TV-tider för Sommar OS 2020 i Tokyo (Japan) » Datum & Schema
Os 2020 Tokyo

Sommarspelen 2020

OS 2020 arrangeras i Tokyo, Japan mellan den 24 juli 2020 - 9 augusti. Det är Discovery Networks som har köpt rättigheterna till Sommarspelen 2020.

Tv-tider & tablå

Tv-tider och tablån för olympiska spelen 2020 i Tokyo är inte helt faställda ännu, men mycket vet vi. Sändningarna kommer ske på Discoverys kanaler.

Huvudkanalen Kanal 5 kommer bli en renodlad olympisk-kanal dygnet runt de 16 dagar som tävlingarna pågår. Sedan kommer även Kanal 9, Kanal 11 samt Eurosport erbjuda sändningar till sommarens events.

Vanliga frågor om TV-tiderna under Sommarspelen 2020

Sommarspelen 2020 kommer att arrangeras i Japan och väntas få en rekordpublik, både live och framför TV:n. Nedan följer vanliga frågor till TV-tider för Sommarspelen 2020:

📺 Vilket TV-bolag har rättigheter till Sommarspelen?

Discovery Networks Sweden har köpt rättigheterna fram till 2024

🤔 I vilka kanaler kan man se Sommarspelen 2020?

Kanal 5, 9 och 11 samt Eurosport och Eurosport 2.

🖥 Går det att streama Sommarspelen 2020?

Ja, Discovery kommer ha sina streamingtjänster igång under Sommarspelen i deras Discovery channel samt Dplay.

🕗 Vilken tidsskillnad är det mellan Japan & Sverige?

Japan ligger 7 timmar före oss. Ett evenemang som börjar på kvällen i Japan betyder alltså att vi får börja se mitt på dagen.

TV-kanalerna som sänder Sommarspelen 2020

Discovery Networks Sweden har sändningsrättigheterna för sommarspelen fram till och med 2024. Förutom titeln Official Broadcaster är också Discovery Networks Sweden en nationell partner till SOK. Bland kanalerna som finns i Discovery Newtworks hittar vi följande:

  • Kanal 5
  • Kanal 9
  • Kanal 11
  • Animal Planet
  • Discovery Channel
  • Eurosport
  • Eurosport 2
Kanal 5

Sommarspelen kommer gå none stop på Kanal 5

Tidsskillnaden

Japan ligger 7 timmar före oss. Det betyder alltså att när klockan är 12:00 och vi går på lunch så är klockan 19:00 och det är dags att äta middag i Tokyo. 

Anpassade TV-tider

Tidsskillnaden skapar förstås vissa problem för TV-sändingarna men många av de tävlingar som arrangeras läggs upp efter tiden då det är störst intresse globalt sett. Exempelvis basketen som kommer spelas så att det passar Amerikansk TV.

OS invigning Tokyo 2020

Invigningen av OS sker klockan 20:00 i Japan. Alltså 13:00 svensk tid.

Friidrott:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämd

TV4:
Ej bestämd

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Daniel Ståhl
  • Armand ”Mondo” Duplantis
TV-tider

Torsdag 30 juli:

23.00: Herrarnas 20 km gång

Fredag 31 juli:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas 3000 meter hinder (kval), herrarnas höjdhopp (kval), herrarnas diskus (kval), damernas 800 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (kval), damernas 100 meter (kval)

12.00: Eftermiddagspass
Damernas 5000 meter (kval), damernas tresteg (kval), damernas kula (kval), 4x400 meter mixade lag (kval), herrarnas 10 000 meter (final)

Lördag 1 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Damernas 400 meter häck (kval), damernas diskus (kval), herrarnas stavhopp (kval), herrarnas 800 meter (kval), damernas 100 meter häck (kval), herrarnas 100 meter (kval)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas längdhopp (kval), damernas 100 meter (semifinal), herrarnas 100 meter (kvartsfinal), herrarnas diskus (final), damernas 800 meter (semifinal), 4x400 meter mixade lag (final), damernas 100 meter (final)

Söndag 2 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Damernas maraton, damernas slägga (kval), damernas 3000 meter hinder (kval), damernas längdhopp (kval), damernas kula (final), herrarnas 400 meter (kval)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas höjdhopp (final), herrarnas 100 meter (semifinal), damernas 100 meter häck (semifinal), damernas tresteg (final), herrarnas 800 meter (semfinal), herrarnas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 100 meter (final)

