Speltips Arsenal - Chelsea

Bild från Bildbyrån

Skottspel på Rogers i Londonderbyt

Söndagen bjuder på ett härligt Londonderby där Xabi Alonso ska försöka ta sig an de regerande mästarna Arsenal. Det väntar en på förhand mycket intressant match, och här har jag fastnat för ett spelarspel till jämna två gånger pengarna.

Arsenal
Arsenal kommer in i matchen som regerande mästare och blir en tuff uppgift för Chelsea. På hemmaplan lär Arsenal vilja ta kontroll över matchen, men ett Londonderby kan alltid leva sitt eget liv.

Chelsea har dessutom bjudit på väldigt målrika matcher under inledningen av säsongen, vilket gör att jag förväntar mig en öppen matchbild även här. Arsenal har offensiv kvalitet i överflöd, men kommer samtidigt behöva vara uppmärksamma på Chelseas kontringsspel.

Chelsea
En spelare som verkligen har fångat mitt intresse under säsongsinledningen är Morgan Rogers. Han har visat sig vara ett offensivt hot och är inte rädd för att ta avslut när möjligheten dyker upp.

På de två första matcherna har Rogers redan fått iväg sex skott, vilket är ett snitt på tre avslut per match. Det är precis den typen av statistik jag vill se när linan ligger på över 1,5 skott.

Chelsea kommer att behöva hota framåt för att få med sig ett resultat från den här matchen, och jag tror att Rogers återigen kommer att vara en av spelarna som försöker skapa något offensivt.

Speltips
Med sex skott på två matcher har Rogers visat att han gärna söker avslut. Vi behöver endast två skott för att spelet ska sitta, och med den aktivitet han har visat hittills tycker jag att linan ser klart spelbar ut.

Jag tror på en öppen och underhållande match där Chelsea kommer att få sina offensiva möjligheter.

Mitt spel blir: Morgan Rogers över 1,5 skott till två gånger pengarna.

oddsjämförelse Arsenal - Chelsea