TV-tider för Vinter OS 2018 i Pyeongchang (Sydkorea)
Pyeongchang 2018

TV TIDER
Vinter OS 2018

Vinter OS 2018 kommer att spelas i Sydkorea mellan den 9 Feb och 25 Feb. I Sverige är det Discovery Network som äger rättigheterna för vinter OS 2018, det innebär att OS i vinter sänds på bland annat, kanal 5, kanal 9 och Eurosport 1 och 2.

10.00 pengarna på Charlotte Kalla

Vinterspelen 23 februari 2018

På söndag klockan 07:15 går startskottet för damernas masstart 30km. Loppet är Vinterspelens sista tävling och det firar Mr Green med ett grymt erbjudande. Skapa ett konto och ... Läs mer

Vinter OS 2018 är över och vi tackar för att ni valde att ta del av TV-tider på Bettingstugan. Ett tips är att besöka oss inför Fotbolls-VM, vi har nämligen även TV-tider för sommarens stora mästerskap i fotboll. Där hittar nu även spelschema, info om grupper och lag samt odds. 

Välkomna!

Tv-tider & tablå

Vinter OS 2018 kommer att direktsändas både på TV och online vilket innebär att du kan följa OS från antingen din surfplatta eller mobil, oavsett var du befinner dig. I Sverige är det Discovery Network som äger rättigheterna för vinter OS 2018, det innebär att OS i vinter sänds på bland annat, kanal 5, kanal 9 och Eurosport 1 och 2. 

Den viktigaste kanalen att ha under Vinter OS 2018 är kanal 5. Under 16 dagar kommer nämligen kanal 5 att sända dygnet runt från OS. Jonas Karlsson (tidigare SVT) kommer att vara programledare från 06:00 - 16:00 varje dag under, även Karin Frick och Jessica Almenäs kommer att sitta i OS-studion.

Sydkorea ligger åtta timmar före Sverige vilket innebär att majoriteten av sändningar antingen är strax efter midnatt eller tidiga morgnar. 

Nedan följer en komplett lista över samtliga tider för vinter OS 2018!

TV-tider för Vinter OS 2018

Torsdag den 8e februari
Curling01.00Curling, mixed dubbelEurosport 2
Curling12.00Curling, mixed dubbelEurosport 2
Curling13.30Curling, mixed dubbelEurosport 2
Fredag den 9e februari
Curling00.30Curling, mixed dubbelEurosport 2
Freestyle02.00Freestyle, (h, d) puckelpist kvalEurosport 2
Konståkning02.00Konståkning, Lagtävling (h) och par kortprogramEurosport 2
Curling05.30Curling, mixed dubbelEurosport 2
12.00** INVIGNING **Kanal 5
Lördag den 10e februari
Curling01.00Curling, mixed dubbelKanal 5
Snowboard Slope Style02.00Snowboard (h) slopestyle kvalKanal 5
Längdskidåkning08.15Längdskidor (d) skiathlon Sverige i OS 2018Guldchans för Charlotte KallaKanal 5
Ishockey08.40Ishockey (d) gruppspel Sverige i OS 2018Japan vs SverigeKanal 9
Short Track11.00Short track (h) 1500m final, d, 500m kval (d) 3000m stafett kvalKanal 5
Rodel11.10Rodel (h) enmans heat 1 och 2Kanal 9
Skridsko12.00Skridsko (h) 3000m individuelltKanal 5
Curling12.00Curling, mixed dubbelKanal 9
Skidskytte12.15Skidskytte (d) 7,5km sprintEurosport 2
Ishockey13.00Ishockey (d) gruppspelEurosport 1
Backhoppning13.35Backhoppning (h) normalbacke finalKanal 5
Söndag den 11e februari
Curling01.00Curling, mixed dubbelKanal 5
Konståkning02.00Konståkning, lagtävling, isdans och (d) korta program, par fritt programEurosport 2
Snowboard slopestyle02.00Snowboard (h) slopestyle final, (d) slopestyle kvalKanal 5
Störtlopp och Super G03.00Alpint (h) störtloppKanal 5
Längdskidor07.15Längdskidor (h) skiathlon Sverige i OS 2018 Medaljchans Halvarsson, Hellner och RickardssonKanal 5
Skridsko08.00Skridsko (h) 5000 m individuelltEurosport 1
Ishockey08.30Ishockey (d) gruppspelKanal 5
Rodel10.50Rodel (h) enmans heat 3 och 4Eurosport 2
Freestyle Puckelpist11.30Freestyle (d) puckelpist finalKanal 9
Curling12.00Curling, mixed dubbel, skiljeomgångarKanal 5
Skidskytte12.15Skidskytte (h) 10 km sprintEurosport 1
Ishockey13.00Ishockey (d) gruppspelKanal 5
Måndag den 12e februari
Curling01.00Curling, mixed dubbel, semifinalerKanal 5
Snowboard Slope Style02.00Snowboard (d) slopestyle finalKanal 9
Konståkning02.00Konståkning, lagtävling (d/h) och isdans fritt programEurosport 1
Slalom och Storslalom02.15Alpint (d) storslalomKanal 5
Snowboard halfpipe05.30Snowboard (d) halfpipe kvalKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) gruppspelKanal 5
Skidskytte11.10Skidskytte (d) 10 km och (h) 12,5 km jaktstartEurosport 2
Freestyle Puckelpist11.30Freestyle (h) puckelpist finalKanal 5
Rodel11.50Rodel (d) enmans, heat 1 och 2Eurosport 2
Curling12.00Curling, mixed dubbel, semifinalerKanal 5
Ishockey13.10Ishockey (d) gruppspel Sverige i OS 2018Sverige-SydkoreaEurosport 1
Skridsko13.30Skridsko (d) 1500m individuelltKanal 5
Backhoppning13.50Backhoppning (d) normalbacke finalEurosport 2