Måndag 3 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas slägga (kval), damernas 1500 meter (kval), herrarnas längdhopp (final), damernas 200 meter (kval), damernas 100 meter häck (final)

12.00: Eftermiddagspass
Damernas stavhopp (kval), damernas 200 meter (semifinal), damernas diskus (final), herrarnas 400 meter (semifinal), damernas 400 meter häck (semifinal), herrarnas 3000 meter hinder (final), damernas 5 000 meter (final)

Tisdag 4 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tresteg (kval), herrarnas 1 500 meter (kval), damernas spjut (kval), damernas 400 meter (kval), damernas längdhopp (final), herrarnas 200 meter (kval), herrarnas 400 meter häck (final)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 110 meter häck (kval), herrarnas kula (kval), herrarnas stavhopp (final), herrarnas 5 000 meter (kval), damernas slägga (final), herrarnas 200 meter (semifinal), damernas 800 meter (final), damernas 200 meter (final)

Onsdag 5 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (100 meter), herrarnas spjut (kval), damernas sjukamp (100 meter häck), herrarnas tiokamp (längdhopp), damernas sjukamp (höjdhopp), herrarnas 110 meter häck (semifinal), herrarnas tiokamp (kula), damernas 400 meter häck (final)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (höjdhopp), damernas 1 500 meter (semifinal), damernas sjukamp (kula), damernas 400 meter (semifinal), damernas 3 000 meter hinder (final), herrarnas slägga (final), damernas sjukamp (200 meter), herrarnas 800 meter (final), herrarnas tiokamp (400 meter), herrarnas 200 meter final

Torsdag 6 augusti:

02.00: Förmiddagspass
Herrarnas tiokamp (110 meter häck), damernas höjdhopp (kval), damernas sjukamp (längdhopp), herrarnas tiokamp (diskus), damernas 4x100 meter (kval), herrarnas tresteg (final), herrarnas kula (final), herrarnas 4x100 meter (kval), herrarnas 110 meter häck (final), herrarnas tiokamp (stavhopp), damernas sjukamp (spjut)

12.00: Eftermiddagspass
Herrarnas tiokamp (spjut), damernas stavhopp (final), damernas 4x400 meter (kval), herrarnas 1 500 meter (semifinal), herrarnas 400 meter final, damernas sjukamp (800 meter), herrarnas tiokamp (1 500 meter)

23.00: Damernas 20 km gång

Fredag 7 augusti:

13.00: Eftermiddagspass
Herrarnas 4x400 meter (kval), damernas spjut (final), herrarnas 5 000 meter (final), damernas 400 meter (final), damernas 1 500 meter (final), damernas 4x100 meter (final), herrarna 4x100 meter (final)

22.30: Herrarnas 50 km gång

Lördag 8 augusti:

12.00: Eftermiddagspass
Damernas höjdhopp (final), damernas 10 000 meter (final), herrarnas spjut (final), herrarnas 1 500 meter (final), damernas 4x400 meter (final), herrarnas 4x400 meter (final)

23.00: Herrarnas maraton

Friidrott OS 2020 Tokyo 100 meter Usain Bolt

Lördagen den 1 augusti är herrarnas 100 m final

Simning:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämd

TV4:
Ej bestämd

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Sarah Sjöström
TV-tider

Lördag 25 juli

12.00: Försökspass
Herrarnas 400 meter medley, damernas 100 meter fjärilsim, herrarnas 400 meter frisim, damernas 400 meter medley, herrarnas 100 meter bröstsim, damernas 4x100 meter frisim

Söndag 26 juli
03.30: Finalpass
Herrarnas 400 meter medley (final), damernas 100 meter fjärilsim (semifinal), herrarnas 400 meter frisim (final), Herrarnas 100 meter bröstsim (semifinal), damernas 4x100 meter frisim (final)

12.00: Försökspass
Damernas 100 meter ryggsim, herrarnas 200 meter frisim, damernas 100 meter bröstsim, herrarnas 100 meter ryggsim, damernas 400 meter frisim, herrarnas 4x100 meter frisim

Måndag 27 juli:

03.30: Finalpass
Damernas 100 meter fjärilsim (final), herrarnas 200 meter frisim (semifinal), damernas 100 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 100 meter bröstsim (final), damernas 400 meter frisim (final), herrarnas 100 meter ryggsim (semifinal), damernas 100 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 4x100 meter frisim (final)

