Omröstning - Spelar folk Stryktipset på sommaren?
En ny omröstning på Bettingstugan visar att de flesta läsare inte spelar Stryktipset under sommaren.
I en nyligen genomförd undersökning bland alla besökare på Bettingstugan svarade en klar majoritet, 49 %, att de tar en paus från Stryktipset under sommaren. 29 % av deltagarna uppgav att de gärna spelar vidare även under sommarmånaderna, medan 23 % menar att det beror på vilka matcher som erbjuds.
Resultatet visar på varierade spelvanor, men med en tydlig tendens att många väljer att vila från Stryktipset när sommaren är här.
Omröstningen varade i 48h och lockade 372 svar

Bettingstugan genomför regelbundet undersökningar för att ta reda på vad svenska folket tycker och tror om olika sporter och spel i Sverige. Genom dessa undersökningar får man en inblick i allmänhetens syn på allt från stora sportevenemang till aktuella trender inom betting och spelkultur. Målet är att skapa en tydligare bild av svenskarnas intresse och attityder kring sport och spel.


