
Bild från Bildbyrån
Luleå mot SM final
Vi vänder oss till SHL och semifinalmatchserien mellan Frölunda och Luleå. Ställningen är 2-3 i matcher till Luleå, som har chansen att avgöra här och ta sig till SM final. Sammanfattningsvis efter 5 spelade matcher måste jag säga att det är en ganska märklig matchserie. Det skapas inte många målchanser, men det blir ändå ganska mycket mål. Det laget som fört spelet i matcherna har oftast förlorat. Bortsett från senast matchen då jag tycker Luleå var det klart bättre laget och vann på hemmaplan med hela 5-1. Med den matchen i bakhuvudet så tror jag Luleå går ut och stänger denna matchserien i Göteborg.
Frölunda
Frölunda är som vanligt med och slåss om en finalplats, och man har ett spelsätt som är vägvinnande. Detta kan dock vara Roger Rönnbergs sista match i Frölunda, och det kommer känns i korridorerna. Frölunda har matchat sitt lag hårt, med unga spelare som gjort det bra. I senaste matchen såg man dock inte ut som man brukar och det kändes lite som att energin tog slut. I Scandinavium är man dock svårslagna, men min känsla är att Frölunda går på semester efter kvällens drabbning.
Luleå
Luleå har gjort en mycket bra säsong. Man slutade på en 2:a plats i grundserien, slog ut Växjö i kvartsfinalen och har nu 3-2 i matcher mot Frölunda. Luleå har ett jämnt lag och, för att vara Luleå, spelar man en ganska frejdig och fantasifull hockey. I senaste matchen gjorde man sin bästa slutspelsmatch hittills. Kan man göra en liknande prestation ikväll tror jag finalplatsen säkras.
Speltips
Två såklart jämna lag, i en ganska märklig matchserie. Avgörande i 6:e perioden som Linus Omark gjorde i match 5 i Göteborg tror jag avgjorde hela denna matchserien. Senast var Luleå klart bättre, och känslan är att energin tagit slut i Frölunda. Mitt speltips i denna match blir därför Luleå vinner inkl. övertid till oddset 2.14 gånger insatsen.
Lycka till!
/Åkesson