Bild från Bildbyrån

Nya problem för baskier?

I den finaste turneringen av alla väntar en ny blytung uppgift för Athletic Bilbao när laget reser till Tyskland för en drabbning mot Borussia Dortmund. 1x2-vinnaroddsen har stigit på hemmalaget hos bettingbolagen. Oklart varför, med tanke på de senaste insatserna. Något som har skapat ett stort värde på Bundesliga giganten.

DORTMUND

I den första omgången av Champions League fick Daniel Svensson (i bild) spela hela bortamatchen mot Serie A klubben Juventus. Niko Kovac gäng hade en övertygande ledning, där 4 olika målskyttar hade nätat. Men på övertid släppte man in två mål och fick nöja sig med en poäng, i 4-4 mötet.

Innan dess och efteråt har man bara tagit trepoängare - med undantaget av premiären i Bundesliga mot St. Pauli. Försvaret har varit urstarkt och höll nollan sist på Mewa Arena där svenske mittfältaren gjorde sitt allra första ligamål i 2-0 segern. Anfallsspelet håller en högsta nivå, med Karim Adeyemi i högform, som också nätade sist.

ATHLETIC BILBAO

Tränaren Ernesto Valverde har inte fått någon ordning på La Liga laget, sedan landslagssamlingen. Innan dess spelade laget riktigt bra. Men efter att Nico Williams skadade sig har laget inte lyckats vinna en match. Det har endast blivit en poäng hemma mot tabelljumbon Girona. De övriga ligamatcherna har förlorats mot Deportivo Alaves, Valencia och Villarreal senast i helgen.

Även i denna turnering blev det en klar förlust med 0-2 mot Premier League giganten Arsenal, där laget hade ett bollinnehav på endast 38 %. Mittbacksgeneralen Yeray Alvarez är avstängd, samt att skadan på Alex Berenguer också är att aber, speciellt när formen är under all kritik. Mikel Vesga skadade sig också sist på Estadio De La Ceramica.

MITT SPELTIPS

När vinnaroddset närmar sig nästan dubbla pengar på att Dortmund håller sig på segerspåret och Bilbao fortsätter på förlustvägen kan jag inte låta bli ett spel. Gästerna har en massa avbräck och därmed en ytterst liten poängchans.

På Signal Iduna Park kommer den gula väggen dessutom att agera som en tolfte spelare.

Jag krånglar inte till det något mer utan spelar på en rak hemmaseger i matchen.

Passa också gärna på och var med på en andel, på Fotboll 8 till samma dag, onsdag den 1 oktober, där jag har med matchen på systemet hos BetMGM.

Oddsjämförelse Dortmund - Athletic Bilbao