
Bild från Bildbyrån
Få antal ostskivor igen?
På NRG Stadium i Houston, Texas, spelar Sverige sin andra gruppspelsmatch i fotbolls-VM då gruppfavoriten Nederländerna står på andra sidan gräset. En betydligt svårare uppgift än i premiäromgången, där Blågult ses som givna underdogs i mötet, i alla fall hos bettingbolagen.
NEDERLÄNDERNA
Två gånger om tappade Ronald Koeman och hans mannar en ledning mot Japan. Efter en mållös första halvlek tog Oranje ledningen genom lagkaptenen Virgil van Dijk, som varade i endast några minuter. West Ham spelaren Crysencio Summerville fick starta matchen och tackade för förtroendet genom att näta. Strax innan fulltid släpptes ytterligare ett mål - denna gång från en hörna. Otippat!
SVERIGE
Det tog bara 7 minuter för Yasin Ayari att näta mot Tunisien. Brighton mittfältaren skulle också få det sista ordet då han punkterade tillställningen sent in på övertid med ett 5-1 mål. Motståndarna höll ingen vidare nivå. Brister i försvarsspelet finns fortfarande, men framförallt en offensiv som levererar. Därmed kan Graham Potters manskap fajtas om poäng.
DOMARE
Landskampen kommer dömas av Michael Oliver, som till vardags arbetar i Premier League. Vid tidigare VM har han behövt visa en hel del kort, men hans snitt i den engelska toppdivisionen ligger på 3,03 per ligamatch.
MITT SPELTIPS
Det blev 3 gula kort för holländerna inledningsvis, medan svenskarna inte drog på sig något kort alls. I denna upplaga av turneringen har inte många kort delats ut alls efter öppningsmatchen. Jag är inne på att mönstret håller i sig och att vi får en rätt så snäll batalj.
Linan är satt på 3,5 kort i matchen och den tvivlar jag starkt på att lagen passerar.
Spelet landar på att vi får se 0, 1, 2 eller 3 kort som max. Men inga fler än så!


