45.000
Så många människor bor i norska Bodö, alltså färre människor än vad Manchester City har på sina hemmamatcher på Etihad.
Bodö/Glimt besegrade giganten Man City i veckans Champions League med 3-1. Det ska inte vara möjligt att med nio "lokala" spelare, en dansk forward och en rysk målvakt i startelvan, göra tre mål på ett av världens bästa lag.
Kjetil Knutsen heter mannen som de senaste ÅTTA säsongerna har basat för detta nordnorska under. Med kontinuitet och kompetens har Bodö/Glimt besegrat alla mentala hinder typ geografisk plats, klimat, liten befolkning etc etc. En historisk vanlig bortförklaring i svensk fotboll för uteblivna framgångar
Bodö/Glimt kan, med en omgång kvar, faktiskt kvalificera sig för slutspelet i Champions League. Jag jobbade i Tromsö, ligger ytterligare 40-50 mil norr om Bodö, på -90 talet och fick då ta del av den nordnorska mentaliteten,
"allt är möjligt"
Tromsö IL slutade säsongen 2025 på 3:e plats i norska Elitserien med Bodö/Glimt på andra. Ungefär som att Kiruna och Luleå toppade Allsvenskan, men vi har ju Mjällby AIF som i många delar liknar det som är gjort i Bodö. Jag funderar kring hur MFF, Blåvitt, AIK, DIF planerar för jakten på Mjällby AIF ?
Är kontinuitet och kompetens nyckelorden? Har Mjällby med Hasse Larsson o co från Sveriges näst minsta landskap skaffat sig ett för stort försprång?
Grattis Mjällby AIF till ett välförtjänt pris på Idrottsgalan.

Kevin De Bruyne
Erling Haaland är under luppen efter tveksam form. Måltorka och anonyma framträdanden präglar hans senaste månad.
Laget Manchester City (med många skador på försvarsspelare) letar form. Förlusten mot Bodö/Glimt var något av ett bottennapp för laget och Haaland. Jag är förvånad över hur lite Haaland deltar i det öppna spelet och hur få situationer han är inblandad i.
En 194 cm lång och 100 kilo tung Haaland borde ha en mer aktiv roll i anfallsspelet än dom knappa 9 kvadratmeter som han numera rör sig i. Haaland saknar och sörjer självklart förlusten av Kevin De Bruyne, mannen som med ryggen mot Haaland kunde hitta honom med en 30 metersspass, på läppen.
Ingen av dagens mittfältare i Man City har den talangen. Pep måste tänka om kring Haaland. Ett tips, kolla in hur Harry Kane har utvecklat sin 9-roll och ta efter. En mycket enklare väg än att försöka hitta en ny Kevin De Bruyne. Han finns inte!
Arsenal vinner naturligtvis Premier League!

Old school!
Långa tidsavbrott är ett gift för fotbollen. FIFA tittar nu på en regeländring, typ 8-sekunders regeln för målvakter, att användas vid hörnor, frisparkar och inkast.
Det tar nu alldeles för lång tid och dödar intensiteten i spelet. Även intresset om inget görs? Vart tog SNABBA utkast, snabba frisparkar, snabba inkast vägen??
Att överraska ett oorganiserat försvarspel med snabb igångsättning är ett moment som förvånansvärt nog har försvunnit. Den nya yrkesgruppen, coach för fasta situationer, känner sig kanske hotade.
Spelarnas individuella prestationer måste avgöra
Jag ser framför mig en liknade förändring kring fasta situationer som den som skett i passningsspelet(mer djupled än sidled). Idén att överraska med en snabb aktion vid fasta situation i kontrast till det som nu är ett tidskrävande gruppsamtal.
Intensiteten måste bevaras inom fotbollen. Fotboll är en konstart som måste bygga mer på kreativitet än på system. Vilket framför allt våra ungdomsstränare måste förstå. Det är inte systemet som vinner fotbollsmatcher utan spelarnas individuella egenskaper.

Speltips
Jag bommade samtliga tre spikar senast. Trots 11-1 i avslut för Liverpool, kryssade laget mot Burnley. Inte lätt att vara tippare!
Nya tag i vårat lag!
Fulham, Man City och Reading får fullt förtroende denna lördag. En trippel på dessa betalar 7.05 på Oddset.
Jag lägger en hundring! Lycka till!
RYGGA BOSSES HELGTRIPPEL
Fulham, Man City och Reading vinner
7.05
Ha en grym helg!
Älska ditt lag!
Jag håller mest på Kalmar AIK!
Vänlig hälsning
/Bosse Petersson








