
Bild från Bildbyrån
Rivstart på Aker Stadion?
Norska Molde mot isländska KR Reykjavik är vad som väntar på Aker Stadion i Molde när Champions League-kvalet ersätts av Europa League-kval. Två lag som gärna avancerar, men där Molde är favoriter på sin hemmaplan och jag väntar mig precis som tidigare i veckan en pigg inledning på denna viktiga kvalmatch.
Ser vi till vad norrmännen presterar i nutid så är det en hygglig resultatrad. En förlust på de fem senaste matcherna är vad Molde noterats för och den förlusten kom något överraskande mot Aalesund i NM Cup där de föll med klara 4-0. Senast spelade de 2-2 borta mot Odd i Elitserien och tack vare den poängen har Molde fyra poängs försprång i toppen av ligan, men det med två matcher mer spelade.
Gästande KR Reykjavik är precis som sina motståndare i en position som serieledare. För deras del är det med sju poäng till godo och då med lika många matcher genomförda som tvåan. Gästerna från Reykjavik går alltså bra i den inhemska ligan på Island, men här möter de ett tuffare motstånd och det tror jag kan visa sig i resultatväg.
Molde kliver in på sin stadion som klara favoriter, men de lär få jobba för att resa till Island med ett starkt resultat i ryggen. Jag tror att chanserna för en målrik match är goda och över 1.25 mål i halvtid väljer jag att syna till 1.90.
Lycka till vid rygg.