12.00: Försökspass
Damernas 200 meter frisim, herrarnas 200 meter fjärilsim, damernas 200 meter medley, damernas 1500 meter frisim

Tisdag 28 juli:

03.30: Finalpass
Damernas 200 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter frisim (final), damernas 100 meter ryggsim (final)), herrarnas 100 meter ryggsim (final), damernas 100 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (semifinal), damernas 200 meter medley (semifinal)

12.00: Simning, försökspass
Herrarnas 100 meter frisim, damernas 200 meter fjärilsim, herrarnas 200 meter bröstsim, herrarnas 4x200 meter frisim, herrarnas 800 meter frisim

Onsdag 29 juli:

03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter frisim (semifinal), damernas 200 meter frisim (final), herrarnas 200 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter fjärilsim (semifinal). herrarnas 200 meter bröstsim (semifinal), damernas 200 medley (final), damernas 1500 meter (final), herrarnas 4x200 meter firism (final)

12.00: Försökspass
damernas 100 meter frisim, herrarnas 200 meter ryggsim, damernas 200 meter bröstsim, herrarnas 200 meter medley, damernas 4x200 meter frisim

Torsdag 30 juli:

03.30: Finalpass
Herrarnas 800 meter frisim (final), herrarnas 200 meter bröstsim (final), damernas 100 meter frisim (semifinal), herrarnas 200 meter ryggsim (semifinal), damernas 200 meter fjärilsim (final), herrarnas 100 meter frisim (final), damernas 200 meter bröstsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (semifinal), damernas 4x200 meter frisim (final)

12.00: Försökspass
Damernas 800 meter frisim, herrarnas 100 meter fjärilsim, damernas 200 meter ryggsim, 4x100 meter medley (mixade lag)

Fredag 31 juli:

03.30: Finalpass
Damernas 200 meter bröstsim (final), herrarnas 200 meter ryggsim (final), damernas 200 meter ryggsim (semifinal), herrarnas 200 meter medley (final), damernas 100 meter frisim (final), herrarnas 100 meter fjärilsim (semifinal)

12.00: Försökspass
Herrnas 50 meter frisim, damernas 50 meter frisim, herrarnas 1500 meter frisim, damernas 4x100 meter medley, herrarnas 4x100 meter medley

Lördag 1 augusti:

03.30: Finalpass
Herrarnas 100 meter fjärilsim (final), damernas 200 meter ryggsim (final), damernas 800 meter frisim (final), herrarnas 50 meter frisim (semifinal), damernas 50 meter frisim (semifinal), 4x100 meter medley mixade lag (final)

Söndag 2 augusti:

03.30: Finalpass
Herrarnas 50 meter frisim (final), damernas 50 meter frisim (final), herrarnas 1500 meter frisim (final), damernas 4x100 meter medley (final), herrarnas 4x100 meter medley (final)

Simning OS Tokyo

Finalen på 50 meter fritt för både herrar och damer äger rum 2 augusti

Ridsport:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämd

TV4: Ej bestämd

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Lag Dressyr
  • Lag Fälttävlan
  • Lag Hoppning
TV-tider

Lördag 25 juli:

10.00: Dressyr, lag och individuellt

Söndag 26 juli:
10.00: Dressyr, lag och individuellt

Tisdag 28 juli:
10.30: Dressyr, lag

Onsdag 29 juli:
10.30: Dressyr, individuellt

Fredag 31 juli:
01.00: Fälttävlan, dressyr (grupp 1)
10.30: Fälttävlan, dressyr (grupp 2)

Lördag 1 augusti:
01.00: Fälttävlan, dressyr (grupp 3)

Söndag 2 augusti:
01.30: Fälttävlan, terrängrit

Måndag 3 augusti:
10.00: Fälttävlan, hoppning

Tisdag 4 augusti:
12.00: Hoppning, individuellt kval

Onsdag 5 augusti:
12.00: Hoppning, individuell final

Fredag 7 augusti:
12.00: Hoppning, lag kval

Lördag 8 augusti:
12.00: Hoppning, lagfinal

Ridsport OS Tokyo 2020

Fotboll:

🎤 Kommentatorer: 

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Lag, damer
Tv-tider

Gruppspelet pågår mellan 22 juli – 29 juli

Slutspelet:

Fredag 31 juli:
Från 10.00: Damernas kvartsfinaler

Lördag 1 augusti:
Från 10.00: Herrarnas kvartsfinaler

Måndag 3 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler

Tisdag 4 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler

Torsdag 6 augusti:
10.00: Damernas bronsmatch

Fredag 7 augusti:
04.00: Damernas final
13.00:Herrarnas bronsmatch

Lördag 8 augusti:
13.30: Herrarnas final

Brasilien OS 2020 Tokyo Final

Brasilien är regerande mästare i Sommarspelen

Bettingstugans oddstips

Simhopp:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Söndag 26 juli:

08.00: Damernas 3 meter synchro (Final)

Måndag 27 juli:
08.00: Herrarnas 10 meter synchro (final)

Tisdag 28 juli:
08.00: Damernas 10 meter synchro (final)

Onsdag 29 juli:
08.00: Herrarnas 3 meter synchro (final)

Fredag 31 juli:
08.00: Damernas 3 meter (kval)

Lördag 1 augusti:
08.00: Damernas 3 meter (semifinal)

Söndag 2 augusti:
08.00: Damernas 3 meter (final)

Måndag 3 augusti:
08.00: Herrarnas 3 meter (kval)

Tisdag 4 augusti:
03.00: Herrarnas 3 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 3 meter (final)

Onsdag 5 augusti:
08.00: Damernas 10 meter (kval)

Torsdag 6 augusti:
03.00: Damernas 10 meter (semifinal)
08.00: Damernas 10 meter (final)

Fredag 7 augusti:
10.00: Herrarnas 10 meter (kval)

Lördag 8 augusti:
03.00: Herrarnas 10 meter (semifinal)
08.00: Herrarnas 10 meter (final)

BB160817 PA054

Kanadas Meaghan Benfeito under försöken för damernas simhopp 10m den 17 augusti 2016 under OS i Rio de Janeiro.

Vattenpolo:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 25 juli – 9 augusti

Vattenpolo OS 2020 Tokyo Sverige

OS 2016, Beatriz Ortiz hjälper Spanien till seger mot Ungern

Öppet vatten:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Onsdag 5 augusti:
00.00: Damernas 10 km


Torsdag 6 augusti:
00.00: Herrarnas 10 km

Öppet vatten OS 2020 Tokyo Sverige

Simmare tävlar i 10 km öppet vatten den 15 augusti 2016 under Sommarspelen

Badminton:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 25 juli – 3 augusti

Badminton OS 2020 Tokyo Sverige

OS 2008, Badminton: Sara Persson, Sverige förlorade i två raka set mot Petya Nedelcheva, Bulgarien.

Baseboll:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

Pågår mellan 29 juli – 8 augusti

BB090612 BB071

Baseboll är en ny sport till Sommarspelen 2020

Softball:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

Pågår mellan 22 juli – 8 juli

Softball OS 2020 Tokyo USA Grekland Sverige

OS i Athen, Grekland - USA

Basket:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 25 juli – 9 augusti

BB160816 BB846

OS 2016 i Rio, Kvartsfinalen mellan Frankrike och Kanada. Sandrine Gruda sätter 2p för Frankrike

Boxning:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 25 juli – 9 augusti
(Schemat är preliminärt eftersom att Internationella olympiska kommittén, IOK, pausat sportens sommarspelsförberedelser på grund av misstänkt korruption i det internationella förbundet Aiba)

Boxning OS 2020 Tokyo Sverige

Sveriges Otto Wallin vinner på knockout mot Brasiliens Irineu Beato Costa Jr i tungvikt

Kanot:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Lennea Stensils, K1
Tv-tider

Måndag 3 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (kval), herrarnas C-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 1 000 meter (kval), damernas K-2 500 meter (kval), damernas K-1 200 (kvartsfinal), herrarnas C-2 1 000 meter (kvartsfinal), herrarnas K-1 1 000 meter (kvartsfinal), damernas K-2 500 meter (kvartsfinal)

Tisdag 4 augusti:
02.30: Damernas K-1 200 meter (semifinal), herrarnas C-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 1 000 meter (semifinal), damernas K-2 500 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas C-2 1 000 meter (final), herrarnas K-1 1000 meter (final), damernas K-2 500 meter (final)

