Speltips Manchester City - Everton

Bild från Bildbyrån

Ostskiva till Dewsbury-Hall?

Ett lag som rivstartat i Premier League ska möta ett lag som tippas ta hem Premier League här i en match som jag tror att Man City kommer ta hem, men spelvärdet där är ju katastrof så jag kommer spela på ett kortspel istället!

Manchester City

Har inte börjat matchen så bra som de hade hoppats på. Med 13 poäng på de inledande sju matcherna så ligger de just nu på en femteplats bakom Bournemouth, Spurs, Liverpool och Arsenal. Däremot en spelare som jag tycker sett riktigt bra ut är Haaland. Jag tycker att han ser smidigare och kvickare ut än förut. Och med sex mål senaste fyra matcherna så är han rätt ostoppbar just nu. Dock så saknas återigen Rodri, vilket återigen, märks på ytan framför backlinjen. Det som han mer eller mindre själv ansvarade för, och gjorde bra. Där kan det bli ett område för Pep att lösa. För vi minns alla vinstprocenten med och utan Rodri på planen. Det var stor stor skillnad.

Formen 🏋️‍♀️

  • Bremtford - Man City 0-1 ✅
  • Monaco - Man City 2-2 🟡
  • Man City - Burnley 5-1 ✅
  • Huddersfield - Man City 0-2 ✅
  • Arsenal - Man City 1-1 🟡


Skador / Frånvaro / Tveksamma🤕

  • Marmoush
  • Ait-Nouri
  • Rodri
  • Khusanov (Tveksam)

Everton

Ett lag som verkligen ryckt upp sig om man jämför med förra säsongen. Dock är det lite för få vinster, men jag tror inte Everton behöver oroa sig för att vara inblandade i nedflyttningsstriden den här säsongen. Jack Grealish har fått en nytändning genom att få spela på det sätt han vill. Genom att ha en friare roll för det inte är helt uträknat exakt vad som ska göras vid vilket tillfälle. Och detta märks ju. Han har noterats för 4 assist på de första sju matcherna, dock så är han inte tillgänglig i den här matchen.

Formen 🏋️

  • Everton - Crystal Palace 2-1 ✅
  • Everton - West Ham 1-1 🟡
  • Wolves - Everton 2-0 ❌
  • Liverpool - Everton 2-1 ❌
  • Everton - Aston Villa 🟡


Skador / Frånvaro/Tveksamma 🤕

  • Branthwaite (tveksam)
  • Röhl (Tveksam)
  • Grealish (Ej tillgänglig)


Matchbilden

Jag tror att Everton kanske kan ha en chans att stänga igen den här matchen en stund, men jag tror att eventuella skadan på Branthwaite samt att Grealish är borta kommer väga för tungt och jag tror att Manchester City kommer ta hem det rätt komfortabelt till slut. Jag tror även det kan finnas mycket kamp och vilja hos Everton vilket leder mig till mitt spel.


Mitt spel

Jag kommer spela på att Dewsbury-Hall kommer att tilldelas ett kort

Det ger ett fint odds på 5x pengarna hos Bethard! Vilket är 80 punkter högre än Unibet och 100 punkter högre än Bet365!

Jag kommer placera 3/10U på det spelet.

Varför spelar jag det spelet?

  • Jag tror Everton kommer bjuda upp till lite kamp och det finns risk att de försöker spela lite hårdare för att störa Manchester City.
  • Dewsbury snittar 1.33 tacklingar / match samt 1.83 fouls / match
  • Han har också fem kort på de inledande sju matcherna
  • Fint spelvärde på 5 gånger pengarna!


För fler speltips, både pregame som live, samt alla andelsspel så rekommenderar jag att följa mig på X (gamla twitter)


bobbytipsar heter jag där. In och följ så ska jag göra allt jag kan för att dryga ut plånboken för er 🤩


Oddsjämförelse