• Hem
  • Helgkrönika v35 med Bosse - "Hela bollen ska ligga still"
HELGKRONIKA BOSSE PETERSSON
Krönika

Helgkrönika v35 med Bosse - "Hela bollen ska ligga still"

Övrigt 29 augusti 2025

Pennan är fattad och Bosse Petersson har återigen sammanfattat en ny exklusiv helgkrönika på Bettingstugan.se. Aktuella ämnen från fotbollsvärlden tas upp i vanlig ordning och dessutom kryddas krönikan med ett speltips inför helgen!

SPELBOLAG TILL HELGEN

Bethard


KRÖNIKA MED BOSSE PETERSSON V.35

Nr 9

Victor Gyökeres, Erland Haaland, Benjamin Sesko och Liam Delap. Alla klassiska 9:or!

Köpta inför säsongen för stora pengar och alla har djupled som specialområde.

I matchen mot Leeds sprang Gyökeres i djupled i 45minuter utan att få en enda passning (den kom i andra och då bjöd svensken på ett världsklass mål). Slovenien Sesko köptes in av Ruben Amorim och i bortamötet mot Fulham fick han 40 minuter utan att få en enda passning i djupled. I ligacupen mot Grimsby fick han starta men rörde knappt bollen.

Erland Haalands rörelseschema har med Man Citys spelidé reduserats till två meterlöpningar och från ett arbetsområde på 2×2 meter.

Så frågan blir om dessa lag nu kommer att utveckla sin spelstil så att miljardinvesteringarna kommer mer i spel och som tänkt, generera titlar till klubben.

Målen står på kortlinjen och det vet dessa spelare sen barnsben.

Portugisen Amorim, spanjorerna Guardiola och Arteta har sin spelidé och bygger på mycket bollinnehav. Men, enligt min analys, måste förändras till ett mer djupledstänk och kommer gynna alla 9:or!

Sesko Man United - Bettingstugan

Premier League

Manchester United mot Burnley

Old Trafford kommer koka på lördag!

Hur blir lagets reaktion efter debaclet mot fjärde divisionslaget Grimsby i ligacupen? Formen på laget är ett frågetecken. Efter en bra insats mot Arsenal har matcherna mot Fulham och Grimsby varit svaga.

Poängförlust på lördag mot svårspelade Burnley skulle innebära ett stort ifrågasättande av Rubin Amorin. Han har fått allt han pekat på inför säsongen, sålt spelare som inte passar in m.m

En spelmodell är en självklarhet men flexibilitet (taktiska dispositioner) är enligt mig ett måste för att vinna matcher. Förändra matchbilden genom att matchcoacha är min poäng.

Amorim har haft framgång med sin 3-4-3 modell, det vet alla. Men leder du en av världens största klubbar måste du har mer i verktygslådan än en sifferkombination. Under straffläggningen mot Grimsby satt Amorim på bänken med huvudet i sina händer (nästan som i bön) inget bra ledarskap i min bok. Medan lilla Grimsby visade tydligt vad som också måste finnas på en fotbollsplan för att vinna matcher.

Enorm fighting spirit, löpvilja, vara först på bollen, vinna närkamper osv allt det som är grunden i spelet. Man U förlitade sig enbart på sin spelmodell.

Old Trafford kommer koka (koka över) på lördag och budskapet från läktarhåll blir, vinn och vinn på vilket sätt som helst men vinn. Har du verktygen Amorim, om inte ta ett snack med Sir Alex. Det var inte alltid så snyggt under Sir Alex men laget vann(väldigt ofta).

Old Trafford - Bettingstugan

Liverpool - Arsenal

Efter lördagens höjdare ( ok självklart slänger jag ett öga på formstarka Tottenham också) så väntar en tidig "seriefinal".

Anfield öppnar sina dörrar för toppmatchen Liverpool-Arsenal. Hemmalaget hade vissa problem med att besegra Newcastle som fick spela stora delar av matchen med tio man (Gordons fula tackling på van Dijk) och imponerade inte på mig. Nye Wirtz och Ekitike behöver visa mer, men två vinster i upptakten är självklart ok.

Jag kan sakna lite av "Klopp-attityden" hos mästarna men då kanske jag letar onödigt djupt.

Gyökeres visade klass mot Leeds men bekymmer för Arteta om både Ödergaard och Saka missar matchen. Nye Zubimendi var strålande mot Leeds i 5-0 segern.

Tidiga matchen på lördag är Londonderbyt mellan Chelsea och Fulham, kanske tar jag ledigt från husbygget och kollar den också. Chelsea känns bättre än 24/25 och fem olika målskyttar, med Cole Palmer på

läktaren, i derbyt mot Pottercoachade West Ham imponerar. Nye Delap följer jag noga och Chelseas lite rakare spel kommer passa honom bra.

Liverpool - Arsenal Bettingstugan

Landslaget

Nu Jon Dahl Tomasson är det slutsnackat. Långa, extremt långa, förberedelse är över och nu gäller bara en sak, vinna matcher. Svensk fotboll behöver en framgång och ett VM-slutspel 2026 känns som nödvändigt för självkänslan.

Hur formerar (spelmodell) och hur kommer spelarna översätta spelidén till realitet och hur kommer JDT att matchcoach om plan A inte funkar?

Kulusevski kommer saknas mycket, Lindelöf mindre, hur är formen hos Isak? vilka kommer ta mittfältsplatserna? (Bergvall, Larsson, Ayari, Saletros).

Gudmundsson har varit stark i Leeds och är given i backlinjen, Hien är given startspelare, Ekdal har börjat starkt i Burnley, Daniel Svensson har bra status i Dortmund, Elanga är given som vingspelare. Och självklart Robin Olsen i baljan (han behöver inte kunna spela väggspel med Hien I egen målgård). Ta skotten och plocka ned inläggen, så jag mer än nöjd.

Vi har ett bra landslag med många intressanta spelare som nu ska upp till bevis. En gyllene generation?

Gudmundsson Leeds - Bettingstugan

Speltips

Alltid upp på hästen igen.

Gjorde en felanalys senast på WBA och Aston Villa medan Arsenal levererade program enligt.

Hittat tre fina spikar på Stryktipset den här veckan. Formstarka Tottenham och Coventry kompletteras med kompetenta Ipswich på hemmaplan och mot ett formsvagt Derby.

Oddset 4.91 är värt en hundring. Lycka till!

RYGGA BOSSES HELGTRIPPEL

Ha en fin helg!

Älska ditt lag.

/Bosse Petersson

Om Bosse Petersson
Bosse Petersson

Bosse Petersson

Bosse Petersson har en lång karriär bakom sig inom fotbollen. Det började med att hans far, Ingvar Petersson, vann SM-guld för Djurgården 1955. Bosse själv hade Djurgården som moderklubb men spelade själv Allsvenskan i AIK. Som tränare blev Bosse väldigt lyckosam och representerade klubbar som AIK, Djurgården, Kalamata och PAS Gianna i Grekland och även Assyriska, Västerås, Enköping och Vasalund bland annat. Efter spelar och tränarkarriären har vi sett Bosse som expertkommentator i bland annat Viaplay där han hyllades för sina träffsäkra reflektioner från matcherna.

Numera är han stjärnexpert hos Bettingstugan och bjuder varje vecka på klockrena analyser från fotbollens alla hörn.

Bosse satte 13 rätt i debuten av Uppsnack Stryktipset och följde upp detta med 13 rätt strax efter. Därefter har Bosse även satt en  12 rätts-kupong på sin uppbackade rad och hela 70 000:- in.