Onsdag 5 augusti:
02.30: Herrarnas K-1 200 meter (kval), damernas C-1 200 meter (kval), damernas K-1 500 meter (kval), herrarnas K-2 1 000 meter (kval), herrarnas K-1 200 meter (kvartsfinal), damernas C-1 200 meter (kvartsfinal), damernas K-1 500 meter (kvartsfinal), herrarnas K-2 1 000 meter (kvartsfinal)

Torsdag 6 augusti:
Herrarnas K-1 200 meter (semifinal), damernas C-1 200 meter (semifinal), damernas K-1 500 meter (semifinal), herrarnas K-2 1 000 meter (semifinal), herrarnas K-1 200 meter (final), damernas C-1 200 meter (final), damernas K-1 500 meter (final), herrarnas K-2 1 000 meter (final)

Kanotslalom pågår mellan 26 juli – 8 augusti

Kanot OS 2020 Tokyo Sverige

En kanotist värmer upp inför kanottävlingarna den 17 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio

Cykel:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Lördag 25 juli:

04.00: Herrarnas tempolopp

Söndag 26 juli:
06.00: Damernas tempolopp

Måndag 27 juli:
08.00: Herrarnas mountainbike

Tisdag 28 juli:
08.00: Damernas mountainbike

Onsdag 29 juli:
04.30: Herrnas och damernas linjelopp

Torsdag 30 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas kvartsfinal, individuellt

Fredag 31 juli:
03.00: BMX, herrarnas och damernas semifinaler och final, individuellt

Lördag 1 augusti:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle

Söndag 2 augusti:
03.10: BMX, herrarnas och damernas freestyle, final

Velodromcyklingen pågår mellan 3 augusti – 9 augusti

OS 2020 Tokyo Cykel Sverige

Nederländernas Anna van der Breggen jublar efter segern över Emma Johansson i damernas linjelopp den 7 augusti 2016 under OS i Rio de Janeiro.

Fäktning:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 25 juli –2 augusti

OS 2020 Tokyo Fäktning Sverige

OS 2016, Dag 9, Fäktning: v.l. Enrico Garozzo (Italien), Fabian Kauter (Schweiz)

Golf:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Torsdag 30 juli:
01.30: Herrarnas första runda

Fredag 31 juli:
01.30: Herrarnas andra runda

Lördag 1 augusti:
01.30: Herrarnas tredje runda

Söndag 2 augusti:
01.30: Herrarnas fjärde runda

Onsdag 5 augusti:
01.30: Damernas första runda

Torsdag 6 augusti:
01.30: Damernas andra runda

Fredag 7 augusti:
01.30: Damernas tredje runda

Lördag 8 augusti:
01.30: Damernas fjärde runda

Golf OS 2020 Tokyo Sverige

Sveriges Anna Nordqvist under sista rundan i damernas golftävling den 20 augusti 2016 under OS i Rio de Janeiro.

Gymnastik:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 25 juli – 9 augusti

Gymnastik OS Tokyo 2020 Sverige

Japans Aiko Sugihara tävlar på bom i lagfinalen av artistisk gymnastik den 9 augusti 2016 under OS i Rio de Janeiro.

Handboll:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Gruppspelet pågår mellan 25 juli – 3 augusti

Tisdag 4 augusti:
Från 02.30: Herrarnas kvartsfinaler

Onsdag 5 augusti:
Från 02.30: Damernas kvartsfinaler

Torsdag 6 augusti:
Från 10.00: Herrarnas semifinaler

Fredag 7 augusti:
Från 10.00: Damernas semifinaler

Lördag 8 augusti:
10.00: Herrarnas bronsmatch
14.00: Herrarnas final

Söndag 9 augusti:
04.00: Damernas bronsmatch
08.00: Damernas final

Handboll OS 2020 Tokyo Sverige

Landhockey:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 25 juli – 7 augusti

Landhockey OS 2020 Tokyo Sverige

Irlands Peter Caruth och Indiens Raghunath Vokkaliga under landhockeymatchen i Sommarspelen i Rio

Judo:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Tommy Macias, 73 kg
  • Anna Bernholm, 70 kg
TV-tider

Pågår mellan 25 juli – 1 augusti

Karate:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 6 augusti – 8 augusti

