• Hem
  • Intervjuer
  • Campione om succémånaderna: "Att du tycker att det är roligt att följa en specifik liga eller sport är en nödvändighet"
Tipster Intervju Campione Bettingstugan
Intervju

Campione om succémånaderna: "Att du tycker att det är roligt att följa en specifik liga eller sport är en nödvändighet"

16 september 2024

Sommaren har passerat och vi har klivit in i en spännande höstperiod där vi bland annat har en rafflande hockeysäsong att se fram emot inom kort. En sak som vi dock inte helt lagt bakom oss ännu är den fantastiska bettingsommar som vår tipster "Campione" levererade under juni till augusti. Under den här perioden kammade den aktuella tipstern hem titeln "Månadens tipster" på Bettingtugan tre månader i rad och det här är givetvis något vi uppmärksammar!

Spelbolag i fokus

Bethard


✍️ Intervju med Campione

Hallå där Mr. Campione! Hur är läget en dag som denna?
- Läget är stabilt. Sommaren har varit lång och underbar, så jag känner mig pigg och fräsch. Jag är förväntansfull då vi har en händelserik vecka framför oss, med den finaste turneringen av alla som sätter igång på tisdag. Samt en liga i Spanien som pågår non-stop.

Din sommar inte gått obemärkt förbi. Om vi kollar på juni levererade du 14 speltips med en total ROI på hela 150,38%. Hur ser du tillbaka på den månaden?
- Jag rivstartade månaden med att pricka in 8 raka speltips. Nästan alla var landskamper, förberedelser till fotbolls-EM. En sanslös månad, där många av favoriterna också levererade.

Juli var också vass, där kom du upp i 18 speltips totalt och din ROI landade på 114,33% med tio vinster och åtta förluster. Vad säger du om juli överlag?
- Inte lika sanslös månad, men bra ändå. De flesta spelen landade på Allsvenskan och Copa America, samt kvalet till de europeiska turneringar. Med tanke på det skrala utbudet blev det ett mycket väl godkänt resultat.

"Jag är extremt nöd över resultatet" 

Augusti hör också till sommarperioden och där skrev du totalt 25 stycken speltips med ett utfall på 17 vinster, sju förluster och en push. Din ROI för den månaden blev 130,44% och med den tog du hem utmärkelsen ”Månadens tipster” på Bettingstugan för tredje månaden i rad. Hur ser du på den statistiken?
- Jag är extremt nöjd över det resultatet. I och med att de stora ligorna började komma igång var det lättare att hitta mer värde. Spelen i Championship, en ligan jag sällan tipsar om, gick hur bra som helst. I mitten av månaden startade min favoritliga, den spanska La Liga, så där visste jag att det skulle bli succé. Jag ser alla dessa matcher oftast direkt (live) eller i efterhand, vilket är extremt nyttigt och anledningen till succén, skulle jag säga

Totalt då, juni – augusti så blev det sammanlagt 57 speltips på Bettingstugan och av dessa 38 vinster, vilket ger den en sammanlagd ROI över de aktuella månaderna på nästan 130%. Vad är hemligheten till denna formtopp?
- Många timmars/dagars/veckors/års studerande. Att du tycker att det är roligt att följa en specifik liga eller sport är en nödvändighet. Om man missar att se matchen så är highlightsen på webben (5-15 minuter) åtminstone ett måste, för att komma ikapp. Helst ska man se hela omgången. För det gäller att hålla i sin egen form. Det gör man bäst genom att ständigt hålla sig a jour. Turen, då? Jag säger så här. Innan sommaren hade jag mycket stolpe ut. Under sommaren blev det i stället en del stolpe in. Sådant kommer alltid att jämnas ut. MEN...! Det finns en lärdom. Det gäller även fotbollslag eller de enskilda utövare. Ett bra exempel är Real Betis, som har spelat riktigt bra (ja, även utan Isco) men inte fått ”rätt” utdelning. Efter landslagsuppehållet kom svaret direkt, i form av en 3-poängare. Något jag givetvis skrev ett speltips om, på förhand.

Skarmbild 2024 09 16 144753

Nu är hösten här och så även de större ligorna i Europa, hur ser du på september och det som återstår av denna månad?
- Först och främst är jag otroligt taggad till att Champions League är igång. Se upp för Bayern München! Vidare ler jag också när jag ser spelschemat, alltså, att vi har minst en La Liga match, varje dag, under resten av månaden. Helt otroligt! Med tanke på att jag har prickat rätt med samtliga tips (4/4) på den spanska toppdivisionen i september är jag taggad till tänder och vågar utlova en fin avslutning.

Tack för din leverans i sommar!
- Tack själv!

Topp fem spelbolag just nu

18+ | Spela ansvarsfullt | Stodlinjen.se | Regler & villkor gäller

  1. 100% upp till 1000 SEK +64 kr i gratis poolspel

    18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Min. 1,80 odds. Erbjudandet gäller fr.o.m. 25.02.25. Stodlinjen.se - Spelpaus.se. Spela ansvarsfullt. Läs fullständiga regler och villkor här.

  2. 100% upp till 500 SEK

    18+ år – Spela ansvarsfullt, | Stödlinjen.se | Spelpaus.se Fullständiga regler & villkor här!.

  3. 100% upp till 500 SEK!

  4. Sätt in 500 spela för 1000 SEK!

  5. 100%upp till 1000 SEK

Följ Bettingstugan i Sociala Medier

Folj bettingstugan i sociala medier

Fler spelnyheter & kampanjer

Bettingstugan Awards 2025 - hela videon och alla priser

30 december 2025

Bettingstugan och Travstugan Awards hålls för att uppmärksamma prestationer, engagemang och särskilda insatser inom spelbolagsbranschen och travsporten. Under galan hyllas de ... Läs mer

Odds Fotbolls-VM 2026: Vem blir skyttekung? Spana in oddsen inför VM!

Fotbolls-VM 2026 28 december 2025

FOTBOLL. Fotbolls-VM 2026 tar plats i sommar och mästerskapet avgörs mellan 11 juni – 19 juli 2026. USA, Kanada och Mexiko är platsen att vara på om man vill se fotbolls-VM 2026 ... Läs mer

Vem blir statsminister efter riksdagsvalet 2026? Oddsen ute nu!

Politik 23 december 2025

POLITIK. Riksdagsvalet 2026 smyger sig allt närmare och vem som blir svensk stadsminister när valet är över återstår att se, men ska vi tro oddsen är det vissa kandidater som ... Läs mer

Spikar och skrällar inför helgens Stryktipset (v.52)

Challenger Pro League 23 december 2025

Vilka matcher bjuder på de tryggaste spikarna, och var finns de mest lockande skrällarna på veckans Stryktips! Där jackpotten dessutom ligger på hela 20 miljoner kronor? ... Läs mer

Bettingstugan Awards 2025: Årets Spelbolag

21 december 2025

Priset för "Årets spelbolag" är ett av galans mest betydelsefulla. Det representerar inte bara framgång, utan också vilket bolag som haft störst påverkan på branschen under året, ... Läs mer