Bästa spelbolag under vinterspelen

18+ | Spela ansvarsfullt | Regler & villkor gäller

  1. 100% upp till 2000 SEK

  2. 100% upp till 3000 SEK

    18+ År - Regler & Villkor gäller, stödlinjen.se. Erbjudandet gäller nya spelare som registrerat sig från 1 Jan 2019 och framåt. Min. insättning 100 kr. 4x omsättningskrav till min odds 1.80. Bonusen är giltig i 60 dagar.

  3. 100% upp till 1000 SEK

  4. 100% upp till 1000 SEK

Tisdag den 13e februari
Curling01.00Curling, mixed dubbel, bronsmatchKanal 5
Snowboard Halfpipe02.00Halfpipe final, (h) halfpipe kvalKanal 9
Alpint03.00Alpint (h) kombinationKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) gruppspelKanal 5
Längdskidåkning09.30Längdskidor, (d/h) sprint klassiskt Sverige i OS 2018Guldchans Stina Nilsson och Calle HalfvarssonKanal 5
Short Track11.00Short track (d) 500 m final, (h) 1000m kval, (h) 5000m stafett kvalKanal 5
Rodel11.30Rodel (h) enmans, heat 3 och 4Eurosport 2
Skridsko12.00Skridsko (h) 1500m individuelltEurosport 1
Curling12.00Curling, mixed dubbel, finalKanal 5
Ishockey13.00Ishockey (d) gruppspelKanal 5
Onsdag den 14e februari
Curling01.00Curling (h) Sverige i OS 2018Danmark vs Sverige Kanal 5
Konståkning02.00Konståkning, par korta programmetEurosport 1
Alpint Slalom02.15Alpint (h) slalomKanal 5
Snowboard Halfpipe02.30Halfpipe final, (h) halfpipe finalEurosport 1
Ishockey04.10Ishockey (d) gruppspel Sverige i OS 2018Sverige-SchweizKanal 5
Curling06.00Curling (h) Sverige i OS 2018Danmark vs Sverige Kanal 5
Nordisk kombination07.00Nordisk kombination, ind. Gundersen normalbacke + 10 kmKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) gruppspelKanal 5
Skridsko11.00Skridsko (h) 1000m individuelltKanal 5
Curling12.00Curling (h) Sverige i OS 2018Korea vs SverigeKanal 9
Skidskytte12.05Skidskytte (d) 15 km individuelltKanal 5
Rodel12.20Rodel, tvåmannaEurosport 2
Ishockey13.00Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Torsdag den 15e februari
Curling01.00Curling (d)Kanal 5
Skeleton02.00Skeleton (h) heat 1 och 2Kanal 5
Snowboard Boardercross02.00Snowboard (h) snowboardcrossEurosport 1
Konståkning02.30Konståkning, par fritt programEurosport 2
Störtlopp och Super-G03.00Alpint (h) super-gKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (d) gruppspelEurosport 1
Curling06.00Curling (h)Kanal 5
Längdskidåkning07.30Längdskidor (d) 10 km fristil Sverige i OS 2018Guldchans Charlotte KallaKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) gruppspelEurosport 1
Ishockey08.40Ishockey (h) gruppspel Sverige i OS 2018Norge-SverigeKanal 5
Freestyle12.00Freestyle (d) hopp kvalKanal 5
Skidskytte12.00Skidskytte (h) 20 km individuelltEurosport 1
Skridsko12.00Skridsko (h) 10000m individuelltEurosport 2
Curling12.00Curling (d) Sverige i OS 2018Kanada vs SverigeKanal 9
Ishockey13.00Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Ishockey13.00Ishockey (h) gruppspelEurosport 2
Rodel13.30Rodel, tvåmannaEurosport 1
Fredag den 16e februari
Curling01.00Curling (h) Sverige i OS 2018Sverige vs USA Kanal 5
Skeleton01.30Skeleton (h) heat 3 och 4Kanal 5
Snowboard Boardercross02.00Snowboard (h) snowboardcrossEurosport 1
Konståkning02.00Konståkning (h), korta programmetKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Curling06.00Curling (d) Sverige i OS 2018Sverige vs Olympic Athlete from RussiaKanal 5
