Speltips Getafe - Celta Vigo

Bild från Bildbyrån

Betbuilder i La Liga!

En av två måndagsmatcher i den spanska toppdivisionen hämtas från Coliseum där Getafe ställs mot Carl Starfelt och hans Celta Vigo. En rätt så jämn drabbning hos bettingbolagen, som ändå ser värdarna som knappa favoriter till seger. Gästerna sliter rejält fram i banan och riskerar att återigen bli segerlösa.

GETAFE

De blåklädda spelar en cynisk fotboll och är inget lag man bara promenerar över. Det brukar räcka långt. Dock har bortaspelet, som många gånger förr, inte varit på samma nivå som när Jose Bordalas sida får spela på Alfonso Pérez. Här har Segunda Division mästarna Racing Santandes besegrats, där Ener Ünal nätade det enda målet i matchen.

Ett straffmål emot sig var det enda som skiljde laget åt mot Osasuna på El Sadar. Försvaret skötte sig bra i övrigt och kommer återigen vara svåra att bryta ner. Därmed kan vi förvänta oss en fysisk fotboll, där resultatet försvaras till varje pris.

CELTA VIGO

Claudio Giraldez och hans mannar har hunnit spela en match mer, i och med att de inte har behövt kvala till Conference League som kvällens motståndare. Under den tiden har det blivit endast en fullträff. Det är talismanen Iago Aspas, så klart, som har hittat nätmaskorna. De övriga spelarna har underpresterat - inklusive Williot Swedberg.

Skadade landslagsspelaren Borja Iglesias är ett enormt avbräck, i den sista tredjedelen. Å andra sidan finns ett ramstarkt försvar, som lyckades hålla nollan sist på Anoeta, mot Copa del Rey vinnarna Real Sociedad. Imponerande!

MITT SPELTIPS

Även Madrid-klubben har frånvaro på anfallare, i form av Christantus Uche och Juanmi. Dock är de så pass svårslagna på denna arena att jag helt utesluter en första seger för gästerna. I tillägg är jag övertygad om att bataljer blir något av en målsnål historia. Jag är inne på ett antingen mållöst resultat, eller något i stil med 1-0 eller 1-1.

Mitt spel landar på att matchen slutar med en Getafe seger eller oavgjort, samt att vi får 0, 1 eller 2 insläppta mål som max. Men inga fler än så!

Passa gärna på och var med på en andel, där jag har med matchen på Fotboll 8 till samma dag, måndag den 7 september, hos Expekt.

Oddsjämförelse Getafe - Celta Vigo