
Bild från Bildbyrån
Tydlig ställning i La Liga mötet!
På Estadio de La Cartuja väntar en lämplig uppgift för Real Betis då Valencia kommer på besök. En motståndare som förvisso har två raka segrar bakom sig, i den spanska toppdivisionen, men som sällan håller i en segersvit länge och som har ett skralt bortafacit. Klasskillnad råder!
REAL BETIS
Tränaren Manuel Pellegrini fortsätter att göra ett utmärkt jobb med de grönvita, som inför omgången intar en sjätteplats i tabellen. Prestationerna utanför Sevilla har varierat, som sist då det blev torsk mot Deportivo Alaves. Men på hemmaplan är man alltid starka och har tagit 6 segrar på 10 försök, med en målskillnad på 20:11. Det skojar man inte bort!
Försvararen Natan är avstängd och Anfallaren Cucho Hernandez (i bild), som är uppe i 8 fullträffar, är tveksam till start - på grund av en muskelskada. Dock finns det andra glödheta pjäser fram i banan, som Antony och Pablo Fornals, som har nätat 5 gånger vardera i ligaspelet. Dessa två herrar har även 4 assister var.
VALENCIA
Gästerna själva har avbräck i form av Cesar Tarrega, Thierry Correia, Julen Agirrezabala och Mouctar Diakhaby, som är i sjukstugan. Hugo Duro finns dock tillgänglig efter en avstängning och är ett av lagets få offensiva vapen, med sina 7 baljor hittills. Laget slåss på flera fronter i och med avancemanget i Copa del Rey, där Athletic Bilbao står för motståndet i kvartsfinalen på onsdag.
Det har blivit en uppryckning i år. Laget har tagit sig från bottenzonen upp till en 14:e placering i tabellen. Men att hålla sig på segerspåret är knappast något Carlos Corberan och hans mannar klarar av särskilt länge. Då bortaspelet har varit svagt dessutom, med 6 nederlag på 10 resor, talar det mesta för att laget åker hem lottlösa.
MITT SPELTIPS
Värdarna parkerar på en Conference League biljett men har större ambitioner än så till nästa säsong. Här får man ett fint tillfälle till att studsa tillbaka efter nederlaget sist och borde ta chansen. Med ett stort publikstöd i ryggen ska man klara av uppgiften.
Spelet landar på att Real Betis vinner matchen, till ett schysst odds.
Passa också gärna på och var med på en andel, på Fotboll 12 till samma dag, söndagen den 1 februari, där jag har med matchen på systemet hos Expekt.



