV-tider för Simhopp
- TV-tider för Simning
- TV-tider för Skateboard
- TV-tider för Skytte
- TV-tider för Softball
- TV-tider för Styrkelyft
- TV-tider för Surfing
- TV-tider för Taekwondo
- TV-tider för Tennis
- TV-tider för Triathlon
- TV-tider för Vattenpolo
- TV-tider för Volleyball
- TV-tider för Öppet vatten
TV-kanalerna som sänder Sommarspelen 2021
Discovery Networks Sweden har sändningsrättigheterna för sommarspelen fram till och med 2024. Förutom titeln Official Broadcaster är också Discovery Networks Sweden en nationell partner till SOK. Bland kanalerna som finns i Discovery Newtworks hittar vi följande:
- Kanal 5
- Kanal 9
- Kanal 11
- Animal Planet
- Discovery Channel
- Eurosport
- Eurosport 2
Sommarspelen kommer gå none stop på Kanal 5
Tidsskillnaden
Japan ligger 7 timmar före oss. Det betyder alltså att när klockan är 12:00 och vi går på lunch så är klockan 19:00 och det är dags att äta middag i Tokyo.
Anpassade TV-tider
Tidsskillnaden skapar förstås vissa problem för TV-sändingarna men många av de tävlingar som arrangeras läggs upp efter tiden då det är störst intresse globalt sett. Exempelvis basketen som kommer spelas så att det passar Amerikansk TV.
Invigningen av Sommarspelen sker klockan 20:00 i Japan. Alltså 13:00 svensk tid.
Friidrott:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämd
TV4: Ej bestämd
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Daniel Ståhl
- Armand ”Mondo” Duplantis
Torsdag 30 juli:
23.00: Herrarnas 20 km gång
Fredag 31 juli:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas 3000 meter hinder (kval), herrarnas höjdhopp (kval), herrarnas diskus (kval), damernas 800 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (kval), damernas 100 meter (kval)
12.00: Eftermiddagspass
Damernas 5000 meter (kval), damernas tresteg (kval), damernas kula (kval), 4x400 meter mixade lag (kval), herrarnas 10 000 meter (final)
Lördag 1 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Damernas 400 meter häck (kval), damernas diskus (kval), herrarnas stavhopp (kval), herrarnas 800 meter (kval), damernas 100 meter häck (kval), herrarnas 100 meter (kval)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas längdhopp (kval), damernas 100 meter (semifinal), herrarnas 100 meter (kvartsfinal), herrarnas diskus (final), damernas 800 meter (semifinal), 4x400 meter mixade lag (final), damernas 100 meter (final)
Söndag 2 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Damernas maraton, damernas slägga (kval), damernas 3000 meter hinder (kval), damernas längdhopp (kval), damernas kula (final), herrarnas 400 meter (kval)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas höjdhopp (final), herrarnas 100 meter (semifinal), damernas 100 meter häck (semifinal), damernas tresteg (final), herrarnas 800 meter (semfinal), herrarnas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 100 meter (final)
Måndag 3 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas slägga (kval), damernas 1500 meter (kval), herrarnas längdhopp (final), damernas 200 meter (kval), damernas 100 meter häck (final)
12.00: Eftermiddagspass
Damernas stavhopp (kval), damernas 200 meter (semifinal), damernas diskus (final), herrarnas 400 meter (semifinal), damernas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 3000 meter hinder (final), damernas 5 000 meter (final)
Tisdag 4 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tresteg (kval), herrarnas 1 500 meter (kval), damernas spjut (kval), damernas 400 meter (kval), damernas längdhopp (final), herrarnas 200 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (final)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 110 meter häck (kval), herrarnas kula (kval), herrarnas stavhopp (final), herrarnas 5 000 meter (kval), damernas slägga (final), herrarnas 200 meter (semifinal), damernas 800 meter (final), damernas 200 meter (final)
