Bild från Bildbyrån

Vinnare av Skytteligan Mikel Oyarzabal

Sommarens stora fotbollshändelse närmar sig - VM 2026 i USA, México och Kanada. I skrivande stund är det 16 dagar kvar och pulsen börja öka. Redan nu riktar vi blickarna mot ett långtidsspel i form av Skytteligavinnaren - Guldskon, där jag hittat ett intressant odds. Spanien är enligt oddsbolagen favoriter att vinna hela mästerskapet, och längst fram i Spanien som striker spelar Mikel Oyarzabal. 17 gånger pengarna får vi just nu att han gör flest mål i Fotbolls VM 2026 och då hugger vi.

Mikel Oyarzabal

Mikel Oyarzabal spelar tillvardags i spanska La Liga klubben Real Sociedad där han är lagkapten. Han stod i år för 15 kassar och slutade på en 7:e plats i La Ligas skytteliga. I VM kvalet gjorde han tillsammans med Merino flest mål för Spanien, 6 stycken. Mikel Oyarzabal har gjort 11 mål på sina 10 senaste landskamper.

Spanien

Spanien spelar i grupp H tillsammans med Uruguay, Saudiarabien och Kap Verde. En grupp som Spanien lär vinna och där man förmodligen kommer göra en hel del mål. I Spanien kryllar det av individuell skicklighet, med spelare så som Lamal, Williams, Pedri och Torres. Som striker tror jag man ger Mikel Oyarzabal chansen och där kommer han få målchanser. Mikel Oyarzabal är en målskytt av rang och i ett offensivt Spanien, som dessutom kommer gå långt i turneringen kommer han göra mål.

Speltips

Mikel Oyarzabal har gjort det bra i landslaget och han är omringad av stor portion skicklighet och kreativitet. Spanien spelar i en utav de enklaste grupperna, och kommer gå långt i mästerskapet. Som anfallare längst fram i Spanien kommer det dyka upp målchanser, och Mikel Oyarzabal kommer till detta mästerskap med fin form. Mitt speltips innan turneringen på Skytteligavinnare blir därför Mikel Oyarzabal till 17 gånger insatsen.

Lycka till!

/Åkesson