Inför La Liga 2018/19 » Odds, Analyser & Spelschema
 • Hem
 • Nyheter
 • Allt du behöver veta inför La Liga 2018/2019
Barcelona
Nyhet

Allt du behöver veta inför La Liga 2018/2019

La Liga 11 augusti 2018

Barcelona vann La Liga överlägset förra säsongen med hela 14 poäng före tvåan Atletico Madrid och 17 poäng framför Real Madrid. Kan Real Madrid nu studsa tillbaka trots tappet av Ronaldo och kan Atletico Madrid fortsätta vara med och utmana på riktigt? Vi ger dig allt du behöver veta inför La Liga-säsongen 2018/2019

Allt du behöver veta inför ligastarten av La Liga 2018/2019

La Liga 2018/2019
 • När börjar La Liga 2018/2019?

Omgång 1 i La Liga denna säsong inleds fredagen den 17:e augusti när Girona tar emot nykomlingarna Real Valladolid klockan 20:15. Redan i första omgången väntar en toppmatch när Valencia tar emot Atletico Madrid på måndagen den 20:e augusti.

 • Var sänds La Liga?

Viasat har inte förlängt rättigheterna till La Liga utan säsongen 2018/2019 kommer att sändas på Strivesport.com som kostar 79kr i månaden. Matcherna kommer även att sändas på Unibet TV där du kan se alla matcher gratis om du skapar ett konto.

Skapa ett konto hos Unibet och kolla på Unibet TV här

 • När stänger övergångsfönstret i Spanien?

Övergångsfönstret i La Liga stänger inte förrän klockan 00:00 den 1:a September.

 • Vilka lag blev förra säsongen nedflyttade?

Malagá, Las Palmas och Deportivo La Coruna

 • Vilka lag blev förra säsongen uppflyttade?

Rayo Vallecano och Huesca blev direktuppflyttande samtidigt som Real Valladolid löste en uppflyttning genom playoff.

Kampanjer till La Liga

Erbjudande från Coolbet till La Liga-starten!

La Liga 13 augusti 2018

Coolbet firar att ligafotbollen är tillbaka och erbjuder, hela augusti, gratis livespel till alla sina kunder. Läs mer

Vilka vinner La Liga 2018/2019

Real Madrid Benzema

Videoanalys: Uppsnack La Liga 2018/19 med Wiking och Jimmy Ewertsson

La Liga 13 augusti 2018

Bettingstugans expert Wiking snackar tillsammans med Jimmy Ewertsson upp den kommande säsongen i La Liga. Dom diskuterar om den kommande titelstriden, vilka lag som gjort bra ... Läs mer

Barcelona La Liga

Vilka vinner La Liga 2018/19

La Liga 30 juli 2018

Vilka vinner La Liga 2018/19 och vem blir säsongens skyttekung? Vi ger dig odds och förutsättningar inför den kommande La Liga-säsongen. Läs mer

Analys La Liga 2018/2019

Barcelona tog tidigt greppet om förstaplatsen i La Liga och även om Atletico Madrid länge var med i jakten så vann Barcelona tillslut ligan med övertygande 14 poäng ned till tvåan Atletico. Under sommarfönstret att Barcelona både förstärkt och tappat spelare i truppen. In kommer två brasilianska supertalanger i Arthur och Malcom samt den unga mittbacken Clément Lenglet från Sevilla. Det tyngsta nyförvärvet är dock Arturo Vidal som hämtas in från Bayern München. De två tyngsta tappen är Iniesta och Paulinho som dominerade mittfältet i La Liga förra säsongen och är inte helt lätta att ersätta. 

Trots att är Barcelona stora favoriter att vinna titeln denna säsong och står i oddset 1.74 hos Bethard. Ett odds som motsvarar cirka 57% chans till guld. 

Säsongen 18/19 blir den första säsongen på 15 år utan Andrés Iniesta på mittfältet. En spelare som är omöjlig att ersätta, se och njut nedanför.

Real Madrid fick en tung start på säsongen i La Liga förra säsongen och fick aldrig chansen att på riktigt haka på Barcelona i toppstriden. Zidane hängde löst för ett tag men efter en tredje CL-titel på rad kröntes Zidane som en hjälte istället. Zidane har slutat och den tidigare spanska förbundskaptenen Lopetegui har nu tagit över ett Real Madrid utan Cristiano Ronaldo. En enorm uppgift väntar Lopetegui som dock inte har något att skylla på vid ett eventuellt misslyckande. Real Madrid har en trupp som absolut ska kunna utmana Barcelona om ligatiteln och står Lopetegui utan ett guld i antingen La Liga eller Champions League när vi summerar säsongen 18/19 får det ses som ett misslyckande.

Sommarfönstret har såklart mest handlat om Ronaldos flytt till Juventus som är en försvagning av guds nåde. Men med en skadefri Bale och en ny supertalang i Vinicius Junior kan Ronaldos flytt bli hanterbar. Även den unga högerbacken Alvaro Odriozola som värvades in för 40 miljoner kronor får ses som en bra uppbackning till en skadedrabbad Carvajal.