Längdskidåkning07.00Längdskidor (h) 15 km fristil Sverige i OS 2018Medaljchans Hellner och HalfvarssonKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Freestyle12.00Freestyle (d) hopp finalKanal 5
Skridsko12.00Skridsko (h) 5000m individuelltEurosport 2
Curling12.00Curling (h) Sverige i OS 2018Sverige vs StorbritannienKanal 9
Skeleton12.20Skeleton (d) heat 1 och 2Kanal 5
Ishockey13.00Ishockey (h) gruppspelKanal 9
Ishockey13.10Ishockey (h) gruppspel Sverige i OS 2018Sverige-TysklandKanal 5
Backhoppning13.30Backhoppning (h) stora backen kvalEurosport 1
Lördag den 17e februari
Curling01.00Curling (h) Sverige i OS 2018Schweiz vs SverigeKanal 5
Freestyle Slope Style02.00Freestyle (d) slopestyleEurosport 1
Konståkning02.00Konståkning (h) fritt programKanal 5
Störtlopp och Super G03.00Alpint (d) super-gKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (d) kvartsfinalerEurosport 1
Curling06.00Curling (h) Sverige i OS 2018Kanada vs SverigeKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) kvartsfinalerEurosport 1
Längdskidåkning10.30Längdskidor (d) 4x5km stafett Sverige i OS 2018Guldchans SverigeKanal 5
Short track11.00Short track (d) 1500m final (h) 1000m finalKanal 5
Freestyle12.00Freestyle (d) aerials kvalKanal 5
Curling12.00Curling (h)Kanal 9
Skidskytte12.15Skidskytte (d) 12,5km masstartKanal 5
Ishockey13.00Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Ishockey13.00Ishockey (h) gruppspelEurosport 1
Backhoppning13.30Backhoppning (h) stora backen finalEurosport 1
Söndag den 18e februari
Curling01.00Curling (h)Kanal 5
Freestyle Slope Style02.00Freeskii (d) slopestyleEurosport 1
Slalom och Storslalom02.15Alpint (h) storslalomKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (d) klassificieringsspelEurosport 1
Curling06.00Curling (d) Sverige i OS 2018Storbritannien vs SverigeKanal 5
Längdskidåkning07.15Längdskidor (h) 4x10km stafett Sverige i OS 2018Medaljchans SverigeKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (h) gruppspelKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) klassificieringsspelEurosport 1
Freestyle12.00Freestyle (h) aerials finalKanal 5
Skridsko12.00Skridsko (h) lag jaktstart kval (d) 500m individuelltEurosport 1
Curling12.00Curling (h) Sverige i OS 2018Sverige vs JapanKanal 9
Bob12.05Bob, tvåmanna heat 1 och 2Eurosport 2
Skidskytte12.15Skidskytte (h) 15km masstartKanal 5
Ishockey13.00Ishockey (h) gruppspelEurosport 1
Ishockey13.10Ishockey (h) gruppspel Sverige i OS 2018Sverige-FinlandKanal 5
Måndag den 19e februari
Curling01.00Curling (d)Kanal 5
Snowboard Big Air01.30Snowboard (d) big air, kvalEurosport 1
Freeskii Halfpipe02.00Freeskii (d) halfpipe kvalEurosport 2
Konståkning02.00Konståkning, isdans korta programmetKanal 9
Curling06.00Curling (h) Sverige i OS 2018Sverige vs SchweizKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) semifinalKanal 5
Skridsko12.00Skridsko (d) lag jaktstart kval (h) 500m individuelltKanal 5
Curling12.00Curling (d) Sverige i OS 2018Sverige vs JapanKanal 9
Bob12.15Bob, tvåmanna heat 3 och 4Eurosport 2
Ishockey13.00Ishockey (d) semifinalKanal 5
Backhoppning13.30Backkhoppning lag (h) stora backenEurosport 1
Tisdag den 20e februari
Curling01.00Curling (h) Sverige i OS 2018Italien vs SverigeKanal 5
Konståkning02.00Konståkning isdans fria danserKanal 5
Freeskii Halfpipe02.30Freeskii (d) halfpipe final, (h) halfpipe kvalEurosport 2
Ishockey04.00Ishockey (h) playoffKanal 5
Ishockey04.00Ishockey (d) klassificieringsspelEurosport 1
