
Bild från Bildbyrån
Hörnspel från Jernvallen
Superettan är tillbaka och på Jernvallen i Sandviken ska Falkbergs FF gästa Sandvikens IF under söndagseftermiddagen. Min teori inför avspark är att vi kommer bjudas på en hörnrik match!
Tankar inför avspark
Sandvikens IF är i skrivandets stund tabellnia i Superettan. På poängkontot finns 17 poäng med tolv omgångar spelade och målskillnaden för hemmalaget är just nu 12-17. På hemmagräs har det blivit tio poäng på sex matcher med en resultatrad på tre segrar, en oavgjord och således två förluster. Målskillnaden på hemmaplan? 6-5.
Senast de var i farten i Superettan, då spelade de in en tung trepoängare och det mot Örebro SK på Behrn Arena i Örebro. Nu väntar hemmaplan och detta mot FFF som är ett lag hemmalaget jagar för att skapa sig än mer andrum från bottenstriden.
Två segersugna lag?
Falkenbergs FF är på en sjundeplats i tabellen just nu och noteras alltså för en poäng mer än hemmalaget inför avspark. Det innebär att gästerna har fem poäng ner till negativt kval, medan det "bara" är fyra pinnar för hemmalaget i matchen. Med det konstaterat tror jag på en match mellan två segersugna lag och om båda lagen går för det, då bör också chanserna för en hörnrik tillställning ses som goda.
Gästande Falkenberg är ett bortalag som blandar och ger. Hittills har de genomfört sex matcher på resande fot och resultatraden på dessa framträdanden är två segrar, två oavgjorda och två förluster. Allt det med en total målskillnad på 9-7 - som endast bortalag alltså.







Post bet chat JV:
4-1 till hemmalaget, men tre hörnor för lite.