
Bild från Bildbyrån
Jag väljer sida!
Villarreal och Getafe ställs mot varandra under lördagen i en tidig match, och här väljer jag sida.
Villarreal gör en mycket fin säsong i ligaspelet hittills då man är trea i tabellen, och man är bara fyra poäng efter Real Madrid och fem efter Barcelona, men då har man en match mindre spelade, så denna matchen lär tas på största allvar.
Spelet i Champions League går inte alls lika bra då det ser tufft ut att ta sig vidare.
I ryggen har man fem raka ligasegrar där man producerat hela 13 mål framåt, så någon fara med formen är det inte. Lägg även till att man är svårslagna på eget gräs då man på sju hemmamatcher vunnit sex och spelat oavgjort en, och jag tror det fina facit på hemmaplan stärks.
”Getafe får svårt att ta poäng”
Getafe är bara fyra placeringar efter i tabellen men det är ett hopp på hela tolv poäng mellan lagen.
Offensivt sprudlar man inte då man snittar strax under ett mål per match, och det lär krävas att man gör en del mål mot ett offensivt starkt hemmalag som gjort mer än dubbelt så många mål.
I den senaste ligamatchen blev det seger på hemmaplan med 1-0 mot Elche, en skön seger då man hade gått mållösa och förlorat två raka innan dess.
Motståndet här är klart tuffare och ska man få med sig något lär det krävas att man höjer sig ett par snäpp, och känslan är att hemmalaget bara är för starka.



