
Bild från Bildbyrån
Ny utklassning av La Roja!
För stormakten Spanien väntar en lämplig uppgift då Georgien kommer till Estadio Manuel Martinez Valero i Elche. Efter att ha gått segrandes ur båda inledande duellerna i VM-kvalet lär det knappast finnas något som stoppar spanjorerna från att ta en ny seger. Frågan är bara hur pass stort segersiffrorna skrivs denna gång.
SPANIEN
Förbundskaptenen Luis de la Fuente har fått en lysande start. Det ska ändå sägas att man har mött bra motstånd på bortaplan, två gånger om. Mot Bulgarien blev det 3-0, där Mikel Oyarzabal, Marc Cucurella och Mikel Merino (i bild) nätade. Arsenal mittfältaren stod för ett hattrick på Torku Arena i Konya, där det blev en tennisseger med siffrorna 6-0. Pedri nätade två gånger och Barcelona kompisen Ferran Torres hittade också nätmaskorna.
Nationen har en världsstjärna på samtliga positioner i startelvan. Att Lamine Yamal och Nico Williams är skadade gör inte så mycket, med tanke på den fantastiska bredden som finns.
GEORGIEN
Även fransmannen Willy Sagnol har lyckats slå bulgarerna med 3-0, där PSG stjärnan Khvicha Kvaratskhelia och Villarreal anfallaren Georges Mikautadze nätade. Men innan dess fick man stora problem då turkarna kom på besök och vann med 3-2. Trots att laget fick spela med en man mer i 20 minuter plus tillägg blev det alltså ingen poäng.
Bortaspelet är sedan länge svagt. Även om det finns ett par intressanta namn i truppen så väger laget alldeles för lätt mot en av världens bästa fotbollsnationer.
MITT SPELTIPS
Bettingbolagen har spanjorerna som enorma favoriter till seger. Det mesta talar för en ny sådan, där siffrorna kan bli hur stora som helst. Handikapp linan är satt på -2,5 mål och den ska man bara, återigen, klara av att täcka.
Spelet landar på att Spanien vinner med fler än två mål i marginal. Förlust vid en bortaseger, oavgjort i matchen eller seger med ett eller två mål i marginal till spanjorerna. Vinst vid en rak hemmaseger med fler än två mål i skillnad, som 3-0, 4-0, 4-1, etcetera, efter fulltid.



