Speltips Chelsea - Liverpool

Bild från Bildbyrån

Formsvagt tungviktsmöte på Stamford Bridge

Premier League-helg igen och Stamford Bridge laddar för ett möte som bär med sig mer än bara tre poäng i potten. Liverpool kommer till London som en serieledare som plötsligt tappat fotfästet efter två raka förluster, medan Chelsea pendlar mellan framsteg och sårbarhet.

Arne Slots Liverpool öppnade säsongen med fem raka segrar men har nyss snubblat – Crystal Palace i ligan och Galatasaray i Europa. Det skaver inte i tabellen än, däremot verkar det finnas en viss oro i klubben. De två förlusterna kan man leva med men faktum är att man inte alls kommit upp i spelmässig nivå i år, den inledande vinst-streaken till trots.
Allvaret förstärks av att Alison är borta till efter novemberuppehållet, vilket tvingar fram en ny trygghet längst bak. Där har man dock investerat tungt i en meriterad backup vilket bör dämpa fallet och man har sällan påverkats särskilt mycket historiskt när Alison varit borta.

Chelsea då? Enzo Maresca pratar om ett Liverpool som är sårbart men farligt – och han vet att hans eget lag går in med plåster här och var. Backlinjen är tunnare än han önskar, och framåt saknas kreativitet när Cole Palmers status fortfarande är oklar. Samtidigt finns små tecken på stadga: den där 1–0-segern mot Benfica i veckan gav precis det andetag laget behövde och så länge man var elva man mot Brighton dominerade man relativt kraftigt. Man har en väldigt bred trupp men utan Delap, Colwill, Palmer, Chalobah och Tosin är det lite väl tunt i centrallinjen.


Det här blir en mycket intressant, sevärd och jämn match. Ser vi till de senaste årens möten så har det alltid varit otroligt intensiva möten och betydligt jämnare än man på förhand trott trots en kraftig Liverpool-dominans i tabellen. Det är två lag som vill pressa högt, vill spela sitt spel och som väldigt gärna sätter bollen rakt framåt vid bollvinster. Man vill såklart gärna kontrollera matcher åt båda håll men så som det sett ut i inledningen av säsongen är nog inte kontroll ett ord som kommer användas allt för frekvent imorgon.

Chelsea saknar Colwill, som stod för 8/10 uppspel, sedan tidigare och nu även Chalobah och Tosin som vikarierat i hans roll. Man saknar även Palmer som är en viktig outlet i speluppbyggnaden så jag förväntar mig ett Chelsea som kör fast i uppbyggnaden bakifrån. Gör man det så kommer det att gå fort åt andra hållet. Liverpool över 1,5 mål spelas till 1,82 gånger pengarna.