Curling06.00Curling (d)Kanal 5
Ishockey08.30Ishockey (h) playoffKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) klassificieringsspelEurosport 1
Short Track11.00Short track (d) 1000m kval (h) 500m kval (d) 3000m stafett finalKanal 5
Nordisk kombination11.00Nordisk kombination, ind. Gundersen stora backen + 10 kmEurosport 1
Curling12.00Curling (h)Kanal 9
Skidskytte12.15Skidskytte, mixed stafettKanal 5
Bob12.50Bob (d) heat 1 och 2Eurosport 2
Ishockey13.00Ishockey (h) playoffKanal 5
Onsdag den 21e februari
Curling01.00Curling (d) Sverige i OS 2018Sverige vs KinaKanal 5
Snowboard Big Air01.30Snowboard (h) big air, kvalEurosport 2
Konståkning02.00Konståkning (d) korta programmetEurosport 2
Störtlopp och Super G03.00Alpint (d) störtloppKanal 5
Freestyle Skicross03.30Freestyle (h) skicrossKanal 9
Ishockey04.00Ishockey (h) kvartsfinalerEurosport 1
Curling06.00Curling (h) Sverige i OS 2018Sverige vs NorgeKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (d) bronsmatchKanal 5
Ishockey08.30Ishockey (h), kvartsfinalerEurosport 1
Längdskidåkning09.00Längdskidor, teamsprint (d/h) Sverige i OS 2018Guldchans SverigeKanal 5
Curling12.00Curling (d) Sverige i OS 2018Sverige vs USAKanal 9
Skridsko12.00Skridsko, (d/h) lag finalerEurosport 2
Bob12.40Bob (d) heat 3 och 4Eurosport 2
Ishockey13.00Ishockey (h) kvartsfinalerKanal 5
Torsdag den 22e februari
Curling01.00Curling, skiljeomgångarKanal 5
Slalom och Storslalom02.15Alpint (h) slalomKanal 5
Freestyle Halfpipe03.30Freestyle (h) halfpipeKanal 5
Snowboard parallellstorslalom04.00Snowboard, (d/h) parallellstorslalom kvalKanal 9
Ishockey05.10Ishockey (d) finalEurosport 1
Nordisk kombination08.30Nordisk kombination, ind. Gundersen normalbacke + 4x5 kmKanal 5
Short Track11.00Short track (h) 500m final (d) 1000m final (h) 5000m stafett finalKanal 5
Curling12.00Curling (h) semifinalerKanal 9
Skidskytte12.15Skidskytte (d) stafett 4x6kmKanal 5
Fredag den 23e februari
Snowboard Big Air02.00Snowboard (d) big air, finalKanal 5
Konståkning02.00Konståkning (d) fritt programKanal 9
Slalom och Storslalom03.00Alpint (d) kombinationEurosport 2
Freestyle Skicross05.15Freestyle (d) skicross Sverige i OS 2018Guldchans Sandra NäslundKanal 5
Curling07.35Curling (h) bronsmatchKanal 9
Ishockey08.30Ishockey (h) semifinalKanal 5
Skridsko11.00Skridsko (h) 1000m finalKanal 9
Curling12.05Curling (d), semifinalerKanal 5
Skidskytte12.15Skidskytte (h) stafett 4x7,5kmKanal 5
Ishockey13.00Ishockey (h) semifinalKanal 5
Lördag den 24e februari
Bob01.30Bob, fyrmanna, heat 1 och 2Eurosport 2
Snowboard Big Air02.00Snowboard (h) big air, finalKanal 5
Slalom och Storslalom03.00Alpint, lagtävlingKanal 5
Snowboard parallellstorslalom04.00Snowboard, (d/h) parallellstorslalom finalKanal 9
Längdskidåkning05.30Längdskidor (h) 50 km masstart Sverige i OS 2018Medaljchans Halfvarsson och RichardssonKanal 5
Curling07.35Curling (h), finalKanal 9
Curling12.00Curling (d) bronsmatchKanal 9
Skridsko12.00Skridsko, (d/h) masstart lEurosport 2
Ishockey13.00Ishockey (h) bronsmatchKanal 5
Söndag den 25e februari
Curling01.00Curling (d), finalKanal 5
Bob01.30Bob, fyrmanna, heat 3 och 4Eurosport 2
Ishockey05.10Ishockey (h) finalKanal 5
Längdskidåkning07.15Längdskidor (d) 30 km masstart Sverige i OS 2018 Nu håller vi tummarna för att Kalla ska avsluta OS med en guldmedalj!Kanal 5
13.00** AVSLUTNINGSCERMONI **Kanal 5