BB190629 MB010

Modern femkamp:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

Tv-tider

Torsdag 6 augusti:
06.00: Damernas och herrarnas fäktning

Fredag 7 augusti:
07.30: Damernas simning, fäktning, hoppning och laser-run

Söndag 8 augusti:
07.30: Herrarnas simning, fäktning, hioppning och laser-run

BB000930 LM020

Terränglöpning Mikael Brandt under Terränglöpningen I modern femkamp OS 2000

Rodd:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 24 juli – 31 juli

Rodd OS 2020 Tokyo Sverige

Sveriges Anna Malvina Svennung i rodd singelsculler den 6 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio

Rugby:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 27 juli – 1 augusti

Rugby OS 2020 Tokyo Sverige

USAs Garrett Bender håller för ögonen på Brasiliens Lucas Duque under rugbymatchen mellan USA och Brasilien under Sommarspelen i Rio

Segling:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej Bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Mac Salminen, finnjolle
  • Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470
TV-tider

Pågår mellan 26 juli – 5 augusti

OS 2020 Tokyo Segling Sverige

Salminen och Lööf tog guld i OS i London 2012

Skytte:

🎤 Kommentatorer: 

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Stefan Nilsson, skeet
TV-tider

Pågår mellan 25 juli –3 augusti

skytte OS 2020 Tokyo Sverige

Sommarspelens veteran Håkan Dahlby, dubbeltrap, slänger hylsor under en träning

Skateboard:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågår mellan 26 juli – 6 augusti

BB170527 PA055

Trey Wood, USA, under semifinalen i VM i skateboard. Nya sporten i OS där USA lär dominera

Klättring:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

Tv-tider

Tisdag 4 augusti:
10.00: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – kval

Onsdag 5 augusti:
10.00: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – kval

Torsdag 6 augusti:
10.30: Herrarnas kombination (speed, bouldering, lead) – final

Fredag 7 augusti:
10.30: Damernas kombination (speed, bouldering, lead) – final

Klättring OS 2020 Tokyo Sverige

Kajsa Rosen, Sverige, tränar inför OS? Klättring är en av de fyra nya sporten 2020

Surfing:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

Söndag 26 juli:

00.00: Damernas och herrarnas första och andra runda.

Måndag 27 juli:
00.00: Damernas och herrarnas tredje runda

Tisdag 28 juli:
00.00: Damernas och herrarnas kvartsfinal och semifinal

Onsdag 29 juli:
01.00: Damernas och herrarnas bronsmatch och final

*Pågår mellan 26 juli – 29 jul (eventuellt 2 augusti). Tävlingsschemat förändras beroende på vågförhållandena.

Surfing OS 2020 Tokyo Sverige

Bordtennis:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-tider

Pågårfrån 25 juli – 7 augusti

Bordtennis Pingis OS 2020 Tokyo Sverige

Taekwondo:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-Tider

Pågår mellan 25 juli – 28 juli

Taekwondo OS 2020 Tokyo Sverige

Sveriges Nikita Glasnovic (blå) mot Australiens Caroline Marton i 57-kilosklassen i Sommarspelen i Rio de Janeiro.

Tennis:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-Tider

Pågår mellan 25 juli – 2 augusti

Tennis OS 2020 Tokyo

Triathlon:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-Tider

Måndag 27 juli:
00.30: Herrarnas final

Tisdag 28 juli:
00.30: Damernas final

Lördag 1 augusti:
01.30: Mixstafett

OS Triathlon 2020 Tokyo Sverige

Sveriges Lisa Nordén tävlar i triathlon den 20 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio

Volleyball:

🎤 Kommentatorer:

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-Tider

Pågår mellan 25 juli – 9 augusti

OS 2020 Tokyo Volleyball Sverige

Styrkelyft:

🎤 Kommentatorer: 

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

TV-Tider

Pågår mellan 25 juli – 5 augusti

Styrkelyft OS 2020 Tokyo Sverige

Sveriges Angelica Roos i damernas tyngdlyftning 58 kg den 8 augusti 2016 under Sommarspelen i Rio de Janeiro.

Brottning:

🎤 Kommentatorer: 

SVT: Ej bestämt

TV4: Ej bestämt

🇸🇪 Svenska uttagna deltagare:

  • Jenny Fransson, 68 kg
  • Hanna Johansson, 62 kg
  • Alex Kessidis, 77 kg
TV-Tider

Pågår mellan 2 augusti – 8 augusti

Brottning OS TV tider Sverige 2020 Tokyo