
Bild från Bildbyrån
Pigg start av The Blades!
På Bramall Lane inleder Sheffield United och Bristol City sina Championship säsonger, med en förhoppning om en uppgradering till Premier League. Två lag som möttes så sent som i slutspelet, där The Blades vann överlägset i båda möten. En ny seger är också något som spelbolagen verkar övertygade om. Jag likaså.
SHEFFIELD UNITED
Efter att ha åkt ur den engelska högstadivisionen var förutsättningar goda att ta sig tillbaka direkt, förra säsongen. En tredjeplats i tabellen, efter Leeds och Burnley, innebar playoffspel där Liam Mannings gäng slogs två gånger om med siffrorna 3-0. Imponerande! I finalen på Wembley hade man ledningen över Sunderland genom Tyrese Campbell, men Eliezer Mayenda kvitterade och Tom Watson nätade segermålet i matchminut 95.
Tränaren Chris Wilder har ersatts av Ruben Selles, som har haft en fin försäsong. Han har tappat Anel Ahmedhodzic, Vinicius Souza, Kieffer Moore samt Rhian Brewster och i stället tagit in Tyler Bindon, Djibril Soumare och Louie Barry. Bra förstärkningar.
BRISTOL CITY
Gästerna, som kom på en 6:e plats och som avslutade säsongen egentligen på ett horribelt sätt, har också bytt tränare. Gerhard Struber. Österrikaren har jobbat hårt på att inte tappa spelare. Endast Nahki Wells har förlorats. Emil Riis Jakobsen är en förstärkning från Preston North End.
Dock har laget ett par skador redan, som på försvararen Luke McNally och mittfältarna Joe Williams och Max Bird. Försäsongen har varit lyckosam, med 3 segrar av 4 möjliga, men motståndet har knappast hållit någon högre nivå.
MITT SPELTIPS
Det har blivit hela 4 segrar på 5 försök under försäsongen för Sheffield United, där man under tiden har öst in mål. Med en i vanlig ordning stabil defensiv är det svårt att se hur gästerna, trots goda resultat inför ligapremiären, ska kunna resa hem med poäng i behåll.
Jag krånglar inte till det något mer utan spelar på en rak hemmaseger till Sheffield United.
Passa också gärna på och var med på en andel, på Fotboll 8 till samma dag, lördagen den 9 augusti, där jag har med matchen på systemet hos BetMGM.



