• Hem
  • Nyheter
  • Anders Limpar kritisk: “Man måste våga ta med sina bästa spelare”
Anders Limpar VM-truppen
Nyhet

Anders Limpar kritisk: “Man måste våga ta med sina bästa spelare”

Fotbolls-VM 2026 15 maj 2026

Anders Limpar riktar kritik mot alltför försiktiga landslagsuttagningar inför stora mästerskap. Den tidigare guldbollenvinnaren menar att Sverige måste våga ta ut sina bästa spelare, även om det innebär att hantera starka personligheter och stora egon i omklädningsrummet.

“Man måste våga ta med sina bästa spelare” – Anders Limpar kritisk mot försiktiga landslagsuttagningar

Anders Limpar efterlyser modigare beslut i landslagsfotbollen och menar att tränare ibland blir för försiktiga när trupper ska tas ut inför stora mästerskap.

I samband med Anders Limpars medverkan i "VM-stugan" om Sveriges möjligheter i VM kom den tidigare Arsenal-profilen in på hur viktiga de bästa spelarna är, även när de kommer med starka personligheter eller kan skapa diskussioner i omklädningsrummet.

- Man måste ta med sina bästa spelare. Det är kvalitet som avgör i slutändan, säger Limpar som framförallt är skeptisk till att inte Roony Bardghji är med.

Han menar att moderna landslag ibland prioriterar harmoni och trygghet framför spetskompetens, något han tycker riskerar att slå tillbaka när matcherna blir avgörande.

- Fotboll handlar om att vinna matcher. Då måste man kunna hantera stora egon och starka karaktärer också, säger han.

“För snällt ibland”

Limpar beskriver svensk fotboll som välorganiserad och stabil, men tycker samtidigt att det ibland blir för försiktigt när viktiga beslut ska fattas.

- Ibland känns det som att man vill ha det för snällt och bekvämt runt laget. Men i stora mästerskap behöver du spelare som kan avgöra matcher, även om de kanske inte alltid är enklast att hantera.

Han pekar på flera internationella topplag där tränare lyckats samla starka profiler utan att kompromissa med resultaten.

- Titta på de största nationerna. Där spelar de bästa, punkt slut. Sedan får ledarstaben lösa resten.

Sverige måste våga mer

Samtidigt tror Limpar att Sverige fortfarande har möjlighet att konkurrera internationellt, men då krävs mod både taktiskt och i laguttagningarna.

Han varnar också för att underskatta motstånd i mästerskap och menar att små marginaler ofta avgör vilka lag som går långt.

- Det gäller att våga. Våga spela sitt bästa lag och våga tro på kvaliteten man har, säger Limpar som ändå menar att han gillar Potter och inser att han kommer få kritik vilken trupp han än tar ut.

Sverige spelar sin öppningsmatch mot Tunisien den 15 juni. Läs allt om Sveriges trupp, startelva, spelschema och speltips i VM i vår VM-guide 2026.

Anders Limpar, VM och Bettingstugan
Anders Limpar

Anders Limpar

Anders Limpar är Bettingstugans ambassadör och kommer under VM bjuda på sina speltips, tankar och insikter kring VM i stort men Sverige i synnerhet. Följ oss för att ta del av hans kunskapsbank när det kommer till fotbolls-VM. För vem är inte bättre lämpad till detta en någon som tagit brons både i EM och VM samt vunnit guldbollen.

Se VM-stugan där Grupp F analyseras: