Speltips Dagens Dubbel 7/6

Bild från Bildbyrån

Snålt i Varaždin, måltätt i San Diego

Två träningslandskamper, två helt olika ärenden. I Varaždin möts grannländerna Kroatien och Slovenien i en lågmäld tillställning. I San Diego jagar Colombia mål mot ett Jordanien som läcker bakåt. Jag har plockat ett spel ur varje och knyter ihop dem till kvällens dubbel.

⏰ Spelstopp: 21:00

Kroatien - Slovenien: Under 2,5 mål @ 1,96

Grannländer som sällan korsar varandras väg, en mindre arena i Varaždin och ett junimöte utan allvar. Allt pekar mot en lågmäld kväll, och det är precis vad jag bygger spelet på.

Det jag fastnar för är hur försiktiga båda anfallen är just nu. Kroatien har bara gjort tre mål på sina tre senaste matcher, ett per match, och slår tre hörnor i snitt. Det är inget hemmalag som vräker sig framåt mot mål. Slovenien kommer från en 1-1-träff mot Cypern och skapade inte jättemycket då. Att Sesko saknas är ett problem.

Jag hör invändningen direkt: Kroatien har släppt in sex mål på tre matcher. Men de baklängesmålen kom mot Belgien och Brasilien, elitmotstånd som inte säger mycket om en jämn landskamp mot grannen. Här lär knappast värdarna släppa till lika mycket bakåt. Motståndet blir ett helt annat.

Två blygsamma offensiver, liten arena, träningskamp i juni. Jag landar i under 2,5 mål till 1,96.

Spel: Under 2,5 mål @ 1,96
Tävling: Friendly International
Plats: Stadion Anđelko Herjavec
Tid: 20:45
TV: Viaplay


Colombia - Jordanien: Colombia över 2,5 mål @ 1,76

Läs spelet rätt här: det gäller Colombias egna mål, inte hur många som trillar in totalt. Den distinktionen avgör allt.

Och då blir det jordanska försvaret nyckeln. Jordanien har släppt in åtta mål på tre matcher, senast en 1-4-smäll mot Schweiz, och bjuder på betydligt svagare motstånd än Frankrike och Kroatien som Colombia tampades med i mars. Det är just sådant motstånd Colombia kan straffa. Senast de mötte ett skralt försvar, Costa Rica, vann de med 3-1. Det är färska siffror, och exakt vad spelet kräver.

Colombia är en outsider i VM och faller alla bitarna på plats kan det bli ett roligt mästerskap. Díaz och Suárez är två offensiva ess med kapacitet att straffa alla lag.

Mot ett Jordanien som öser in baklängesmål lutar det åt den övre änden av produktionen för Colombia. Tre Colombia-mål ligger väl inom räckhåll. Colombia över 2,5 mål spelas till 1,76.

Spel: Colombia över 2,5 mål @ 1,76
Tävling: Friendly International
Plats: Snapdragon Stadium
Tid: 01:00
TV:


Dubbeln

Kroatien - Slovenien: Under 2,5 mål @ 1,96
Colombia - Jordanien: Colombia över 2,5 mål @ 1,76

Totalt odds: 3,45

Notera att de odds som anges är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp.

Svenska Spel Sport & Casino AB.
Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se