• Hem
  • Nyheter
  • ”It’s not coming home”: poddprofilernas dom över England
England Fotbolls-VM - odds och analys
Nyhet

”It’s not coming home”: poddprofilernas dom över England

Fotbolls-VM 2026 26 maj 2026

England väntas ta sig vidare från gruppspelet utan större problem. Men när VM-guldet kommer på tal är poddprofilerna Mirza och Harrysson betydligt mer tveksamma. I sin VM-genomgång pekar duon ut England som ett starkt lag på pappret, men menar samtidigt att det fortfarande saknas något för att ”Three Lions” ska kunna gå hela vägen.

”It’s not coming home” - analys England i Fotbolls-VM

England må vara favorit att vinna grupp L i VM, men när det kommer till att lyfta pokalen är tvivlen betydligt större.

I den senaste VM-genomgången från poddprofilerna Mirza och Harrysson pekas England visserligen ut som gruppens starkaste lag före Kroatien, Ghana och Panama. Samtidigt är duon långt ifrån övertygad om att engelsmännen faktiskt kan gå hela vägen.

– England vinner nog gruppen, men jag tror inte på något VM-guld, är känslan säger Mirza.

Resonemanget handlar inte om brist på kvalitet. England beskrivs snarare som ett lag fullt av stjärnor och med tillräckligt mycket spets för att nå långt i turneringen. Men trots det finns den där klassiska osäkerheten kvar. Frågan om England verkligen klarar av att leverera när pressen blir som störst.

I podden återkommer profilerna till att England ofta går in i mästerskap med enorma förväntningar, bara för att falla mot de allra bästa lagen i slutspelet.

– Det känns som ett lag som kan gå till semifinal, kanske kvart, men inte hela vägen, säger Harrysson.

– England har många bra spelare och ett väldigt starkt lag på pappret. Men jag tycker fortfarande att de saknar den där riktiga storstjärnan som kliver fram och avgör ett VM när det verkligen gäller. Den spelaren som bär ett lag i semifinaler och finaler. Därför har jag svårt att se dem vinna hela turneringen menar Mirza.

Samtidigt ses gruppspelet som relativt överkomligt. Kroatien nämns som det främsta hotet, medan Ghana och Panama väntas få svårt att utmana om förstaplatsen.

Den samlade domen blir därför tydlig: England är tillräckligt bra för att vinna gruppen och skapa VM-hype hemma i landet - men inte tillräckligt övertygande för att tysta tvivlarna.

Och därmed lever också den klassiska engelska frasen vidare, men denna gång med en betydligt mer skeptisk underton:

It’s not coming home.

Odds England - Så långt går man i VM