
Bild från Bildbyrån
Knappast ett vidöppet möte!
På Camping World Stadium i Orlando, USA, spelas den första kvartsfinalen i klubblags-VM då Fluminense ställs mot Al Hilal. Den brasilianska klubben har imponerat stort men ska inte ha en lika stor chans till avancemang som saudiklubben - som är ett nummer större.
FLUMINENSE
Renato Gauchos gäng stod för en skräll när laget besegrade Serie A giganten Inter, som gjorde en platt match. Ingenting ska ändå tas från lagets insats. Laget rivstartade åttondelsfinalen med ett tidigt mål av German Cano. Champions League finalisterna hade sina lägen till kvittering och en massa skott i både ribban och stolpen. Men det ville sig inte.
Dock var det Hercules som fick sista ordet då 2-0 skrevs som slutresultat. Det utdelades 4 varningar till laget. Att dörsvararen Rene är avstängd i denna kamp är ett aber.
AL HILAL
En ännu större skräll, i alla fall enligt spelbolagen, kom då Simone Inzaghis gäng slog ut självaste Premier League jätten Manchester City. Efter ett underläge kvitterade Marcos Leonardo och bara några minuter senare tog man ledningen genom Malcom. Ledningen varade inte länge då Erling Haaland kvitterade till 1-1, som stod sig matchen ut.
I förlängningen släppte man in ytterligare ett mål, men passade också på att näta två gånger om. Defensiven är urstark, men även anfallsspelet har visat sig från sin bästa sida.
MITT SPELTIPS
Spelbolagen erbjuder jämna vinnarodds - något jag har svårt att förstå. Saudiklubben har knäppt ytterligare en drake på näsan i form av Real Madrid tidigare i gruppen, då det blev oavgjort. Man har en bättre målvakt, ett bättre försvar och även en sylvass anfallare i form av Marcos Leonardo i högform, i jämförelse med brassarna. Då ska man vara givna favoriter till att avancera vidare från kvartsfinalen.
Därför spelar jag på att Al Hilal tar sig vidare efter fulltid, förlängning eller straffar till semifinalen.




