Speltips Leicester - Arsenal

Bild från Bildbyrån

Skadorna sätter stopp för Arsenal?

Tidig lördagsmatch från England, det gillar vi. Inte minst när vi bjuds på ett tilltalande odds.

Är det rättvist att tala om att Arsenal skulle vara i gungning? Kanske inte, när man vunnit 4/5 och gjort 11 mål. Men vi kan med rätta säga, att vi knappast blivit bortskämda med ett frejdigt anfallsspel. Senast mot Newcastle var man otroligt uddlösa framåt. Absolut att man saknar Saka, som varit en stor bidragande faktor till när Arsenals anfallsspel varit som bäst.


Som så många gånger förr får man klara sig utan Saka (långtidsskadan) även Gabriel Jesus är indisponibel och borta resten av säsongen. Två nya namn som vi kan addera till skadelistan är Havertz och Martinelli. Enligt mig är de båda spelarna ytterst begränsade. Jag anser nästan att de får starta, i "brist på annat". Med både Havertz och Martinelli borta, är det just "annat" Arsenal får förlita sig på.

Sterling, Trossard och Nwaneri är inga spelare jag håller i handen när det blåser som värst. När vi får Arsenal under 1,5 mål till 3,00 med dessa förutsättningar, då testar jag!

Oddsjämförelse