Bild från Bildbyrån

Vi testar ett nytt spelbygge

Det gick bra i Premier League premiären då vi fick in vårat spelbygge men det var inte direkt skrivet i sten och vi hade en hel del tur där. Nu testar vi ett nytt spelbygge med Aston Villa och denna gång när de möter Brentford borta.

SpelTorsten om Brentford - Aston Villa

Brentford fick inte den öppningen man önskat på säsongen när man föll borta mot Nottingham med 3-1 efter att släppt in tre mål innan första halvlek. Mbeumo är naturligtvis saknad efter övergången till United inför säsongen och även Wissa är ett stort frågetecken. De två svarade för 39 av Brentfords 66 mål förra säsongen (Mbeumo 20 och Wissa 19). Wissa är i konflikt med ledningen och ville bli såld i somras och lämnade försäsongslägret när det inte blev så. En liknande konflikt Isak har med Newcastle. Brentford har som ambitioner att hålla sig kvar och fortsätta vara ett stabilt mittenlag men tippar de kommer ligga runt nedflyttningsstrecket. Inledningen blir viktigt och med förlust mot Nottingham i premiären och ett tufft spelschema inledningsvis blir det intressant att se hur de hanterar detta.

Aston Villa imponerade inte i premiären hemma mot Newcastle, de var totalt utspelade i första halvlek och skapade ingenting offensivt förutom att man lyckades skrapa fram en hörna. Det var Newcastle utan deras stora stjärna Alexander Isak som imponerade och det var en annan svensk som kunde inlett målskyttet när nyförvärvet Anthony Elanga kom fri med målvakten i början men missade. Aston Villa gjorde några taktiska ändringar och började andra halvlek bättre och började skapa lägen hemma på Villa Park men i den 66:e minuten tog Ezri Konsa rött kort och Aston Villa fick spela resten av matchen en man kort. Nu löste man en pinna och 0-0 stod sig och det blir intressant att se hur de hanterar denna match.

Speltips på Premier League

Mitt spelbygge bygger på att Aston Villa kommer gå för ett tidigt ledningsmål och ta chansen mot ett stukat Brentford. Men tar inget för givet här och säkrar med att vi bygger in X2 (Aston Villa eller oavgjort) tillsammans med att Brentford ordnar fyra eller fler hörnor.

Kombon X2 och Brentford över 3.5 hörnor får vi till två gånger pengarna på ComeOn och det investerar vi 5/10 units på.

BÄSTA ODDS HOS COMEON

ANDELAR MED SPELTORSTEN & BETMGM

Bakgrund Poolspel Banner

Varför inte testa mina andelar hos BETMGM denna helg? Klicka på bilden så kommer du till andelsportalen