Inför Japan - Sverige
Sverige ställs inför en nyckelmatch mot Japan i den sista gruppspelsomgången. Inför mötet vill Bettingstugans expert Bosse Petersson se en tydlig taktisk förändring och menar att förbundskaptenen bör överge fembackslinjen till förmån för ett klassiskt 4-4-2.
Enligt Bosse passar det svenska laget bättre mot Japan med en fyrbackslinje, samtidigt som det ger större möjligheter att hota offensivt.
– Jag är helt inne på att Sverige ska spela 4-4-2 mot Japan. Jag tycker att det passar mycket bättre mot deras 3-4-2-1 än att fortsätta med en baktung 5-3-2, säger Bosse.
Han tror att Sverige behöver vara modigare i sitt spel för att kunna utmana ett japanskt lag som imponerat under turneringen.
– Japan är ett skickligt lag och då gäller det att vi får rätt balans. Med fyra backar tycker jag att Sverige blir bättre både i presspelet och när vi ska ställa om.
Trots respekten för motståndet ser Bosse goda möjligheter för Blågult om taktiken sitter.
– Jag tycker att Sverige har kvaliteten för att ta poäng, men då gäller det att vi spelar på våra styrkor. Därför hade jag valt 4-4-2 i den här matchen.
Mötet mellan Sverige och Japan beskrivs av Bosse som en av de mest intressanta match

Hör Bosses tankar om matchen här:
Speltips till matchen
| Spelstopp | Tipster | Match/Event | Spel | Odds | Resultat |
|---|---|---|---|---|---|
26 juni 01:00 |
|
Japan - Sverige
Fotbolls-VM 2026 | Bet: Isak, Gyökeres, Ueda skott på mål | Odds: 3.40 (Svenska Spel) | |
26 juni 01:00 |
|
Japan - Sverige
Fotbolls-VM 2026 | Bet: Oavgjort + Gyökeres två skott på mål | Odds: 7.50 (DBET) | |
26 juni 01:00 |
|
Japan - Sverige
Fotbolls-VM 2026 | Bet: Båda lag gör mål | Odds: 1.69 (Spelklubben) | |
26 juni 01:00 |
|
Japan - Sverige
Fotbolls-VM 2026 | Bet: Sverige över 1,5 offside + flest offside + Japan under 15,5 skott | Odds: 3.88 (Bethard) |

