• Hem
  • Helgkrönika v13 med Bosse - "Hela bollen ska ligga still"
HELGKRONIKA BOSSE PETERSSON
Krönika

Helgkrönika v13 med Bosse - "Hela bollen ska ligga still"

Fotboll 29 mars 2025

Bosse Petersson har sammanfattat en ny helgkrönika och den här veckan är landslaget på tapeten, men så också Allsvenskan som gör efterlängtad comeback idag!

SPELBOLAG MED ODDSBONUS - HAJPER

Hajper

100% upp till 500 SEK

Hämta bonus från Hajper

18+ år – Spela ansvarsfullt, | Stödlinjen.se | Spelpaus.se Fullständiga regler & villkor här!


KRÖNIKA MED BOSSE PETERSSON V.13

Landslaget

Sagt det förut, jag gillar nye förbundskaptenen och har stora förväntningar på honom.

Hans offensiva spelidé med djupledspass som prio samt krav på mod, fantasi och initiativ hos den enskilde spelaren, gillar jag extremt.

Men ska sägas, jag är mycket tveksam till spelmodellen med en 3-backslinje som spelar man-man. Föredrar, alla dagar i veckan en 4-backslinje i ett kombinationförsvar.

Dert är bra att vara envis i rollen som huvudansvarig men JDT, här måste du tänka om. Lag som, nu senast, Nordirland och Luxemburg får inte skapa 7-8 stora målchanser emot oss.

Kim Källström du måste ta ett snack mellan fyra ögon med din förbundskapten och rätta till detta.

Vi vill till VM 2026.

BB230820 MB002

FA Cupen

Denna underbara cup turneringen, världens äldsta, som alla spelare i England har som största dröm att vinna. Kvartsfinalerna spelas i helgen

Försöker mig här på att tippa semifinallagen.

Fulham vinner Londonderbyt mot Crystal Palace (som fortsatt saknar sin stora målskytt Marteta?), Preston kämpar länge emot men Aston Villas superoffensiv Asensio/Rashfort/Rogers/Watkins blir för svåra över 90 minuter.

Toppmötet Brighton (med svensken Ayari) möter Nottingham ( med svensken Anthony Elanga) och här är min känsla att matchen kommer gå till förlängning och straffar. Danny Wellbeck avgör för sitt Brighton.

I den fjärde kvartsfinalen möts Bournemouth och förra säsongen finalister Manchester City. Jag gillar vad jag ser av hemmalaget men tipset går till Peps gäng. Motivationen att vinna åtminstone en titel under säsongen blir helt avgörande.

Ayari i Brighton - Bettingstugan

Allsvenskan

Nu drar vår egen liga igång och allt snack om försäsong, nyförvärv och resultat är redan historia. Seriepremiär i helgen och ett startskott till en ny och intressant säsong.

Malmö vinner och västkustlagen Häcken och Elfsborg kommer snuva Stockholmslagen på topptre. AIK kan till och med hamna utanför topp fem.

Men vad vet vi, bollen är rund och vad som helst kan hända på en fotbollsplan. Vi som älskar vår fotboll vet vad som väntar. En berg-och-dal bana av känslor.

Hoernflagga Allsvenskan

Bara början?

Storsponsorn hoppar av samarbetet med Halmstad BK, med motiveringen att man inte längre vill ge stöd åt de olagligheter som sker på fotbollsläktarna.

Fixar fotbollen att lagen efterföljs på våra läktare och vad händer om fler sponsorer börja kroka arm med Halmstadexemplet. Stora frågan blir om fotbollen har råd med att se genom fingrarna när lagbrott begås.

Halmstad BK

Hitta talanger

Hänger ofta på Hammarens IP och kollar lokala matcher på div 4 nivå.

Har många gånger funderat kring, när jag tittar på alla dessa bredd-spelare, har elitklubbarna verkligen koll på breddfotbollens talanger.

Kostar det för mycket tid och kraft att kuska land och rike runt och kolla läger. Eller ännu värre, finns det inte tillräckligt skarpa ögon i klubbarnas scoutsystem. Personer som har förmågan att urskilja en talang.

All köpa/sälj av spelare sker ju numera via agenter och många av dom jobbar globalt och kan på beställning ta fram exakt vad som efterfrågas.

Men missar vi inte något viktigt i detta system? En del av breddfotbollens kärna är ju att lyckas leverera till elitfotbollen. Den strävan måste stimuleras.

Min övertygelse är att det i varje lag i vår omfattande seriepyramid finns talanger, att förvalta och förädla. Men det krävs ett erfaret öga för att hitta dom.

BB210123 ZY007

Speltips

Leeds och Häcken vinner, Norwich kryssar mot WBA. En trippel som betalar 6.60 i odds på Svenska Spel! Aldrig påstått att det är lätt att hitta tre spikar på Stryktipset men att försöka duger.

Jag lägger en hundring med god känsla, igen! Lycka till!

Bosses speltips inför helgen

Citatet

"Alla människor gör misstag, men endast vissa lär sig av sina misstag "
/Winston Churchill

Ha en grym helg!

Byt gärna ut hata mot älska.
Jag älskar att vinna!
Jag älskar mitt lag!

/Bosse Petersson

Om Bosse Petersson
Bosse Petersson

Bosse Petersson

Bosse Petersson har en lång karriär bakom sig inom fotbollen. Det började med att hans far, Ingvar Petersson, vann SM-guld för Djurgården 1955. Bosse själv hade Djurgården som moderklubb men spelade själv Allsvenskan i AIK. Som tränare blev Bosse väldigt lyckosam och representerade klubbar som AIK, Djurgården, Kalamata och PAS Gianna i Grekland och även Assyriska, Västerås, Enköping och Vasalund bland annat. Efter spelar och tränarkarriären har vi sett Bosse som expertkommentator i bland annat Viaplay där han hyllades för sina träffsäkra reflektioner från matcherna.

Numera är han stjärnexpert hos Bettingstugan och bjuder varje vecka på klockrena analyser från fotbollens alla hörn.