Onsdag 5 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (100 meter), herrarnas spjut (kval), damernas sjukamp (100 meter häck), herrarnas tiokamp (längdhopp), damernas sjukamp (höjdhopp), herrarnas 110 meter häck (semifinal), herrarnas tiokamp (kula), damernas 400 meter häck (final)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (höjdhopp), damernas 1 500 meter (semifinal), damernas sjukamp (kula), damernas 400 meter (semifinal), damernas 3 000 meter hinder (final), herrarnas slägga (final), damernas sjukamp (200 meter), herrarnas 800 meter (final), herrarnas tiokamp (400 meter), herrarnas 200 meter final
Torsdag 6 augusti:
02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (110 meter häck), damernas höjdhopp (kval), damernas sjukamp (längdhopp), herrarnas tiokamp (diskus), damernas 4x100 meter (kval), herrarnas tresteg (final), herrarnas kula (final), herrarnas 4x100 meter (kval), herrarnas 110 meter häck (final), herrarnas tiokamp (stavhopp), damernas sjukamp (spjut)
12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (spjut), damernas stavhopp (final), damernas 4x400 meter (kval), herrarnas 1 500 meter (semifinal), herrarnas 400 meter final, damernas sjukamp (800 meter), herrarnas tiokamp (1 500 meter)
23.00: Damernas 20 km gång
Fredag 7 augusti:
13.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 4x400 meter (kval), damernas spjut (final), herrarnas 5 000 meter (final), damernas 400 meter (final), damernas 1 500 meter (final), damernas 4x100 meter (final), herrarna 4x100 meter (final)
22.30: Herrarnas 50 km gång
Lördag 8 augusti:
12.00: Eftermiddagspass
Damernas höjdhopp (final), damernas 10 000 meter (final), herrarnas spjut (final), herrarnas 1 500 meter (final), damernas 4x400 meter (final), herrarnas 4x400 meter (final)
23.00: Herrarnas maraton
Lördagen den 1 augusti är herrarnas 100 m final
Simning:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämd
TV4: Ej bestämd
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Sarah Sjöström
Lördag 25 juli
12.00: Försökspass
Herrarnas 400 meter medley, damernas 100 meter fjärilsim, herrarnas 400 meter frisim, damernas 400 meter medley, herrarnas 100 meter bröstsim, damernas 4x100 meter frisim
Söndag 26 juli
03.30: Finalpass
Herrarnas 400 meter medley (final), damernas 100 meter fjärilsim (semifinal), herrarnas 400 meter frisim (final), Herrarnas 100 meter bröstsim (semifinal), damernas 4x100 meter frisim (final)
12.00: Försökspass
Damernas 100 meter ryggsim, herrarnas 200 meter frisim, damernas 100 meter bröstsim, herrarnas 100 meter ryggsim, damernas 400 meter frisim, herrarnas 4x100 meter frisim
Måndag 27 juli:
03.30: Finalpass
Damernas 100 meter fjärilsim (final), herrarnas 200 meter frisim (semifinal), damernas 100 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 100 meter bröstsim (final), damernas 400 meter frisim (final), herrarnas 100 meter ryggsim (semifinal), damernas 100 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 4x100 meter frisim (final)
12.00: Försökspass
Damernas 200 meter frisim, herrarnas 200 meter fjärilsim, damernas 200 meter medley, damernas 1500 meter frisim
Tisdag 28 juli:
03.30: Finalpass
Damernas 200 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter frisim (final), damernas 100 meter ryggsim (final)), herrarnas 100 meter ryggsim (final), damernas 100 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (semifinal), damernas 200 meter medley (semifinal)
12.00: Simning, försökspass
Herrarnas 100 meter frisim, damernas 200 meter fjärilsim, herrarnas 200 meter bröstsim, herrarnas 4x200 meter frisim, herrarnas 800 meter frisim
Onsdag 29 juli:
03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter frisim (semifinal), damernas 200 meter frisim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter fjärilsim (semifinal). herrarnas 200 meter bröstsim (semifinal), damernas 200 medley (final), damernas 1500 meter (final), herrarnas 4x200 meter firism (final)
12.00: Försökspass
damernas 100 meter frisim, herrarnas 200 meter ryggsim, damernas 200 meter bröstsim, herrarnas 200 meter medley, damernas 4x200 meter frisim
Torsdag 30 juli:
