Speltips Qarabag - Dynamo Kiev

Bild från Bildbyrån

Ett mål skiljer lagen åt inför returen!

Dags för returmöte i Europa Conference League och vi ska till Tofiq Bahramov Stadium i Baku där Qarabag tar sig an Dynamo Kiev.


QARABAG

Qarabag åkte ur Europa League kvalet mot CSKA Sofia efter straffar. Man var överlag det bättre laget och borde vunnit mot bulgarerna. Istället fick man en ny möjlighet i Conference League mot Dynamo Kiev. Första mötet slutade 1-0 till Dynamo Kiev.

Nu väntar returmötet i Baku och det är där man är som bäst och är svåra att tas med. Qarabag har ett rutinerat lag och man lär vara det spelförande laget på hemmaplan. Man vann även bollinnehavet i första mötet, men man var för ineffektiva i slutskedet. Makreckis fick syna det röda kortet i första mötet och är avstängd till det här mötet.

DYNAMO KIEV

Dynamo Kiev kommer med ett bra självförtroende till returmötet efter att man vann första mötet med uddamålet. Plus att man besegrade Veres Rivne i ligaspelet i helgen med 2-1. Men jag är inte imponerad av Kiev och det var en hel del tur med att man lyckades vinna första mötet mot Qarabag.

Det lär vara långa 90 minuter på Tofiq Bahramov Stadium där man lär inrikta sig bara på försvarsspel. Truppmässigt så är man klart sämre än Qarabag och jag skulle bli mycket överraskad om man lyckas ta sig vidare.

ANALYS

Spännande returmöte i Baku där Qarabag är illa ute och måste vinna för om det ska bli nåt Europaspel den här säsongen. Första mötet var jämn sett till matchbild, men man var det spelförande laget och skapade mest. Ett oavgjort resultat hade varit mer rättvist. Nu måste Qarabag framåt och hemma på Tofiq Bahramov Stadium är man ruskigt starka. Man lär sätta full fart från början och jaga ledningsmålet. Dynamo Kiev kommer spela mer försiktigt och försöka straffa Qarabag med sina snabba omställningar. Dock så håller jag Qarabag som det starkare och bättre laget i returen. Man har mycket rutin i laget och borde lösa den här uppgiften.

SPELTIPS

  • Qarabag vinner matchen spelas på Coolbet till 1.92.

Lycka till vid rygg!

/David

Oddsjämförelse: Qarabag - Dynamo Kiev