Ishockey

TV-Tider Ishockey Vinter OS 2018

Onsdag 14 februari kl 13:10 - Slovakien v Ryssland
Onsdag 14 februari kl 13:10 - USA v Slovenien

Torsdag 15 februari kl  04:10 - Finland v Tyskland 
Torsdag 15 februari kl 08:40 - Norge v Sverige 
Torsdag 15 februari kl 13:10 - Tjeckien Sydkorea
Torsdag 15 februari kl 13:10 - Schweiz v Kanada

Fredag 16 februari kl 04:10 - USA v Slovakien
Fredag 16 februari kl 08:40 - Ryssland v Slovenien
Fredag 16 februari kl 13:10 - Finland v Norge
Fredag 16 februari kl 13:10 - Sverige v Tyskland

Lördag 17 februari kl 04:10 - Kanada v Tjeckien
Lördag 17 februari kl 08:40 - Sydkorea v Schweiz
Lördag 17 februari kl 13:10 - Ryssland v USA
Lördag 17 februari kl 13:10 - Slovenien  v Slovakien

Söndag 18 februari kl 04:10 - Tyskland v Norge
Söndag 18 februari kl 08:40 - Tjeckien Schweiz
Söndag 18 februari kl 13:10 - Kanada v Sydkorea
Söndag 18 februari kl 13:10 - Sverige v Finland

Tisdag 20 februari kl 04:10 - Playoff 1
Tisdag 20 februari kl 08:40 - Playoff 2
Tisdag 20 februari kl 13:10 - Playoff 3
Tisdag 20 februari kl 13:10 - Playoff 4

Onsdag 21 februari kl 04:10 - Kvartsfinal 1
Onsdag 21 februari kl 08:40 - Kvartsfinal 2
Onsdag 21 februari kl 13:10 - Kvartsfinal 3
Onsdag 21 februari kl 13:10 - Kvartsfinal 4

Fredag 23 februari kl 08:40 - Semifinal 1
Fredag 23 februari kl 13:10 - Semifinal 2 