Real Madrid står som andrahandsfavorit till att vinna La Liga 2018/2019 och kan spelas till oddset 2.30. Ett odds som motsvarar 43% chans till guld.

Lopetegui

Kan Lopetegui ta Real Madrid till ligaguld utan en viss Cristiano Ronaldo?

Atletico Madrid var länge med och jagade Barcelona i toppen av La Liga förra säsongen men det räckte tillslut inte och istället fick huvudstadsklubben nöja sig med en Europa League-titel. Inför denna säsong kan man som vanligt inte räkna bort Atletico Madrid från guldet även om tränare Diego Simeone på pappret har en begränsad trupp och budget i jämförelse med Barcelona och Real Madrid.

Under sommaren har Atletico Madrid tappat spelare i form av Gabi, Fernando Torres och Sime Vrsaljko. Nyförvärven är Rodri, Martins och mest spännande Thomas Lemar från Monaco med prissumman 52 miljoner pund på nacken. 

Trots att vi alltid ska räkna in Atletico Madrid i toppstriden inför säsongen är klubbens chanser att vinna guld ganska liten. Bethard erbjuder oddset 12.00 vilket motsvarar 8% chans till guld för Atletico Madrid.

Thomas Lemar

Med två nyblivna världsmästare i form av Griezmann och nyförvärvet Lemar blir Atletico Madrid som vanligt att räkna med i säsongens toppstrid i La Liga

Att sluta topp 4 i La Liga 2018/2019

Förväntad bottenstrid i La Liga 2018/2019

Som vanligt är det nykomlingarna från Segunda División som väntas kriga i bottenstriden kommande säsong. Kollar vi på oddsen hos Bethard är det framförallt nykomlingarna SD Huesca som väntas få det tuffast och har enligt spelbolagen 63% chans att åka ur. Huesca har haft en händelserik sommar med en hel del nyförvärv i form av lån framförallt. Totalt har Huesca plockat in tolv nya spelare, varav sju lån och tre stycken på free transfer. Serdar Gürlar från Osmanlispor är den enda spelaren Huesca har köpt inför kommande säsong.

Ruben Semedo

Nykomlingarna Huesca har tolv nya spelare inför säsongen, bland annat den stökiga mittbacken Ruben Semedo som lånas in från Villarreal.

Valladolid slutade på femteplats i Segunda División förra säsongen men lyckades genom ett Playoff tillslut lösa en uppflyttning till La Liga. Nykomlingen spås dock en tuff säsong och av oddsen att döma kommer Valladolid vara med i bottenstriden säsongen 18/19. Klubben har haft ett ganska lugnt sommarfönster och ledningen litar på truppen som tog laget upp till La Liga. Valladolid har lånat in Ivi Lopez och Keko samt fått in mittfältaren Alcarez från Girona, men annars har har det inte hänt något anmärkningsvärt i truppbygget.

Kollar vi på oddsen hos spelbolaget Bethard är Valladolid andrahandsfavorit till att åka ut men då det väntas bli många lag i bottenstriden är klubbens chanser att åka ur "endast" runt 36%.

Efter en stark avslutning på säsongen med åtta vinster på de sista elva omgångarna lyckades Levante säkra kontraktet med god marginal. Levante blev också den enda klubb som lyckades besegra mästarna Barcelona under säsongen med en 5-4 seger i den nästsista omgången. Levante väntas dock återigen bli indragna i bottenstriden och med en snål budget har klubbens transferfönster lämnat mycket att önska. Åtta spelare har kommit in varav ett lån och en snittkostnad på 2 miljoner pund för de övriga sju spelarna (två spelare kom gratis). Den unga anfallaren Raphael Dwamena har hämtats in från Zürich och är klubbens dyraste nyförvärv denna sommar med en prissumma på 5.4 miljoner pund. Levante står i oddset 3.00 att bli nedflyttade hos Bethard vilket motsvarar 30% chans.

Den tredje nykomlingen och det fjärde laget som väntas bli indragna i säsongens bottenstrid är Vallecano som vann den näst högsta divisionen förra säsongen. Vallecano spås ha bäst chans av nykomlingarna att hålla sig kvar och enligt Bethards odds har klubben nästan 70% att säkra ett nytt kontrakt. Till skillnad från nykomlingarna i Premier League har de uppflyttande lagen till La Liga inte samma stora budget att röra sig med. Det syns tydligt i Vallecanos sommarfönster där klubben endast spenderat 4 miljoner pund än sålänge. Det mest anmärkningsvärda är att klubben tappar sin viktiga mittfältare Beltrán till Celta Vigo och i skrivande stund har ingen vettig ersättare kommit in. 

