
Bild från Bildbyrån
Dags att betala för gammal ost!
Serieledarna FC Barcelona är på jakt efter en fjärde raka seger, i den spanska toppdivisionen, när Sevilla FC kommer till Camp Nou. Ledningen i toppen av tabellen är skör då ärkerivalen Real Madrid är 4 poäng efter. Så det gäller att hålla sig på segerspåret. En uppgift som stormakten enkelt bör klara av.
BARCELONA
I veckan spelade Hansi Flick och hans mannar en åttondelsfinal på St James' Park. Premier League giganten Newcastle hade tagit en ledning, men Dani Olmo ordnade en straff sent in på övertid - som Lamine Yamal (i bild) förvaltade. Det var glädjande scener efter fulltid. Därmed är det en klar fördel inför returen i Spanien, nästa vecka.
Efter att ha åkt ut ur Copa del Rey mot Atletico Madrid så är det fullt fokus på att försvara ligatiteln. Mot kommande motståndare blev det en 1-4 förlust på Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, i säsongens första drabbning i oktober månad 2025, men innan dess vann man med hela 5-1 på hemmaplan. En revansch finns att utkräva!
SEVILLA
Trots att tränaren Matias Almeyda har fått agera från läktaren, i och med en långvarig avstängning, har laget steppat upp och spelat bättre än tidigare. Formen är bra, då det endast har blivit ett nederlag på de 8 senaste omgångar. De flesta har slutat med en oavgjord pott, som nyligen då ett underläge vändes i derbyt mot Real Betis och sist mot Rayo Vallecano.
Los Nervionenses hade en tidig ledning genom Akor Adams, men gästerna från huvudstaden kom tillbaka och kvittering genom Alfonso Espino. Att hålla tätt är fortsatt ett stort bekymmer, då laget har släppt in hela 42 mål på 27 matcher i ligaspelet.
MITT SPELTIPS
Det råder en klasskillnad där bettingbolagen har Barca som enorma favoriter till seger. Frågan är egentligen hur pass stor segern blir. Efter att ha torskat stort sist mot Sevilla kommer spelarna vilja revanschera sig. Därför spänner jag bågen lite extra och tippar på att segern skrivs med handikappsiffror.
Spelet landar på att Barcelona vinner med fler än ett mål i marginal. Som exempelvis 2-0, 3-0, 3-1, etcetera.
Passa gärna på och var med på en andel, där jag har med matchen på Fotboll 12 till samma dag, söndag den 15 mars, hos Expekt.
Oddsjämförelse Barcelona - Sevilla
Barcelona -1,5
1.76
Barcelona -1,5
1.75



