Speltips Alaves - Valencia

Bild från Bildbyrån

Måndagsmatchen i La Liga!

Hemma på Mendizorroza väntar en överkomlig uppgift för Deportivo Alaves när Valencia kommer på besök, i den spanska toppdivisionen. Medan värdarna ligger i mitten av tabellen har gästerna halkat ner till en 16:e plats, på grund av en svag form. En tredje raka förlust kan bli ett faktum.

ALAVES

Tränaren Eduardo Coudet har en fin trupp att laborera med, där Carlos Vicente och Toni Martinez har varit effektiva målskyttar hittills och den forne FC Barcelona spelaren Carles Alena fått agera som assistkung. Hemmaspelet är fortsatt starkt och man har visat sig vara skickliga på att stänga ner sina motståndare.

Innan VM-kvalet besegrades nykomlingen Elche med 3-1, där Carlos Vicente nätade sitt tredje ligamål, denna gång från straffpunkten, samtidigt som Toni Martinez gjorde sitt andra mål och även Lucas Boye hamnade i målprotokollet. Anfallsspelet har verkligen fått sig ett rejält ansiktslyft och man känns farliga i den sista tredjedelen.

VALENCIA

Tränaren Carlos Corberan har själv målskyttar som levererar, i form av Arnaut Danjuma och Hugo Duro, som båda ligger på 3 fullträffar i La Liga. På Mestalla gör laget bra insatser, men det är ett svagt bortaspel som har spökat. Det har endast blivit en pinne på 4 bortamatcher denna säsong.

En paus under landslagssamlingen lär ha kommit lägligt, då laget torskade både mot Real Oviedo och Girona innan dess. Det ska också tilläggas att båda dessa gäng hade en man mindre (Real Oviedo) och två man mindre (Girona) på planen i sina segermöten. Försvaret är allt annat än stabilt utan fortsatt skadade mittbacken Mouctar Diakhaby.

MITT SPELTIPS

Även om Los Che desperat vill undvika ett nytt nederlag talar det mesta för att så kan bli fallet. Alaves är ett kompetent manskap. Framförallt här i Vitoria-Gasteiz. Man stod för en fin insats sist och har bra mycket bättre segerchans än vad bettingbolagen antyder. Hur jag gör? Spikar – ingen minns en fegis!

Spelet landar på en rak etta i matchen, alltså, att den baskiska klubben går segrandes ur duellen. Till ett schysst odds!

Passa också gärna på och var med på en andel, där jag har Alaves på Fotboll 8 systemet till samma dag, måndagen den 20 oktober, hos Expekt.

Oddsjämförelse Alaves - Valencia