Lördag 24 februari kl 13:10 - Bronsmatch

Söndag 25 februari kl 05:10 - Final 

Längdskidåkning

TV-Tider Längdskidåkning Vinter OS 2018

Lördag 10 februari kl 08:15 - (d) skiathlon 

Söndag 11 februari kl 07:15 - (h) skiathlon

Tisdag 13 februari kl 09:30 - (d/h) sprint klassiskt

Torsdag 15 februari kl 07:30 - (d) 10 km fristil

Fredag 16 februari kl 07:00 - (h) 15 km fristil

Lördag 17 februari kl 10:30 - (d) 4x5km stafett

Söndag 18 februari  kl 07:15 - (h) 4x10km stafett

Onsdag 21 februari kl 09:00 - (d/h) Teamsprint 

Lördag 24 februari kl 05:30 - (h) 50 km masstart

Söndag 25 februari kl 07:15 -  (d) 30 km masstart

Skidskytte

TV-Tider Skidskytte Vinter OS 2018

Lördag 10 februari kl 12:15 - (d) 7.5km sprint

Söndag 11 februari kl 12:15 - (h) 10 km sprint 

Måndag 12 februari kl 11:10 - (d) 10 km och (h) 12,5 km jaktstart 

Onsdag 14 februari kl 12:05 - (d) 15 km individuellt 

Torsdag 15 februari kl 12:00 - (h) 20 km individuellt 

Lördag 17 februari kl 12:15 - (d) 12,5km masstart 

Söndag 18 februari kl 12:15 - (h) 15 km masstart 

Tisdag 20 februari kl 12:15 - mixed stafett 

Torsdag 22 februari kl 12:15 - (d) stafett 4x6km 

Fredag 23 februari kl 12:15 - (h) stafett 4x7,5km 

Curling

TV-Tider Curling Vinter OS 2018

Torsdag 8 februari kl 01:00 - Mixed dubbel
Torsdag 8 februari kl 12:00 - Mixed dubbel

Fredag 9 februari kl 00:30 - Mixed dubbel
Fredag 9 februari kl 05:30 - Mixed dubbel

Lördag 10 februari kl 01:00 - Mixed dubbel
Lördag 10 februari kl 12:00 - Mixed dubbel

Söndag 11 februari kl 01:00 - Mixed dubbel 
Söndag 11 februari kl 12:00 - Mixed dubbel (skiljeomgångar)

Måndag 12 februari kl 01:00 - Mixed dubbel (semifinal)
Måndag 12 februari kl 12:00 - Mixed dubbel (semifinal)

Tisdag 13 februari kl 01:00 - Mixed dubbel (bronsmatch)
Tisdag 13 februari kl 12:00 - Mixed dubbel (final)

Onsdag 14 februari kl 01:00 - herrar
Onsdag 14 februari kl 06:00 - damer
Onsdag 14 februari kl 12:00 - herrar

Torsdag 15 februari kl 01:00 - damer
Torsdag 15 februari kl 06:00 - herrar
Torsdag 15 februari kl 12:00 - damer

Fredag 16 februari kl 01:00 - herrar
Fredag 16 februari kl 06:00 - damer
Fredag 16 februari kl 12:00 - damer

Konståkning

TV-Tider Konståkning Vinter OS 2018

Fredag 9 februari kl 02:00 - Lagtävling (h) och par kortprogram

Söndag 11 februari kl 02:00 - lagtävling, isdans och (d) korta program, par fritt program 

Måndag 12 februari kl 02:00 - lagtävling (d/h) och isdans fritt program 

Onsdag 14 februari 02:00 - herrarpar korta programmet 

Torsdag 15 februari kl 02:30 - par fritt program 

Fredag 16 februari 02:00 - (h) korta programmet

Lördag 17 februari kl 02:00 - (h) fritt program

Måndag 19 februari kl 02:00 - isdans korta programmet 

Tisdag 20 februari kl 02:00 - isdans fria danser programmet 

Onsdag 21 februari 02:00 - (d) korta programmet 

Fredag 23 februari 02:00 - (d) fritt program

Alpin Skidåkning

TV-Tider Alpin Vinter OS 2018

Söndag 11 februari kl 03:00 - (h) störtlopp

Måndag 12 februari kl 02:15 - storslalom

Tisdag 13 februari kl 03:00 - (h) kombination

Onsdag 14 februari kl 02:15 - (h) slalom

Torsdag 15 februari kl 03:00 - (h) super-g

Lördag 17 februari kl 03:00 - (d) super-g

Söndag 18 februari kl 02:15 - (h) storslalom

Onsdag 21 februari kl 03:00 - (d) störtlopp

Torsdag 22 februari 02:15 - (h) slalom

Fredag 23 februari kl 03:00 - (d) kombination 

Lördag 24 februari kl 03:00 - lagtävling 

Snowboard

TV-Tider Snowboard Vinter OS 2018

Lördag 10 februari kl 02:00 - (h) slopestyle kval 

Söndag 11 februari kl 02:00 - (h) slopestyle final, (d) slopestyle kval 

Måndag 12 februari kl 02:00 - (d) slopestyle final 
Måndag 12 februari kl 02:00 - (d) halfpipe kval 