03.30: Finalpass
Herrarnas 800 meter frisim (final), herrarnas 200 meter bröstsim (final), damernas 100 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter ryggsim (semifinal), damernas 200 meter fjärilsim (final), herrarnas 100 meter frisim (final), damernas 200 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (semifinal), damernas 4x200 meter frisim (final)
12.00: Försökspass
Damernas 800 meter frisim, herrarnas 100 meter fjärilsim, damernas 200 meter ryggsim, 4x100 meter medley (mixade lag)
Fredag 31 juli:
03.30: Finalpass
Damernas 200 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter ryggsim (final), damernas 200 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (final), damernas 100 meter frisim (final), herrarnas 100 meter fjärilsim (semifinal)
12.00: Försökspass
Herrnas 50 meter frisim, damernas 50 meter frisim, herrarnas 1500 meter frisim, damernas 4x100 meter medley, herrarnas 4x100 meter medley
Lördag 1 augusti:
03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter ryggsim (final), damernas 800 meter frisim (final), herrarnas 50 meter frisim (semifinal), damernas 50 meter frisim (semifinal), 4x100 meter medley mixade lag (final)
Söndag 2 augusti:
03.30: Finalpass
Herrarnas 50 meter frisim (final), damernas 50 meter frisim (final), herrarnas 1500 meter frisim (final), damernas 4x100 meter medley (final), herrarnas 4x100 meter medley (final)
Finalen på 50 meter fritt för både herrar och damer äger rum 2 augusti
Ridsport:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämd
TV4: Ej bestämd
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Lag Dressyr
- Lag Fälttävlan
- Lag Hoppning
Lördag 25 juli:
10.00: Dressyr, lag och individuellt
Söndag 26 juli:
10.00: Dressyr, lag och individuellt
Tisdag 28 juli:
10.30: Dressyr, lag
Onsdag 29 juli:
10.30: Dressyr, individuellt
Fredag 31 juli:
01.00: Fälttävlan, dressyr (grupp 1)
10.30: Fälttävlan, dressyr (grupp 2)
Lördag 1 augusti:
01.00: Fälttävlan, dressyr (grupp 3)
Söndag 2 augusti:
01.30: Fälttävlan, terrängrit
Måndag 3 augusti:
10.00: Fälttävlan, hoppning
Tisdag 4 augusti:
12.00: Hoppning, individuellt kval
Onsdag 5 augusti:
12.00: Hoppning, individuell final
Fredag 7 augusti:
12.00: Hoppning, lag kval
Lördag 8 augusti:
12.00: Hoppning, lagfinal
Fotboll:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Lag, damer
Gruppspelet pågår mellan 22 juli – 29 juli
Slutspelet:
Fredag 31 juli:
Från 10.00: Damernas kvartsfinaler
Lördag 1 augusti:
Från 10.00: Herrarnas kvartsfinaler
Måndag 3 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler
Tisdag 4 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler
Torsdag 6 augusti:
10.00: Damernas bronsmatch
Fredag 7 augusti:
04.00: Damernas final
13.00:Herrarnas bronsmatch
Lördag 8 augusti:
13.30: Herrarnas final
Brasilien är regerande mästare i Sommarspelen
Bettingstugans oddstips
Brasilien (H) vinner Sommarspelen-guld
5.50
Simhopp:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Söndag 26 juli:
08.00: Damernas 3 meter synchro (Final)
Måndag 27 juli:
08.00: Herrarnas 10 meter synchro (final)
Tisdag 28 juli:
08.00: Damernas 10 meter synchro (final)
Onsdag 29 juli:
08.00: Herrarnas 3 meter synchro (final)
Fredag 31 juli:
08.00: Damernas 3 meter (kval)
Lördag 1 augusti:
08.00: Damernas 3 meter (semifinal)
Söndag 2 augusti:
08.00: Damernas 3 meter (final)
Måndag 3 augusti:
08.00: Herrarnas 3 meter (kval)
Tisdag 4 augusti:
03.00: Herrarnas 3 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 3 meter (final)
Onsdag 5 augusti:
08.00: Damernas 10 meter (kval)
Torsdag 6 augusti:
03.00: Damernas 10 meter (semifinal)
08.00: Damernas 10 meter (final)
Fredag 7 augusti:
10.00: Herrarnas 10 meter (kval)
Lördag 8 augusti:
03.00: Herrarnas 10 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 10 meter (final)
Vattenpolo:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
2016, Beatriz Ortiz hjälper Spanien till seger mot Ungern
Öppet vatten:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Onsdag 5 augusti:
