
Bild från Bildbyrån
Sjätte raka?
Jag hoppar till Championship i tisdagens andra rek, och här lägger jag fram ett mellan Ipswich mot Bristol City i omgång 36.
Efter en mindre framgångsrik period för Ipswich mellan december och januari har laget återhämtat sig och spelat in fem raka vinster. Det fanns en oro för en stund att de skulle tappa greppet om topp 2 i tabellen, men de har nu vänt trenden och presterar mycket starkt, precis som de gjort större delen av säsongen. I samband med detta har även tabellettan Leicester förlorat tre raka matcher, och nu är Ipswich plötsligt bara tre poäng från toppen.
Bristol City besöker Portman Road med en mindre positiv trend där laget har förlorat sina senaste tre matcher i Championship. Resultaten har inte bara varit svaga, utan även prestationerna har lämnat mycket att önska, och laget har inte förtjänat mer än vad de har åstadkommit. Dessutom har motståndet inte varit speciellt starkt. En svår period för Bristol City utan tvekan.
Speltips & odds
Jag kommer att kombinera två alternativ i denna match. Mitt första val är en seger för Ipswich. Jag tror att Ipswich kommer att fortsätta sin vinnande trend och säkra ännu en seger. Laget spelar återigen med högt självförtroende och får verkligen utdelning nu. Både Broadhead samt Burns missar precis som i förra ligamatchen mot Plymouth, vilket såklart är två avbräck med tanke på att både har varit bra under säsongen.
Dock har Ipswich några fler alternativ nu, sedan man lånade in Moore från Bournemouth under januarifönstret, och det har varit ett mycket starkt tillskott för klubben. Samma sak gäller för Sarmiento som hämtades från Brighton. Dessutom finns det alternativ som Hutchinson, som har varit bra på sistone och gjort en hel del poäng. Det finns således fler möjligheter tillgängliga. Mitt andra val är över 1.5 mål i matchen, en lina som har suttit i Ipswichs senaste elva matcher. Laget är som sagt i god form, och man har dessutom gjort mycket mål.
- Med detta sagt väljer jag att spela på Ipswich att vinna + över 1.5 mål i matchen, och vi får 1.91 gånger pengarna hos ComeOn där jag bygger mitt speltips!
Mina andelar
⚽Europatipset! 🏆💰
1️⃣ Europatipset - 96 kr / andel 🔗 Se mina andelar här
2️⃣ Europatipset Mini v2 - 43 kr / andel 🔗 Se mina andelar här
ODDSJÄMFÖRELSE Ipswich - Bristol City
Ipswich + ö1.5 mål i matchen
1.91
Ipswich + ö1.5 mål i matchen
1.88
Ipswich + ö1.5 mål i matchen
1.82
Ipswich + ö1.5 mål i matchen
1.82
Ipswich + ö1.5 mål i matchen
1.80