Tisdag 13 februari kl 02:00 - (d) halfpipe final, (h) halfpipe kval 

Onsdag 14 februari kl 02:30 - (h) halfpipe final 

Torsdag 15 februari kl 02:00 - (h) snowboardcross

Fredag 16 februari kl 02:00 - (d) snowboardcross 

Måndag 19 februari kl 01:30 - Big Air (d) kval

Onsdag 21 februari kl 01:30 - Big Air (h) kval

Torsdag 22 februari kl 04:00 - (d/h) parallellstorslalom kval 

Fredag 23 februari kl 02:00 - Big Air (d) final 

Lördag 24 februari kl 02:00 -  Big Air (h) final
Lördag 24 februari kl 04:00 - (d/h) parallellstorslalom final 

Övriga grenar

Backhoppning 

Torsdag 8 februari kl 13:30 - normalbacke (h) kval

Lördag 10 februari kl 13:35 - normalbacke (h) final

Måndag 12 februari kl 13:50 - normalbacke (d) final

Fredag 16 februari kl 13:30 - stora backen (h) kval

Lördag 17 februari kl 13:30 - stora backen (h) final

Måndag 19 februari kl 13:30 - stora backen (h) lagfinal

Bob

Söndag 18 februari kl 12:05 - Tvåmanna heat 1 och 2

Måndag 19 februari kl 12:15 - Tvåmanna heat 3 och 4

Tisdag 20 februari kl 12:50 - (d) heat 1 och 2

Onsdag 21 februari kl 12:40 - (d) heat 3 och 4 

Lördag 24 februari kl 01:30 - fyrmanna, heat 1 och 2

Söndag 25 februari kl 01:30 - fyrmanna, heat 3 och 4

Freestyle

Fredag 9 februari kl 02:00 - puckelpist (h, d) kval

Söndag 11 februari kl 11:30 - puckelpist (d) final

Måndag 12 februari kl 11:30 - puckelpist (h) final

Torsdag 15 februari kl 12:00 - hopp (d) kval 

Fredag 16 februari kl 12:00 - hopp (d) final

Lördag 17 februari kl 12:00 - aerials (h) kval

Söndag 18 februari kl 12:00 - aerials (h) final

Onsdag 21 februari kl 03:30 - skicross (d)

Fredag 23 februari kl 03:30 - skicross (d)

Nordisk kombination

Onsdag 14 februari kl 07:00 - ind. Gundersen normalbacke + 10 km

Tisdag 20 februari kl 11:00 - ind. Gundersen stora backen + 10 km 

Torsdag 22 februari kl 08:30 -  Lag Gundersen stora backen + 4x5 km 

Rodel

Lördag 10 februari kl 11:10 - (h) enmans heat 1 och 2 

Söndag 11 februari kl 10:50 - (h) enmansheat 3 och 4

Måndag 12 februari kl 11:50 - (d) enmans heat 1 och 2

Tisdag 13 februari kl 11:30 - enmans heat 3 och 4

Onsdag 14 februari kl 12:20 - Tvåmanna

Torsdag 15 februari kl 21:30 - lagstafett

Skridsko

Lördag 10 februari kl 12:00 - (h) 3000m individuellt 

Söndag 11 februari kl 08:00 - (h) 5000 m individuellt 

Måndag 12 februari kl 13:30 - (d) 1500m individuellt 

Tisdag 13 februari kl 12:00 - (h) 1500 m individuellt 

Onsdag 14 februari kl 11:00 - (d) 1000 m individuellt 

Torsdag 15 februari kl 12:00 - (h) 10000m individuellt 

Fredag 16 februari kl 12:00 - (d) 5000m individuellt 

Söndag 18 februari kl 12:00 - (h) lag jaktstart kval (d) 500m individuellt

Måndag 19 februari kl  12:00 - (d) lag jaktstart kval (h) 500m individuellt 

Onsdag 21 februari kl 12:00 - (d/h) lag finaler 

Fredag 23 februari kl 11:00 - (h) 1000m final

Lördag 24 februari kl 12:00 - (d/h) masstart