
Bild från Bildbyrån
Stök och bök i Kinnarps Arena?
HV 71 har skaffat sig ett bra utgångsläge i kvartsfinalserien mot seriesegrande Färjestad och har 2-1 i matcher efter tre matcher. Nu väntar rond fyra, återigen med HV 71 som hemmalag, men senast det begav sig i Jönköping gick Färjestad och vann med 3-1. Kvällens match är minst sagt viktig och jag tror på en hel del stök och bök här vilket bör ge oss goda möjligheter för mål i power play.
Tre matcher spelade och HV-ledning med 2-1. Vem hade trott det när det stod klart att de här lagen skulle fightas om en semifinalplats? Färjestad klev in i den här matchserien som favorit då HV 71 trots allt tog sig hit genom seger i åttondelsfinal mot Rögle, men som de har presterat så här långt. Färjestad har inte varit dåliga, men HV’s defensiv med Gunnarsson som siste utpost har varit ruggigt bra.
Ser vi tillbaka till senaste mötet i Karlstad så gick HV och vann på bortais igen. 3-2 slutade det då, men trots fem mål gjordes inget av dessa mål med en man mer på isen för något av lagen. Kanske för att så fort det blev power play så drog laget med en man mer på sig en utvisning de med vilket gjorde att lägena försvann.
Till torsdagskvällens match tror jag att det ”lossnar” i den här spelformen. Det är två lag som har erkänt bra offensiv och med tanke på vad som står på spel så är min tro att det stökas och bökas så pass mycket att power play-målen trillar in helt enkelt.
Över 1,5 mål i den spelformen är mitt spel och detta klickas till 2.27.
Lycka till vid rygg och må bästa lag vinna.
