Jonas Harrysson: "Kul att formen håller i sig in i 2025 också"
Jonas, först och främst grattis till utmärkelsen månadens tipster på Bettingstugan! Du har varit nära många gånger, men fallit på målsnöret med någon ynka procent och ibland inte ens det... Hur känns det nu?
- Tack! Ja det har ju gått väldigt bra för egen del hela hösten/vintern med bra plus och hög ROI. Jag tror att jag har fyra andraplatser senaste halvåret så det är alltid en liten fjäder i hatten att komma överst upp en månad där många på Bettingstugan gick bra. Jag vann även den tävlingen i februari, så det var dags nu igen!
Du levererade en riktigt fin prestation i januari med hela 36 speltips totalt och en ROI som landande på imponerande 128,75%. Vad säger du om din prestation med egna ord?
- Ja det är såklart jättefin statistik med både tur och skicklighet. Hela 2024 slutade ju ok plus, speciellt under höst/vinter så det är kul att formen håller i sig in i 2025 också.
Av de speltips du delade med dig av, är det något av dessa du vill lyfta fram som du är lite extra nöjd över så här i efterhand?
- NHL och hockeyn har gått bra överlag, men ska jag nämna ett så blir det när Manchester City mötte Salford hemma i FA-cupen. Jag rekade ut att City skulle göra fler än tre mål samtidigt hålla nollan, det tyckte jag kändes bra och till fint odds, 2.85 gånger pengarna. Det blev 8-0 till City så det var inget snack!
Februari nu, vad kan våra läsare förvänta sig av dig under den här månaden?
- Ja både hockeyn och fotbollen runt om rullar ju på så det lär bli många tips. Det ska bli kul och spännande med 4 Nations Face Off. Hockey av högsta klass! Ibland slänger jag även ut spel på vår spelsida på Facebook eller Discord så håll koll där.
BETTINGSTUGAN I SOCIALA MEDIER
Utöver speltipsen så kan man ju även köpa andelar av dig då du också är spelläggare för Bettingstugan. Vill du passa på att dela med dig av hur det går med andelsspelen?
- Ja det stämmer, mina andelar finns under namnet ”Harrysson”. Det har trillat in några fina vinster på till exempel Powerplay, Topptips och Bomben. På både Stryktipset och Europatipset har det varit flera omgångar med 11-12 rätt, så det känns som 13 rätt och stora pengar är nära.
Lycka till resten av månaden och sista ordet ä som vanligt ditt!
- Tack! Ja, nu går vi mot vår och vi hoppas spelen fortsatt blir gröna. Ta hand om er!
Rekommenderad oddsbonus just nu
Läs tidigare intervjuer med månadens tipster på Bettingstugan

Månadens tipster December: TobbesTips med total ROI på 120,7%
December är över och vi har korat månadens tipster på Bettingstugan. Den här gången går utmärkelsen till "TobbesTips" som levererade en finfin månad med en total ROI på 120,7%. ... Läs mer

Månades tipster November: SpelTorsten med total ROI på 116,04%
November månad är i mål och det blev en bra månad för flera av Bettingstugans tipsters, men allra bäst gick det för "SpelTorssten" som kammande hem ytterligare en titel som ... Läs mer

Månadens tipster September: Campione med total ROI på 118,8%
Oktober har passerat och Bettingstugan har korat månadens tipster! Den här ärofyllda titeln gick till Campione som levererade en finfin spelmånadmed med en total ROI på 118,8% och ... Läs mer
Senaste nyheterna på Bettingstugan

Få 3.25 x pengarna på Isak som målskytt i Premier League-matchen mot Crystal Palace!
FOTBOLL. Inför lördagens Premier League-match på Anfield har LeoVegas tagit fram en oddsboost på svenske Alexander Isak som målskytt. Här följer tre enkla steg för att få 3.25 x ... Läs mer

Stryktipspanelen: Tre snabba inför helgens omgång med 13 000 000 kr i potten!
ANDELSSPEL. Det är en lönehelg som väntar och detta med jackpot på Stryktipset där Svenska Spel Sport & Casino kryddar kupongen med hela 13 000 000 kr i potten. Hur tänker ... Läs mer

Spikar och skrällar inför helgens Stryktipset (v.17)
En ny kupong med matcher från England står för dörren, där både Premier League, Championship och League One finns med på programmet. Det öppnar upp för en spelomgång som bjuder på ... Läs mer

Ultra Boost från ComeOn - få Haaland som målskytt till 3.00 x pengarna!
FOTBOLL. Spelbolaget ComeOn har tagit fram en saftig Ultra Boost på en viss Erling Haaland som målskytt inför avspark i FA Cupen. Matchen i fråga spelas mellan Man City - ... Läs mer

Vilka sänder Fotbolls-VM 2026? TV-tider till mästerskapet!
FOTBOLL. Fotbolls-VM 2026 spelas och avgörs i Nordamerika i sommar och det är med blågult deltagande då Sverige löste VM-biljett genom playoff. Men hur följer man mästerskapet ... Läs mer

Odds inför SM-finalen 2025/26: Skellefteå AIK vs Rögle BK
ISHOCKEY. Det är dags för bäst av sju matcher i SM-finalen från SHL-slutspelet 2025/26. Lagen som tagit sig hela vägen fram till finalen är Skellefteå AIK och Rögle BK. Vilka av ... Läs mer











