
Bild från Bildbyrån
Fokus på hörnor
Igår bjöd Liverpool och Roma på en riktigt underhållande match och idag hoppas vi att Bayern München - Real Madrid lever upp till förväntningarna.
Bayern München
Bayern München har precis som väntat gått riktigt bra den här säsongen och de har chans att vinna trippeln i år, dvs ligan, tyska cupen och Champions League. De har sedan en tid tillbaka redan säkrat ligatiteln och i tyska cupen är man i final som går av stapeln 19 maj mot Eintracht Frankfurt. I Champions League är man nu framme i semifinal där de regerande mästarna Real Madrid väntar. Formen är bra hos tyskarna inför kvällens match mot Real Madrid. De har bara en förlust på de senaste 26 tävlingsmatcher. På de senaste tre matcherna har man gjort hela 14 mål och släppt in 3! Bayern München kommer med minst sagt gott självförtroende ikväll.
Real Madrid
Zidane och hans Real Madrid har misslyckats totalt i La Liga och nu finns bara en sak att göra för att fansen ska vara någorlunda nöjda med säsongen, det är att vinna Champions League för tredje året i rad. I semifinalen fick man åtminstone på pappret det tuffaste motståndet i Bayern München. Men jag tror att de stora och på pappret svåra matcherna passar Real Madrid bäst, för det är då som de maxar sin egen nivå. Den här säsongen har vi sett de slå stora lag som Dortmund, PSG och Juventus så det finns god chans att även Bayern München åker dit ikväll.
Speltips
Den här matchen kan gå lite hursomhelst och jag väljer därför att fokusera på hörnspel. Bayern Münchens ytterbackar Alaba och Kimmich går ofta högt upp i banan och agerar som offensiva yttermittfältare. Kimmich har stått för 11 assists från sin högerbacks position! På kanterna finns också gamla rävarna Robben och Ribery som brukar mata en hel del inlägg från sina respektive kanter. Jag tror att Bayern kommer utnyttja kanterna mycket idag eftersom Real är så kompakta centralt och då kommer man också få med sig en hel del hörnor. Bayern München har inte varit något hörnlag den här säsongen men man brukar nästan alltid ha över 5.5 hörnor och då har man inte ens behövt kämpa för att få de i och med att de är så överlägsna i Bundesligan. Idag måste man gå för segern mot Real och då räknar jag också den här gången med att man överstiger 5.5 hörnor. Vi får 1.72 i odds hos Unibet.