Speltips Dagens Trippel 5/8

Bild från Bildbyrån

Frankrike mot final i sommarspelen!

Efter ett par veckors sommardvala är Dagens Trippel tillbaka. En förmodat öppen och målrik historia väster om Öresund och en tillknäppt och tät seriefinal på Irland är av intresse. Kronan på verket blir den maffiga Sommarspelen-semifinalen på Groupama Stadium. Frankrike ställs mot Egypten och jag ser inte den blåa muren ge vika. Nu köttar vi!

SPELA DAGENS TRIPPEL HOS SVENSKA SPEL SPORT & CASINO

Vejle - Nordsjälland: Över 2,5 mål @ 1,65

Att hävda att botten ställs mot toppen på Vejle Stadion är månne att gå händelserna i förväg när blott två omgångar har lagts till handlingarna. Samtidigt pekar både förhandstips och de inledande kamperna på att så blir fallet. Vejle har krigat tappert utan att få betalt mot både Randers (2-3) och Bröndby (1-2). Ivan Prelecs bygge har en erkänt spetsig frontman i den ryska björnen German Onugkha. Något för gästerna att bita i.

Nordsjälland-grabbarnas stora kollektiva styrka ligger i att de är extremt bekväma med bollen i sin ägo. Därtill lutar sig “Tigrene” mycket mot den enorma individuella talang som många i det unga laget besitter. Inte minst Daniel Svensson, som har ryktats till Juventus under sommaren. Lagets andra svensk, Benjamin Nygren, har inte funnits i truppen under upptakten och lär inte komma till spel.

Det finns en farhåga för att gästerna tar lättvindigt på uppgiften och släpper till onödiga chanser. Däremot är det inget snack om att Ingvartsen, Harder och övriga ska kunna hitta motståndarnätet flera gånger om. Oddset 1,65 på över 2,5 mål i matchen är som hittat!

Spel: Över 2,5 mål @ 1,65
Tävling: Superligaen
Plats: Vejle Stadion
Tid: 19:00

Shelbourne - Derry: Oavgjort @ 3,00

Det står seriefinal på schemat direkt i den irländska återstarten. För tabellettan Shelbourne har det emellertid inte blivit fråga om någon vila. Så sent som i torsdags var Damien Duffs mannar i farten i Conference League-kvalet. “Shels” var aldrig ens nära att rubba Zürich, men något sådant hade heller inte varit rimligt. 0-0 i returen på Tolka Park visar ändå någonstans att laget är svårt att bryta ned

Det blir än mer tydligt mot inhemska utmanare. Att Premier Division inte håller någon vidare klass blev nämligen tydligt när Derry City ramlade ur kontinentalkvalet i den första omgången mot ett lag från Gibraltar. Det har givit “The Candystripes” ett par dagar extra att ta igen sig efter denna drabbning, där en förlust skulle vara ödesdiger för guldchanserna.

Målsnålt, tight och fysiskt är matchattribut som ligger nära till hands. Värdarna har blott 15 insläppta på hela säsongen och skulle vara stora vinnare även vid oavgjort med tanke på titelracet. För att krydda upp trippeln testas krysset till tre gånger stålarna.

Spel: Oavgjort @ 3,00
Tävling: Premier Division
Plats: Tolka Park
Tid: 20:45

Frankrike U23 - Egypten U23: Egypten under 0,5 mål @ 1,83

Det råder klasskillnad i Lyon. Värdnationen har vägen utstakad mot final och jag har oerhört svårt att se något annat än fransk viktoria. Insatsen mot Argentina var inte klockren, men målvaktstalangen Guillaume Restes stod för flera finfina parader samtidigt som de stora profilernas offensiva spetskvaliteter fällde avgörandet (1-0). Uppgiften i semin är betydligt enklare på pappret.

Egypten har nämligen imponerat föga under mästerskapets gång. 2-1 i den avslutande gruppspelskampen mot Spanien låter starkt. Ett extremt roterat och obrytt motståndarlag var hela anledningen. 0-0 mot Dominikanska Republiken är en bättre reflektion av “Faraonernas” faktiska nivå. Kvarten mot Paraguay blev en straffrysare där Ibrahim Adel klev fram som den stora frälsaren. Här ska det ta stopp.

Den raka “Les Bleus”-viktorian står väl lågt för att bli ett spel och inte heller de pressade minuslinorna lockar. Det gör däremot spelet på att motståndarna lämnar banan mållösa. Allt norr om 1,80 blir ett klick!

Spel: Egypten under 0,5 mål @ 1,83
Tävling: OS
Plats: Groupama Stadium
Tid: 21:00


Trippeln

Vejle - Nordsjälland: Över 2,5 mål @ 1,65
Shelbourne - Derry: Oavgjort @ 3,00
Frankrike U23 - Egypten U23: Egypten U23 under 0,5 mål @ 1,83

Totalt odds: 9,06 | Rygga trippeln här!

Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.