
Bild från Bildbyrån
SISTA MINUTEN: Stökigt i München
Det är dags för ny CL-dramatik och precis som under gårdagen har jag hittat odds på ett kortspel. Ikväll är linan hos aktuellt spelbolag satt till över 3,5 kort i matchen och det tror jag att vi får se när ett lag ska avancera av Bayern München - Real Madrid.
Om matchen
Bayern har avgörandet i egna händer på hemmaplan och detta efter att ha vunnit den första matchen i den spanska huvudstaden med 2-1. Nu har de dessutom publiken i ryggen och i potten ligger ett avancemang till semifinal. Hur slutar det? VI får se, men stökigt kan det helt klart bli.
Minns vi tillbaka på rond ett lagen emellan så var det Bayern som öppnade målskyttet i slutet på den första halvleken. Luis Diaz satte 0-1-målet och direkt i uppstarten på halvlek nummer två gjorde målmaskinen Harry Kane också ett 0-2-mål. Real Madrid lyckades dock snygga till siffrorna något genom att reducera till 1-2 i den 74'e matchminuten och det genom fransmannen Kylian Mbappé, men närmare än så kom de aldrig.
Antalet kort som delades ut? Det blev totalt fem stycken, varav fyra av dem gick till laget från Bundesliga, det vill säga Bayern München. Hur många blir det ikväll? Jag tror på något liknande som senast, så att vi då erbjuds ett generöst odds redan på över 3,5 kort i matchen från Allianz Arena är något som får mig att reagera.
Oddsjämförelse Bayern München - Real Madrid
Över 3,5 kort
1.60
Över 3,5 kort
1.52
Över 3,5 kort
1.50





Post bet chat JV:
Korten löste sig fint. Strålande tider, härliga tider!