00.00: Damernas 10 km
Torsdag 6 augusti:
00.00: Herrarnas 10 km
Simmare tävlar i 10 km öppet vatten den 15 augusti 2016 under Sommarspelen
Badminton:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 3 augusti
Baseboll:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 29 juli – 8 augusti
Baseboll är en ny sport till Sommarspelen 2020
Softball:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 22 juli – 8 juli
Sommarspelen i Athen, Grekland - USA
Basket:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
Boxning:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
(Schemat är preliminärt eftersom att Internationella olympiska kommittén, IOK, pausat sportens sommarspelsförberedelser på grund av misstänkt korruption i det internationella förbundet Aiba)
Sveriges Otto Wallin vinner på knockout mot Brasiliens Irineu Beato Costa Jr i tungvikt
Kanot:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Lennea Stensils, K1
Måndag 3 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (kval), herrarnas C-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 1 000 meter (kval), damernas K-2 500 meter (kval), damernas K-1 200 (kvartsfinal), herrarnas C-2 1 000 meter (kvartsfinal), herrarnas K-1 1 000 meter (kvartsfinal), damernas K-2 500 meter (kvartsfinal)
Tisdag 4 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (semifinal), herrarnas C-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 1 000 meter (semifinal), damernas K-2 500 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas C-2 1 000 meter (final), herrarnas K-1 1000 meter (final), damernas K-2 500 meter (final)
Onsdag 5 augusti:
02.30: Herrarnas K-1 200 meter (kval), damernas C-1 200 meter (kval), damernas K-1 500 meter (kval), herrarnas K-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 200 meter (kvartsfinal), damernas C-1 200 meter (kvartsfinal), damernas K-1 500 meter (kvartsfinal), herrarnas K-2 1 000 meter (kvartsfinal)
Torsdag 6 augusti:
Herrarnas K-1 200 meter (semifinal), damernas C-1 200 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (semifinal), herrarnas K-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 200 meter (final), damernas C-1 200 meter (final), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas K-2 1 000 meter (final)
Kanotslalom pågår mellan 26 juli – 8 augusti
En kanotist värmer upp inför kanottävlingarna den 17 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio
Cykel:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Lördag 25 juli:
04.00: Herrarnas tempolopp
Söndag 26 juli:
06.00: Damernas tempolopp
Måndag 27 juli:
08.00: Herrarnas mountainbike
Tisdag 28 juli:
08.00: Damernas mountainbike
Onsdag 29 juli:
04.30: Herrnas och damernas linjelopp
Torsdag 30 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas kvartsfinal, individuellt
Fredag 31 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas semifinaler och final, individuellt
Lördag 1 augusti:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle
Söndag 2 augusti:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle, final
Velodromcyklingen pågår mellan 3 augusti – 9 augusti
Nederländernas Anna van der Breggen jublar efter segern över Emma Johansson i damernas linjelopp den 7 augusti 2016 i Rio de Janeiro.
Fäktning:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli –2 augusti
2016, Dag 9, Fäktning: v.l. Enrico Garozzo (Italien), Fabian Kauter (Schweiz)
Golf:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Torsdag 30 juli:
01.30: Herrarnas första runda
Fredag 31 juli:
01.30: Herrarnas andra runda
Lördag 1 augusti:
01.30: Herrarnas tredje runda
Söndag 2 augusti:
01.30: Herrarnas fjärde runda
Onsdag 5 augusti:
01.30: Damernas första runda
Torsdag 6 augusti:
01.30: Damernas andra runda
Fredag 7 augusti:
01.30: Damernas tredje runda
Lördag 8 augusti:
01.30: Damernas fjärde runda
Gymnastik:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
Japans Aiko Sugihara tävlar på bom i lagfinalen av artistisk gymnastik den 9 augusti 2016 i Rio de Janeiro.
