Speltips Razma vs van den Herik

Bild från Bildbyrån

Vi kör ett 180 spel på premiärdagen i VM

Mitt andra speltips på Dart-VM denna premiärdag hittar vi i mötet mellan rutinerade Madars Razma och den unga talangen Jamai van den Herik från Nederländerna. Razma är favorit att vinna enligt bolagen och jag håller med. Rutin och matcher från dessa sammanhang kan bli avgörande men van den Herik är här för att göra sig ett namn.

SpelTorsten om Razma vs van den Herik

Madars Razma har varit med ett bra tag nu och spelat en rad VM och det var inte längesen han var Top 32 i världen och var seedad i denna turnering men har ramlat ner till en världsranking 46. Han är en solid kastare och otroligt svårslagen och en riktigt krigare. Han är taktiskt och metodisk och har på senare år börjat sätta de avgörnade pilarna för att knyta ihop matcher. 

Jamai van den Herik är okänd för de flesta men gjorde ett namn för sig i Development Tour och fick en plats i VM efter en samlad fjärdeplats där. Han är en av få spelare i VM som faktiskt inte har någon Wikipedia sida vilket ger oss en fördel, jag har nämligen koll på honom och har sett han leverera i mindre ligor och serier. Det finns kapacitet och blir inte förvånad om han vinner här.

Speltips på Dart-VM

Jag kommer inte att kliva på vinnarspelet på van den Herik även om jag anser att han har fått en bra lottning i sin debut, nerver kan bli avgörande och då ska Razma ha fördel med sin rutin. Däremot har jag hittat ett ritkigt fint spel på att van den Herik kastar flest 180s i matchen, ett odds jag tror kommer gå ner en del.

Vi som följer dart och gjort ett bra tag nu vet att Razma inte är den största 180 kastaren på touren och väljer ofta att gå på T19 där han tillhör de allra främsta. Han har kapacitet att kasta 180s men väljer som oftast att gå ner till 19 segmentet. Den unga van den Herik däremot är en solid 180 kastare och att vi får 1.82 gånger pengarna på att han kastar flest 180s i matchen är taget.

BÄSTA ODDS HOS BETHARD