Campione: "Min sjunde månad av åtta möjliga med positiv ROI"
Först och främst, grattis till titeln igen. Hur känns det?
- Tusen tack! Med tanke på att det här är faktiskt min sjunde månad, av åtta möjliga, med ett positiv ROI-resultat känner jag mig oerhört nöjd. Och stolt! Det har varit ett otroligt stabilt år. Hoppas på fortsatta framgångar framöver.
Vad tycker du om din prestation på Bettingstugan i augusti?
- Resultatet blev ju nästan 108%. Med tanke på att jag tidigare har varit tydlig med att målsättningen ligger på 110 % så är det bra, men kunde ha varit lite bättre. Slutet av månaden pajade statistiken en aning, där både Atletico Madrid och Villarreal tappade sina ledningar. I det sistnämnda fallet i matchminut 94.
"Ibland spelvärde på dem - och ibland emot dem"
Något speciellt spel du skulle vilja lyfta fram så här i efterhand?
- Mina samtliga tre speltips där Real Betis var involverade rättades grönt. Utan skadade Isco och Antony vars framtid då var oklar och brassen inte var spelbar, samt att Johnny Cardoso hade lämnat för spel i huvudstaden gjorde Sevilla-laget väldigt intressanta att följa. Det fanns spelvärde ibland på dem och ibland emot dem.
Du skriver även poolspel och lägger spel på vad BetMGM har att erbjuda. Vad säger du om deras produkter och ditt utfall som spelläggare?
- Det stämmer. Jag skriver poolspel för topp 8 på måndagar, onsdagar och fredagar, samt topp 12 på söndagar. Det blev alla rätt sist på topp 12, med en blygsam utdelning som ändå får ses som helt okej. Det har blivit några fullträffar på topp 8 också med bra utbetalning. Så haka gärna på en andel eller två.
Nu är vi i september, vad tycker du om denna månad rent spelmässigt?
- September månad har allt. Förutom pågående VM-kval erbjuds vi alla toppligor från Spanien, England, Tyskland, Italien, Frankrike, med mera. Dessutom börjar också Champions League, Europa League och Conference League. Så det finns mycket gött att se fram emot.
Tack för pratstunden! Sista ordet är ditt.
- Tack, själv! Mitt fokus denna månad kommer i vanlig ordning att ligga på den spanska La Liga och de spanska lagen ute i Europa. Då en hel del av dem kommer matchas hårt, men inte alla har direkt breda trupper, kan det mycket väl bli ett par skrällar till höga odds. Håll utkik!
LÄS MER OM ANDELSSPEL MED BETTINGSTUGAN
Rekommenderad oddsbonus just nu
Läs tidigare intervjuer med månadens tipster på Bettingstugan

Månadens tipster Juli 2025: David Dabeskovic med total ROI på 135%
Juli har passerat och vi har återigen korat en "månadens tipster" på Bettingstugan. Det här priset går den till tipster som landar det bästa resultatet över hela månaden och för ... Läs mer

Månadens tipster Juni: SpelTorsten med total ROI på 130,38%
Juni är över och Bettingstugan har återigen korat en "månadens tipster" på hemsidan. Denna titel går till den tipster som presterar bäst i gänget - och den här gången är det ... Läs mer

Månadens tipster Maj: Mattias Åkesson med total ROI på 172%
Maj månad har tagits i mål och Bettingstugan har summerat utfallet för våra tipsters, vilket innebär att det har blivit hög tid att kröna månadens tipster! En som utmärkte sig ... Läs mer