Handboll:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Gruppspelet pågår mellan 25 juli – 3 augusti
Tisdag 4 augusti:
Från 02.30: Herrarnas kvartsfinaler
Onsdag 5 augusti:
Från 02.30: Damernas kvartsfinaler
Torsdag 6 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler
Fredag 7 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler
Lördag 8 augusti:
10.00: Herrarnas bronsmatch
14.00: Herrarnas final
Söndag 9 augusti:
04.00: Damernas bronsmatch
08.00: Damernas final
Landhockey:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 7 augusti
Judo:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Tommy Macias, 73 kg
- Anna Bernholm, 70 kg
Pågår mellan 25 juli – 1 augusti
Karate:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 6 augusti – 8 augusti
Modern femkamp:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Torsdag 6 augusti:
06.00: Damernas och herrarnas fäktning
Fredag 7 augusti:
07.30: Damernas simning, fäktning, hoppning och laser-run
Söndag 8 augusti:
07.30: Herrarnas simning, fäktning, hioppning och laser-run
Terränglöpning Mikael Brandt under Terränglöpningen I modern femkamp 2000
Rodd:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 24 juli – 31 juli
Sveriges Anna Malvina Svennung i rodd singelsculler den 6 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio
Rugby:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 27 juli – 1 augusti
USAs Garrett Bender håller för ögonen på Brasiliens Lucas Duque under rugbymatchen mellan USA och Brasilien under Sommarspelen i Rio
Segling:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej Bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Mac Salminen, finnjolle
- Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470
Pågår mellan 26 juli – 5 augusti
Skytte:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Stefan Nilsson, skeet
Pågår mellan 25 juli –3 augusti
Sommarspelens veteran Håkan Dahlby, dubbeltrap, slänger hylsor under en träning
Skateboard:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 26 juli – 6 augusti
Trey Wood, USA, under semifinalen i VM i skateboard. Nya sporten i Sommarspelen där USA lär dominera
Klättring:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Tisdag 4 augusti:
10.00: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – kval
Onsdag 5 augusti:
10.00: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – kval
Torsdag 6 augusti:
10.30: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – final
Fredag 7 augusti:
10.30: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – final
Kajsa Rosen, Sverige, tränar inför Sommarspelen? Klättring är en av de fyra nya sporten 2020
Surfing:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Söndag 26 juli:
00.00: Damernas och herrarnas första och andra runda.
Måndag 27 juli:
00.00: Damernas och herrarnas tredje runda
Tisdag 28 juli:
00.00: Damernas och herrarnas kvartsfinal och semifinal
Onsdag 29 juli:
01.00: Damernas och herrarnas bronsmatch och final
*Pågår mellan 26 juli – 29 jul (eventuellt 2 augusti). Tävlingsschemat förändras beroende på vågförhållandena.
Bordtennis:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågårfrån 25 juli – 7 augusti
Taekwondo:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 28 juli
Sveriges Nikita Glasnovic (blå) mot Australiens Caroline Marton i 57-kilosklassen i Sommarspelen i Rio de Janeiro.
Tennis:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 2 augusti
Triathlon:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Måndag 27 juli:
00.30: Herrarnas final
Tisdag 28 juli:
00.30: Damernas final
Lördag 1 augusti:
01.30: Mixstafett
Sveriges Lisa Nordén tävlar i triathlon den 20 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio
Volleyball:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
Styrkelyft:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
Pågår mellan 25 juli – 5 augusti
Sveriges Angelica Roos i damernas tyngdlyftning 58 kg den 8 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio de Janeiro.
Brottning:
🎤 Kommentatorer:
SVT: Ej bestämt
TV4: Ej bestämt
🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:
- Jenny Fransson, 68 kg
- Hanna Johansson, 62 kg
- Alex Kessidis, 77 kg
Pågår mellan 2 augusti – 8 augusti