Hockeystugans spikar och skrällar: ”Den kan ge bra betalt”
🔨 Spikarna
Jonas Harrysson
Spik: Iserlohn mot Augsburg
”Jag gillar ettan i Iserlohn - Augsburg. Augsburg är favorit på strecken, men på oddset är det faktiskt hemmalaget som är favorit. När vi går igenom kupongen är Iserlohn bara streckade till 34 procent, och då tycker jag att det är roligare att spika dem och använda garderingarna i andra matcher. Den är lite svettig, absolut, men det får man tåla om man vill åt de större pengarna.”
Leif ”Strumpan” Strömberg
Spik: Örebro mot Björklöven
”Jag får börja med att ge Björklöven beröm. Jag trodde att de skulle få det betydligt tuffare mot Djurgården, men de gjorde en jättebra match. Framför allt gillade jag hur de hjälpte varandra i defensiven och tog hand om pucken. Men nu väntar Örebro borta i deras hemmapremiär. Örebro kommer dessutom från en stark seger mot Timrå, och den här gången tror jag att det blir för mycket för Björklöven. Jag spikar ettan.”
🧨 Skrällarna
Jonas Harrysson
Skräll: Kryss mellan HV71 och Skellefteå
”Skellefteå såg väldigt bra ut i premiären och ska vara favoriter mot HV71. Det är inget snack om den saken. Men när vi spelar kupongen håller väldigt många Skellefteå i handen, medan krysset är streckat till bara 13 procent. Då vill jag ha med det. Vi jagar lite mer än kaffepengar här, och skulle HV71 hålla mästarna till oavgjort efter ordinarie tid kan det göra mycket för utdelningen.”
Leif ”Strumpan” Strömberg
Skräll: Biel borta mot Kloten
”Kloten är svårslagna hemma och jag har ettan som utgångstecken. Men jag tycker inte att Biel ska räknas bort. Jag såg dem mot Fribourg och de var inte alls dåliga. Kloten spelar dessutom en ganska öppen hockey, så den här matchen kan svänga snabbt. Biel kan absolut vinna där, och när tvåan bara är streckad till 16 procent vill jag ha den på kupongen.”
Se hela avsnittet här:
- Färjestad–Rögle 1X2
- Djurgården–Växjö 12
- HV71–Skellefteå X2
- Örebro–Björklöven 1
- Luleå–Frölunda 1X2
- Joona Koppanen–Samuel Fagemo 1X
- Kloten–Biel 1X2
- Iserlohn–Augsburg 1

