
Bild från Bildbyrån
Tuff match för den tvåfaldiga värmdsmästaren
Då har det blivit 1 juni och vi kan väl säga att sommaren är här. Det vet vi alla vad det betyder och vi har massor av dart framför oss. Denna helgen ska European Open avgöras och det är en av Euro Tour deltävlingarna som går av stapeln i Tyskland. I matchen mellan tvåfaldiga världsmästaren Peter Wright och den unga talangfulla Nederländaren Wessel Nijman har jag hittat ett intressant speltips.
SpelTorsten om Wright vs Nijman
Peter Wright vet man aldrig vart man har honom och kan stundtals spela som gångerna han blev världsmästare för några år sedan men oftast är det inte väldigt imponerande. Han är inte längre rankad Top 10 i världen (16:e i skrivande stund). Frågan är om han kommer tillbaka dit med tanke på hur ojämnt han presterat senaste åren. Han var stabil i första rundan mot den något okända Darryl Pilgrim men lyckades bryta när Pilgrim kastade för match och kunde sen se Pilgrim missa matchpilar för att sen ta ut 40 för vinst. Stabilt och helt okey spel genom matchen men mot den unga Nederländaren Nijman krävs det mer än så.
Wessel Nijman slog ut Peter Wrights landsman under lördagen i en inte så imponerande 6-4 seger och nu står alltså nästa skotte på tur. Vi ska vara glada för segern så vi hade speltips på att Nijman skulle vinna så det var några nervösa minuter i början där Nijman inte alls hängde med. Vi ska vara glada att Anderson slarvade på dubbeln och Nijman kunde vinna och räknar med att Nijman presterar bättre idag. Han har allt som krävs för att bli en av de tio bästa i världen men då är det dessa typer av matcher man måste vinna och vi väntar fortfarande på det stora genombrottet, kanske kommer det idag?
Som regel gillar jag inte spela på Wrights matcher så man inte riktigt vet vart man har honom men mot Nijman här så ska det inte räcka även om han kastar riktigt bra dart. Efter segern igår mot Anderson så är jag säker att Nijman klarar ladda om och kasta den dart vi sett honom göra flera gånger senaste året och jag kliver in på ett handikapp spel på Nederländaren.
Nijman -1.5 leg blir mitt spel i matchen och Coolbet ger oss 2.09 gånger pengarna som jag anser är värt 4/10 units.
Lycka till och räkna med massor av dart i sommar /SpelTorsten
BÄSTA ODDS HOS COOLBET
Nijman -1.5 legs
2.09


