• Hem
  • VIDELLS KRÖNIKA: "Hockeykväll med högintressant toppmatch!"
VIDELLS KRÖNIKA - Bettingstugan
Krönika

VIDELLS KRÖNIKA: "Hockeykväll med högintressant toppmatch!"

HockeyAllsvenskan 14 januari 2026

Vidells krönika är ett inslag på Bettingstugan där krönikören lyfter tankar om det aktuella ämnet för krönikan. Dagens krönika är med fokus på den hokceykväll vi har framför oss med full omgång från HockeyAllsvenskan och matchen fokus är toppmötet från Umeå.

✍ Vidells krönika - med speltips!

Vi har onsdag igen och det är hockeykväll som väntar i väntan på morgondagens SHL-kväll där vi förutom sju intressanta SHL-matcher kommer erbjudas en Powerplay-omgång med 250 000 kr i extrapengar. Men innan den omgången så ska vi se vad onsdagskvällen har att erbjuda och jag tror att det finns potential för skrällar ikväll. 

För er som vill vara med på en andel i mitt Spela Tillsammans-lag så kör vi en omgång där idag och varje andel kostar 36 kronor och max antalet per deltagare är tre andelar. 

👉 Gå med i laget här.

Kvällens höjdare: IF Björklöven - Kalmar HC

Toppmatch i Umeå och två lag som spelar bra ishockey. Upplagt för målfest? Absolut inte otänkbart. På analysen inför kvällens Powerplay är jag inne på att spika Björklöven på hemmais, men beroende på antal spelare ikväll så kan det absolut bli fler tecken i den matchen!

Björklöven har vunnit 11/17 hemmamatcher under ordinarie speltid och stoltserar här med en målskillnad på 70-38.

Kalmar åker till denna bortamatch som seriens femte bästa bortalag och är i totaltabellen på en andraplats, men just nu sju pinnar bakom motståndarna i denna match. 

Senaste gången lagen möttes?
Då vann Björklöven i Kalmar med 3-2. 

Det kan bli något liknande ikväll. 

BB250216 ZN009

Kvällens varning: Almtuna IS - IK Oskarshamn

I Gränby ishall ska IK Oskarshamn försöka få Almtuna IS på fall. Bortalaget målas upp som relativt pålitlig favorit här, men se upp! Almtuna är absolut inte ofarliga och inte på hemmais heller. 

Bortalaget för kvällen spelade in en trepoängare som hemmalag mot MoDo Hockey senast, men då var det hemmais. Senaste bortamatchen slutade 7-3-torsk och det i Karlskoga förvisso, men överlag har IKO haft det tufft på just bortais då de bara vunnit 4/17 bortamatcher i HockeyAllsvenskan den här säsongen. 

Almtuna förlorade förvisso hemmamatchen mot SSK senast genom 4-7 i baken, men de har potential att utmana flera lag på hemmais och när de här streckas till under 30% på Powerplay just nu, då är ettan ett tecken som absolut ska med! 

Dessutom är det högst troligt att JVM-målvakten Herman Liv är tillbaka i AIS och där finns det en potentiell matchvinnare, helt klart. 

Herman Liv Almtuna Bettingstugan

Kvällens speltips: Spelbygge från toppmötet

Avslutningsvis så kör vi ett speltips också och då hamnar vi där vi började - det vill säga i toppmötet från Umeå. 

Jag har satt ihop ett spelbygge med odds från Svenska Spel Sport & Casino.

Liam Dower Nilsson, en poängspelare av rang. 
41 poäng på 35 matcher hittills (16 mål och 25 assists). 

När Björklöven besegrade Västerås senast med 5-4 på hemmais levererade 22-åringen 0+2.
Ikväll tror jag han löser minst en poäng till och jag tror att "Löven" är starkast på hemmais, så denna dubbel till @ 1.92 faller mig i smaken. 

Lycka till med era spel idag! 

/ JV. 

Senaste krönikorna på Bettingstugan.se

VM-krönika Bosse Petersson Bettingstugan Fotbolls-VM 2026 med speltips

Bosses VM-krönika #11 - "Coacherna står för 10 procent – spelarna för 90"

Fotbolls-VM 2026 10 juli 2026

Igår tog sig Frankrike till semifinal i Fotbolls-VM 2026 och ikväll får vi veta vilka de får möta. Som uppladdning inför bland annat Spanien - Belgien kan man ta del av Bosses ... Läs mer

VM-krönika Bosse Petersson Bettingstugan Fotbolls-VM 2026 med speltips

Bosses VM-krönika #10 - "Jag älskar SPELET fotboll. Allt övrigt överlåter jag åt andra"

Fotbolls-VM 2026 7 juli 2026

Bosse Petersson är tillbaka med den tionde krönikan så här i VM-tider. Aktuella ämnen för denna gång är vad som komma skall i mötet mellan England - Norge, men givetvis så nämns ... Läs mer

VM-krönika Bosse Petersson Bettingstugan Fotbolls-VM 2026 med speltips

Bosses VM-krönika #9 - "Jag tvivlade på Potter – nu har han övertygat mig"

Fotbolls-VM 2026 2 juli 2026

Pennan är fattad och det är återigen Bosse Petersson som inför helgen kommer med en exklusiv krönika här på Bettingstugan med temat Fotbolls-VM. Bosse delar med sig av sin syn på ... Läs mer