Odds - Lag att åka ur La Liga 2018/2019

Spelschema La Liga 2018/2019: Omgång 1-10

Omgång 1

 • Girona - Valladolid
 • Real Betis - Levante
 • Celta Vigo - Espanyol
 • Villarreal - Real Sociedad
 • Barcelona - Alaves
 • Eibar - Huesca
 • Vallecano - Sevilla
 • Real Madrid - Getafe
 • Valencia - Atletico Madrid
 • Athletic Bilbao - Leganes

Omgång 2

 • Getafe - Eibar
 • Leganes - Real Sociedad
 • Alaves - Real Betis
 • Atletico Madrid - Vallecano
 • Valladolid - Barcelona
 • Espanyol - Valencia
 • Sevilla - Villarreal
 • Girona - Real Madrid
 • Levante - Celta Vigo
 • Athletic Bilbao - Huesca

Omgång 3

 • Getafe - Valladolid
 • Eibar - Real Sociedad
 • Villarreal - Girona
 • Celta Vigo - Atletico Madrid
 • Vallecano - Athletic Bilbao
 • Real Madrid - Leganes
 • Levante - Valencia
 • Alaves - Espanyol
 • Barcelona - Huesca
 • Real Betis - Sevilla

Omgång 4

 • Huesca - Vallecano
 • Atletico Madrid - Eibar
 • Real Sociedad - Barcelona
 • Valencia - Real Betis
 • Athletic Bilbao - Real Madrid
 • Valladolid - Alaves
 • Espanyol - Levante
 • Leganes - Villarreal
 • Sevilla - Getafe
 • Girona - Celta Vigo

Omgång 5

 • Barcelona - Girona
 • Celta Vigo - Real Valladolid
 • Eibar - Leganes
 • Getafe - Atletico Madrid
 • Levante - Sevilla
 • Vallecano - Alaves
 • Real Betis - Athletic Bilbao
 • Real Madrid - Espanyol
 • Huesca - Real Sociedad
 • Villarreal - Valencia

Omgång 6

 • Athletic Bilbao - Villarreal
 • Atletico Madrid - Huesca
 • Alaves - Getafe
 • Espanyol - Eibar
 • Girona - Real Betis
 • Leganes - Barcelona
 • Real Sociedad - Vallecano
 • Valladolid - Levante
 • Sevilla - Real Madrid
 • Valencia - Celta Vigo

Omgång 7

 • Barcelona - Athletic Bilbao
 • Celta Vigo - Getafe
 • Eibar - Sevilla
 • Levante - Alaves
 • Vallecano - Espanyol
 • Real Betis - Leganes
 • Real Madrid - Atletico Madrid
 • Real Sociedad - Valencia
 • Huesca - Girona
 • Villarreal - Valladolid

Omgång 8

 • Athletic Bilbao - Real Sociedad
 • Atletico Madrid - Real Betis
 • Alaves - Real Madrid
 • Espanyol - Villarreal
 • Getafe - Levante
 • Girona - Eibar
 • Leganes - Vallecano
 • Valladolid - Huesca
 • Sevilla - Celta Vigo
 • Valencia - Barcelona

Omgång 9

 • Barcelona - Sevilla
 • Celta Vigo - Alaves
 • Eibar - Athletic Bilbao
 • Vallecano - Getafe
 • Real Betis - Valladolid
 • Real Madrid - Levante
 • Real Sociedad - Girona
 • Huesca - Espanyol
 • Valencia - Leganes
 • Villarreal - Atletico Madrid

Omgång 10

 • Athletic Bilbao - Valencia
 • Atletico Madrid - Real Sociedad
 • Barcelona - Real Madrid
 • Celta Vigo - Eibar
 • Alaves - Villarreal
 • Getafe - Real Betis
 • Girona - Vallecano
 • Levante - Leganes
 • Valladolid - Espanyol
 • Sevilla - Huesca
Gilla nyhet

Kommentera nyhet

Fler spelnyheter & kampanjer

Spikar och skrällar inför helgens Stryktipset (v.21)

Superettan 23 maj 2019

Lördagens kupong på Stryktipset är fylld med matcher från Sveriges tre högsta divisioner men även en del godis med bland annat cupfinaler i Spanien och Tyskland. Bettingstugans ... Läs mer

Hajpat odds i Sverige - Finland - 3 x pengarna!

Hockey-VM 22 maj 2019

Kvartsfinal i Hockey-VM och match mellan Sverige och Finland. Ett klassiskt möte som brukar gå het till! Till årets VM har Sverige fått loss massor av NHL-proffs medan Finland ... Läs mer

Finland - Sverige: Skapa konto & få boostat odds!

Hockey-VM 22 maj 2019

På torsdag är det dags för kvartsfinal i Hockey-VM 2019 och Tre Kronor ställs mot våra grannar Finland. 888sport har tagit fram en oddsboost till alla nya spelare som vill spela ... Läs mer

Tipster-intervju med Kviborg

Fotboll 21 maj 2019

Bettingstugan har förstärkt sitt team med flera experter och det senaste tillskottet heter Christopher Kviborg. Kviborg är en välmeriterad herre när det kommer till sport och ... Läs mer

Spela riskfritt på Sverige - Schweiz

Hockey-VM 18 maj 2019

Hos Betfair Exchange får alla nya kunder ett riskfritt spel för 450 kr på Sverige - Schweiz. Placera ett spel på spelbörsen och skulle det resultera i förlust får du hela summan ... Läs mer