Experterna jagar jätteskrällen mot Chelsea
I veckans "Europastugan", Bettingstugans egna program om Europatipset, går Jonas Harrysson och Mirza Skornja igenom kupongen och bygger ett gemensamt system.
När Chelsea - Leeds dyker upp är utgångsläget tydligt. Chelsea ska vara favorit och Harrysson håller Londonlaget högt, men han reagerar på hur svenska folket har streckat matchen.
Chelsea ligger på hela 77 procent, samtidigt som Leeds bara lockar omkring sex procent av insatserna.
– Jag tror jättemycket på Chelsea den här säsongen. Men när de är streckade på 77 procent, glöm det, säger Harrysson i programmet.
Leeds åker med på kupongen
Leeds kommer dessutom in till matchen obesegrat, något som gör jätteskrällen ännu mer intressant när streckningen är så låg.
I stället för att luta sig mot den stora favoriten väljer experterna därför att plocka bort krysset och spela 1 - 2 på det gemensamma systemet.
Det innebär att Chelsea fortfarande finns kvar som det troliga utfallet, men skulle Leeds stå för skrällen kan sexprocentaren bli ett riktigt värdefullt tecken på Europatipset.
För Harrysson handlar det framför allt om att inte bara försöka hitta vinnaren i varje match. På Europatipset gäller det också att väga sannolikheten mot hur svenska folket har streckat kupongen.
Och i Chelsea v Leeds tycker Bettingstugans experter att skillnaden har blivit tillräckligt stor för att jätteskrällen ska med.


